Żłobek Samorządowy zyska ponad 70 miejsc

Żłobek Samorządowy zyska ponad 70 miejsc

W środę 28 lutego podpisana została umowa z wykonawcą rozbudowy Żłobka Samorządowego w Myślenicach. Koszt tej inwestycji to 4,5 mln zł, a inwestorem jest gmina Myślenice, która pozyskała na ten cel dofinansowanie z rządowego programu Maluch+.

Przy obecnym budynku żłobka zostanie dobudowane skrzydło (po rozburzeniu obecnej „dobudówki” - kotłowni od strony ul. Pardyaka), dzięki czemu będzie mógł on przyjąć 72 dzieci więcej.

– Jestem przekonany, że po tej rozbudowie liczba miejsc, na które czekali rodzice z Myślenic, ale także z miejscowości wiejskich, będzie wystarczająca – powiedział burmistrz Jarosław Szlachetka i dodał: – Realizacja tej ważnej inwestycji, bardzo długo wyczekiwanej, szczególnie przez rodziców maluchów, jest możliwa dzięki pozyskanemu przez gminę Myślenice dofinansowaniu z rządowego programu Maluch+. Cieszę się, że w tym naszym drugim podejściu, dziś możemy podpisać umowę z wykonawcą i że jeszcze przed świętami wielkanocnymi ruszą prace budowlane.

Planowany termin zakończenia prac to wrzesień 2025r.

Inwestycja obejmuje też budowę placu zabaw, rozbudowę kanalizacji opadowej oraz przebudowę infrastruktury technicznej.

- Przy okazji tej inwestycji podejmiemy także działania, które poprawią organizację ruchu drogowego i bezpieczeństwo pieszych w rejonie Żłobka Samorządowego. Zwłaszcza w godzinach porannych, kiedy dzieci są przywożone do żłobka – mówił burmistrz Myślenic.

Cztery pytania do Doroty Horwacik, dyrektor Żłobka Samorządowego w Myślenicach

Ile miejsc jest obecnie w żłobku i czy wszystkie są zajęte?

Żłobek Samorządowy może pomieścić 120 dzieci. Obecnie wszystkie te miejsca są zajęte.

Ile osób jest na liście rezerwowej?

Listę rezerwową można podzielić na dwie części. Jedna to karty zapisu dzieci, które nie dostały się w poprzedniej rekrutacji i ciągle czekają na zwolnienie się miejsca. Tych kart jest 32. Druga część listy rezerwowej to dzieci zapisywane już na wrzesień 2024. W tej chwili jest 68 zgłoszeń. Czas oczekiwania na miejsce to około rok.

Czy dodatkowe 72 miejsca zaspokoją potrzeby, aby przyjąć wszystkie chętne dzieci, wziąwszy pod uwagę obecne zainteresowanie, listę rezerwową i sytuację demograficzną?

Zapotrzebowanie na miejsce w żłobku zawsze było. Od lat placówka cieszy się dobrą opinią i uznaniem rodziców. Nigdy nie brakowało chętnych i zapewne nie będzie brakować. Utworzenie dodatkowych 72 miejsc jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż jest to jedyny żłobek samorządowy na terenie gminy, a zapewnienie opieki dla większej ilości dzieci daje więcej możliwości, jak choćby powrót do pracy ich rodzicom.

Czy inwestycja przyniesie jeszcze coś „extra” oprócz dodatkowych miejsc? Jak Pani jako dyrektor Żłobka się na nią zapatruje?

Rozbudowa żłobka to bardzo dobra i długo oczekiwana inwestycja ciesząca się ogromnym poparciem. Oprócz tego, że zagwarantuje dodatkowe miejsca dla podopiecznych, stworzy również dodatkowe miejsca pracy dla osób opiekujących się dziećmi. Będzie to na pewno nowoczesna placówka, dobrze wyposażona, a modernizacja istniejącego już budynku poprawi go wizualnie. Mam nadzieję, że po wszystkim nasz żłobek będzie w pewnym sensie wizytówką Myślenic i będzie mógł służyć kolejnym pokoleniom podopiecznych.