Żywe wotum narodu

Żywe wotum narodu
Fot. Fot. R. Sobkowicz

Święto 3 Maja myśleniczanie uczcili Mszą św. na rynku w intencji Ojczyzny, Narodu i Myślenic oraz złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości.

Mszę św. koncelebrowali ks. prałat Karol Jarosz, ks. Michał Piela i ks. Marek Kościelniak pod przewodnictwem wicedziekana ks. Andrzeja Caputy, który wygłosił też homilię nawiązującą do Ślubów Jasnogórskich Prymasa Tysiąclecia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. W zakończeniu roty Ślubów ks. Prymas pisał: „W wykonaniu tych przyrzeczeń widzimy żywe wotum narodu, milsze Ci od granitów i brązów”. Na ten aspekt zwrócił uwagę kaznodzieja, zauważając, że zawierają one program życia tak prywatnego, jak i publicznego Narodu, w wierności Bogu i Ojczyźnie. Że zawarta w nich jest prawość i godność człowieka, kierującego się w życiu wartościami ewangelicznymi i honorem, a jednocześnie pełnego miłości i pokory. Omawiając treść Ślubów, zwrócił m.in. uwagę na takie wartości, jak stanie na straży życia od poczęcia do godnej śmierci, świętości małżeństwa oraz rodziny, a także na wychowanie dzieci w wierności Bogu i miłości ojczyzny. Śluby Jasnogórskie to także orędzie sprawiedliwości społecznej i właściwego pojmowania władzy, jako służby narodowi. Miłości społecznej, rodzącej odwagę jako oręża przeciwko nienawiści i strachowi, godności przeciwko pogardzie. – Nienawiść sprawia, że człowiek nie może się rozwijać, realizować własnego programu. Wielkoduszność pozwala widzieć daleko do przodu – mówił ks. Caputa, nawiązując do politycznych sporów, a zakończył homilię słowami: – Niech dzisiejsze święto będzie tym, które nas jednoczy w naszej Ojczyźnie, tak jak sto lat temu razem stawialiśmy pomniki upamiętniające odzyskanie nieodległości.

Podczas Mszy św. przy ołtarzu stanęły poczty sztandarowe strażackie, kombatanckie oraz organizacji społecznych, a wspólną modlitwę zakończyło odśpiewanie hymnu „Boże coś Polskę”. Następnie delegacje władz gminy i powiatu oraz organizacji społecznych złożyły wieńce pod Pomnikiem Niepodległości, przy którym wartę zaciągnęli Strzelcy RP, a wiązankę pieśni patriotycznych odegrała Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Myślenice pod batutą Joanny Knapik. Na zakończenie uroczystości poczty sztandarowe i delegacje przedefilowały pod Urząd Miasta i Gminy, gdzie paradę odebrał burmistrz Jarosław Szlachetka.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)