Zimowe zdobycie najwyższego szczytu Sądecczyzny

Zimowe zdobycie najwyższego szczytu Sądecczyzny

Myślenicki Oddział PTTK Lubomir wyruszył na zimowe szlaki Beskidu Sądeckiego. Uczestnicy w czasie dwóch dni wędrówki odwiedzili dwie wieże widokowe, schronisko górskie, Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej oraz najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego.

Wycieczka wyruszyła z dawnej rusińskiej wsi Biała Woda, gdzie obecnie zlokalizowany jest rezerwat o tej samej nazwie chroniący wyjątkowy krajobraz i przyrodę wąwozu. Następie uczestnicy zdobyli przełęcz Obidzę oraz sądeckie Rogacze. Najwyższym punktem wycieczki była Radziejowa mierząca 1262 m n.p.m., na której uczestnicy podziwiali wspaniała panoramę Tatr i Beskidów z nowej wieży widokowej. Schodząc z Radziejowej do Schroniska PTTK na Przehybie uczestnicy podziwiali wspaniały spektakl słońca zachodzącego za szczytami słowackiej Małej Fatry.

Warto tu wspomnieć, że trasę pierwszego dnia wycieczki liczącą ponad 15 km pokonał na własnych nogach najmłodszy uczestnik wycieczki 4,5 letni Franek Murzyn, który podzielił się również z uczestnikami swoją szeroką wiedzą o życiu bobrów przy zbudowanej przez nich tamie.

Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od zwiedzenia położonego przy schronisku Ośrodka Kultury Turystyki Górskiej, w którym uczestnicy zwiedzili ekspozycję poświęconą wszystkim rodzajom turystyki oraz historii turystyki na ziemi sądeckiej i oddziałowi PTTK „Beskid” w Nowym Sączu. W dalszą drogę wycieczkowicze udali się po szlaku w kierunku Dzwonkówki, znanym ze słynnego przemówienia nazywanego „Powtórką z geografii” , wypowiedzianego przez Jana Pawła II podczas kanonizacji św. Kingi w Starym Sączu. Z Dzwonkówki turyści podążyli dalej w kierunku stolicy sądeckiej śliwki czyli Łącka. Kolejnym punktem wycieczki była wieża widokowa na Koziarzu oraz ołtarz na Błyszczu, przy którym spotykają się uczestnicy Ruchu Światło-Życie. Z Koziarza uczestnicy zeszli do Tylmanowej, skąd wrócili do Myślenic.

Zapraszamy już teraz na kolejną wycieczkę 25 kwietnia 2021, na której odwiedzimy rodzinną krainę Krokusa, zobaczymy drewniany kościół z najstarszą panoramą Tatr oraz tę samą panoramę z najwyższego szczytu polskiego Spiszu. Uczestnicy przez cały dzień rokoszować będą się widokami na najwyższe szczyty Karpat, a obiad będą mogli zjeść w wyjątkowej „restauracji” na świeżym powietrzu. Szczegóły i zapisy w biurze Oddziału PTTK Lubomir w Myślenicach (Rynek 27, II piętro) lub przez stronę internetową www.pttk.myslenice.pl

 

Mateusz Murzyn Mateusz Murzyn Autor artykułu

Technolog chemik, przewodnik beskidzki, znakarz szlaków, Lider EDK Myślenice. Z zamiłowania opisuje otaczającą rzeczywistość czerpiąc inspiracje wprost z natury i górskich szczytów.