Zebranie sprawozdawcze z przytupem

Zebranie sprawozdawcze z przytupem

Ubiegła sobota była wyjątkowym dniem dla druhów OSP Zawada, którzy zebrali się, aby podsumować rok 2023 i wspólnie ustalić plany na kolejne 12 miesięcy, które zapowiadają się bardzo intensywnie.

Już na pierwszy rzut oka było widać, że jednostka OSP w Zawadzie pełni bardzo ważną rolę. Sala pękała w szwach, dzięki przybyciu nie tylko druhów, ale również orkiestry dętej, młodzieżowej drużyny pożarniczej, gospodyń z KGW oraz zaproszonych gości.
Zebranie rozpoczęło się niezwykle uroczyście, wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu państwowego. Jeszcze przed rozpoczęciem części głównej muzyczny popis dała orkiestra dęta, która od kilkunastu lat jest stałym elementem wszystkich ważnych uroczystości w Zawadzie.
Jeśli chodzi o to, co udało się osiągnąć w ostatnich miesiącach, to przede wszystkim warto wspomnieć, że druhowie rozwijali swoją wiedzę i umiejętności, dzięki licznym szkoleniom. Ćwiczyli oni również do zawodów pożarniczych, w których zawsze stanowili gminną i powiatową czołówkę.

Biorąc pod uwagę sprzęt, to najważniejszym wzmocnieniem siły bojowej był zakup ratowniczej łodzi motorowej, która została już sprawdzona na wodzie i poświęcona. Jednak, aby móc ją wykorzystać w pełni, konieczny jest zakup lekkiego samochodu z napędem cztery na cztery, który będzie ją wodował i wyciągał ze zbiornika w warunkach rozmokłego terenu. Dokonano również częściowego remont domu strażaka i odnowienia figury świętego Floriana.

Liczebność strażaków w 2023 roku zwiększyła się o cztery osoby i obecnie w jednostce działa 63 druhów. Na zebraniu obecna była również młodzieżowa drużyna pożarnicza, której stan osobowy się zmienia, ale obecnie jest to 26 dziewczynek i chłopców.

Na najbliższy czas planowana jest między innymi rozbudowa części bojowej poprzez utworzenie nowych garaży. Powstanie również scena letnia. Trwają już prace w tej sprawie, które skupiają się na dopełnianiu formalności związanych z dokumentacją i licznymi pozwoleniami. Takie działanie jest konieczne przede wszystkim ze względu na to, że brakuje miejsca na specjalistyczny sprzęt, którego może nie używa się każdego dnia, lecz jest niezbędny w nagłych sytuacjach. Obecnie jest on składowany w różnych częściach miejscowości.

Wśród gości podczas walnego zebrania był burmistrz Jarosław Szlachetka, który wraz ze swoim zastępcą Mateuszem Suderem oraz sekretarzem Gminy Robertem Pitalą przedstawili działania, których dokonali przez całą obecną kadencję. Najbardziej wymowny był wynik finansowy, z którego jasno wynika, że Gmina przekazała przez ostatnie pięć lat dla OSP Zawada ponad 500 tysięcy złotych, choć kwota środków obowiązkowych na uczymanie tzw. części bojowej wynosiła niecałe 68 tysięcy zł.

Oprócz wyżej wymienionych ze strażakami z Zawady spotkali się także poseł Władysław Kurowski, radny województwa małopolskiego Robert Bylica oraz starosta Józef Tomal. Oni również zapewniali o dalszym wsparciu ze strony organów, których są reprezentantami.

Jakub Kurek Jakub Kurek Autor artykułu

Student, który szybko się uczy. Zainteresowany dziennikarstwem i sportem. Współpracownik Gazety od 2022 roku.