Zdzisław Słonina – twórca niepospolitego dorobku i talentu

Kultura 30 kwietnia 2019 Wydanie 15 bis
Zdzisław Słonina – twórca niepospolitego dorobku i talentu
Zdzisław Słonina przy pracy Fot. Fot. J. Słonina

Zaiste nie ma nic piękniejszego, niż przebywać wśród Tych, którzy tradycję i kulturę swych przodków tak autentycznie kochają i szanują; wśród Tych ludzi, którzy ślady dawnych tradycji artystycznych swego środowiska tak pieczołowicie pielęgnują, a przejawy współczesnej kultury tak hojnie i wytrwale wspierają…

Zaiste nie ma nic piękniejszego, niż przebywać wśród Tych, którzy tradycję i kulturę swych przodków tak autentycznie kochają i szanują; wśród Tych ludzi, którzy ślady dawnych tradycji artystycznych swego środowiska tak pieczołowicie pielęgnują, a przejawy współczesnej kultury tak hojnie i wytrwale wspierają…

Nie ma też nic bardziej pasjonującego, niż przebywać wśród „swoich”, którzy czują i potrafią docenić pasję i wysiłek twórczy swego człowieka, swego artysty…I jakkolwiek ów człowiek zadomowił się przed wieloma laty na innym obszarze geograficznym regionu, zauważamy, że wciąż tu powraca, dając świadectwo swej miłości i szacunku dla tej Ziemi, z której pochodzi… na przykład dla swojej ukochanej Bogdanówki.

Zdzisław Słonina – określany mianem artysty ludowego – to chluba naszego regionu. W jednej osobie rzeźbiarz, malarz, fotograf, a zarazem wieloletni przed laty animator kultury. W ostatnich sześciu latach z powodzeniem i sukcesem praktykujący także w malarstwie na szkle. Ta dyscyplina obok rzeźby stała się nie tylko rozpoznawalną dziedziną jego twórczości, lecz także i przede wszystkim pięciogwiazdkową wizytówką artysty, dziś zamieszkałego w Świątnikach Górnych. Owoce działalności plastycznej Zdzisława Słoniny, jego twórczej kreatywności, podziwialiśmy nie tak dawno podczas wernisażu – dodajmy rzetelnie i perfekcyjnie zaaranżowanej – wystawy jego prac, zorganizowanej pod wielce sprawdzonym kierownictwem Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Tokarni i tamtejszej Galerii Dworek. Tłumy uczestników tego wydarzenia – wyznawców talentu Zdzisława Słoniny – potwierdziły kolejny raz, jak dalece nasz twórca jest tam szanowany, lubiany i doceniany. Tymczasem wspomnijmy – Zdzisław Słonina to artysta wielorakiego dorobku i talentu. Laureat bardzo wielu prestiżowych konkursów i przeglądów sztuki ludowej. Pomimo wieloletniego w sztuce stażu i doświadczenia, nieustannie doskonalący swoje umiejętności i swoją twórczość. Walory warsztatowe jego rzeźb i obrazów uwypukla jednoznacznie brzmiąca treść i tematyka. Trudno nie zauważyć, że prace Słoniny bazują przede wszystkim na motywach charakterystycznych dla tradycji ludowej. Dotykają one zarówno sfer ziemskich z jaskrawo rozkwieconym pejzażem podgórskim, z ćwierkającymi Wowrowymi ptaszkami, jak i sfer niebiańskich z rozśpiewanymi, muzykującymi aniołami. Jest jednak coś, co tę twórczość – płynącą z głębin serca i duszy artysty – w sposób szczególny wyróżnia i charakteryzuje. To plejada postaci świętych i błogosławionych, wziętych wprost z tradycji chrześcijańskiej – Chrystus Frasobliwy, święci wielu spraw i obowiązków, Matka Boska z Dzieciątkiem, Święta Rodzina, Chrystus Ukrzyżowany, Pieta, Chrystus Zmartwychwstały. Niezwykle przejmujące i ekspresyjne w swym wyrazie i przesłaniu sceny pasyjne – to prawdziwe arcydzieła sztuki, w których twórca manifestuje swoją głęboką wiarę, religijność i pobożność. Owe sceny, obrazy i kompozycje oglądaliśmy w zadumie i zamyśleniu podczas wielu wystaw autorskich Zdzisława Słoniny, organizowanych dotychczas w wielu ośrodkach Ziemi Myślenickiej, Ziemi Krakowskiej i nie tylko (Bełchatów, Bielsko-Biała, Jordanów, Kraków, Krzeszowice, Lublin, Mogilany, Myślenice, Niepołomice, Nowy Targ, Proszowice, Skomielna Czarna, Słomniki, Stryszów, Sucha Beskidzka, Świątniki Górne, Tokarnia, Toruń, Wilkowice, a poza granicami kraju – Niemcy, Szwecja, Węgry).

Jak tu nie podkreślić, że Zdzisław Słonina to tytan pracy i twórczego obowiązku; artysta znakomicie władający dłutem, pędzlem i obiektywem, który zawsze służył i wciąż służy Bogu, ludziom i sztuce…A to dostateczny powód, by przed jego talentem, „iskrą bożą” i rzetelnym trudem twórczym chylić czoło…To czyniąc, miło mi oznajmić, że według zapowiedzi organizatorów, wystawa rzeźby i malarstwa na szkle Zdzisława Słoniny będzie eksponowana w Galerii Dworek w Tokarni do 3 czerwca br. Zaiste warto ją obejrzeć, zwłaszcza w tych dniach, poddając się wielkopostnej kontemplacji i głębokiemu zamyśleniu…

Od redakcji. Serdecznie przepraszamy Pana Zdzisława Słoninę za błąd w nazwisku w Gazecie Myślenickiej 15/2019.