Zjazd przedstawicieli Zarządu Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Myślenicach
Niedzielne wydarzenie (26 kwietnia) zgromadziło druhów reprezentujących wszystkie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy. Spotkali się, aby podsumować działalność w minionym rok oraz całą kończącą się kadencję. Na zebranie, oprócz druhów ochotników, przybyli: zastępca starosty Ewa Kęsek, burmistrz miasta i gminy Myślenice Jarosław Szlachetka, przewodniczący Rady Miejskiej Mirosław Fita, zastępca komendanta powiatowego PSP brygadier Piotr Marchewka oraz komendant Straży Miejskiej Artur Kasicki.
Przewodniczącym zjazdu został druh Jan Podmokły.
Spotkanie odbyło się w strażnicy OSP w Porębie i było okazją nie tylko do omówienia dotychczasowych działań, ale także do wyrażenia wdzięczności za zaangażowanie i służbę na rzecz lokalnej społeczności. Podkreślano jak istotną rolę odgrywają strażacy ochotnicy w zapewnianiu bezpieczeństwa mieszkańcom oraz jak wielkiego poświęcenia wymaga ich codzienna gotowość do działania.
Podczas zjazdu wręczono odznaczenia dla osób szczególnie zasłużonych dla pożarnictwa, doceniając ich wkład i wieloletnią działalność. Otrzymali je:
- Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa - druhna Agnieszka Motyka
- Srebrny medal - druhowie Krystian Ćwierz, Mateusz Irzyk, Mateusz Wątorek
- Brązowy medal - druhowie Szymon Skobejko, Janusz Łętocha, Bartłomiej Suder, Radosław Skałka
- Odznaka Zasłużony dla Pożarnictwa Ziemi Myślenickiej - druh Łukasz Słowik
W sprawozdaniu podsumowującym minioną kadencję druh Waldemar Pachoń przypomniał, że na terenie gminy Myślenice funkcjonuje 20 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnych. Zwrócił również uwagę na rosnące zaangażowanie kobiet, których w ostatnich latach coraz więcej zasila szeregi OSP. Łączna liczba członków zwyczajnych wynosi obecnie 898. Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze skupiają 365 osób. Ponadto na terenie gminy działają także cztery Dziecięce Drużyny Pożarnicze zrzeszające łącznie 62 najmłodszych członków.
Ważnym punktem spotkania było również zatwierdzenie wyboru nowego zarządu, który będzie kierował pracami oddziału w kolejnej kadencji. Oto jego skład: prezes - Waldemar Pachoń, wiceprezes - Marek Gubała, II wiceprezes - Maciej Górka, skarbnik - Jan Litwa, sekretarz - Bogusław Żyła, komendant - Roman Ajchler, zastępca komendanta - Łukasz Słowik, członkowie: Marian Ćwierz, Ewa Kęsek, Jarosław Szlachetka
Przed nowo wybranym zarządem stoją istotne wyzwania, szczególnie w obliczu współczesnych realiów związanych z bezpieczeństwem oraz rosnącą rolą obrony cywilnej. To czas wymagający odpowiedzialnych decyzji, elastyczności i gotowości do działania w zmieniających się warunkach. Niewielkie zmiany w składzie zarządu mogą jednocześnie wnieść świeże spojrzenie oraz nowe pomysły, które pozwolą jeszcze skuteczniej odpowiadać na potrzeby zarówno druhów, jak i całej lokalnej społeczności.
