„Stop Hejt” w Muzeum Niepodległości

Miasto 3 grudnia 2019 Wydanie 45/2019
„Stop Hejt” w Muzeum Niepodległości
Otwarcie wystawy pokonkursowej Fot. M. Węgrzyn

Od 29 listopada odwiedzający myślenickie Muzeum Niepodległości mogą oglądać wyjątkową wystawę zdjęć 31. edycji międzynarodowego konkursu fotograficznego, której tematem przewodnim jest „Stop Hejt”.

Otwarcia wystawy pokonkursowej i wręczenia nagród laureatom w obecności dyrektorów szkół i młodzieży dokonali współorganizatorzy tego wydarzenia: Renata Marzec Naczelnik Wydziału Edukacji, Paweł Boćko i Marek Gubała z Myślenickiej Grupy Fotograficznej mgFoto, oraz Tomasz Burkat Komendant Straży Miejskiej. Honorowy patronat nad konkursem objął burmistrz Jarosław Szlachetka, który był również jednym z jurorów. Pomysł na konkurs fotograficzny i wystawę obejmującą tematykę powszechnego hejtu i mowy nienawiści był ściśle związany z realizacją gminnego programu „Dajmy Młodym Siłę”. Do tej pory w ramach niego przedstawiono wiele ciekawych pomysłów na działania w różnych dziedzinach, aby mobilizująco wpłynąć na ludzi młodych i pobudzić społeczeństwo do sprzeciwienia się mowie nienawiści.

- Wspólnie z naszymi partnerami zakreślając ramy tematyczne programu wychodziliśmy z przekonania, że drogą do odnowienia więzi społecznych oraz przygotowania do twórczego i czynnego uczestnictwa w życiu zbiorowym naszej młodzieży jest edukacja i wrażliwość widziana z szerszej, społeczno-kulturowej perspektywy. Wszyscy mieliśmy obawy jak obiektywy aparatów fotograficznych, których nie ogranicza czas ani miejsce przedstawią różne oblicze hejtu. Wernisaż i zdjęcia, które zawisły na ścianach Muzeum Niepodległości są żywym dowodem, na to, że był to strzał w dziesiątkę, zdjęcia są przepiękne - przekonywał Tomasz Burkat, dziękując zrzeszonym członkom mgFoto, laureatom i wszystkim uczestnikom konkursu.

Kierownik straży miejskiej dr Andrzej Kobiałka przypomniał, że wspólnie z ambasadorami programu „Dajmy Młodym Siłę”, którym była m.in. prezes grupy mgFoto Grażyna Gubała udało się do tej pory: nagrać i emitować spot filmowy, przeprowadzić debatę społeczną, zorganizować warsztaty profilaktyczne dla młodzieży, przeprowadzić z udziałem funkcjonariuszy straży miejskiej wiele prelekcji dla dzieci szkolnej oraz zorganizować dla kadry nauczycielskiej szkolenie. Nie zabrakło również rywalizacji tematycznej między szkołami na organizowanym konkursie teatralnym.

- Obecnie na terenie wszystkich naszych placówek oświatowych, w szkołach i przedszkolach prowadzone są badania ankietowe, które podsumują i wyznaczą kolejne kierunki programu „Dajmy Młodym Siłę” Tym razem przyjdzie nam się zmierzyć z cyberprzemocą – informuje dr Andrzej Kobiałka

Jak podkreślał prowadzący otwarcie wystawy Paweł Boćko członek mgFoto jurorzy tego konkursu nie mieli łatwego orzecha do zgryzienia. W regulaminie podział na kategorie przewidywał wyłącznie zasięg na lokalny i ogólnoświatowy. Jurorzy nie znali wieku autorów zdjęć.

Ostatecznie nagrodzonymi laureatami konkursu zostali: I miejsce Karolina Zubek II miejsce Paweł Kurek III miejsce Paulina Sala.

Zasłużone podziękowania w imieniu burmistrza Myślenic dla członków Stowarzyszenia mgFoto oraz Adama Bokwy – fundatora wystawy wręczyła Naczelnik Wydziału Edukacji Renata Marzec.

- Dzięki Państwa zaangażowaniu nasza społeczność, przez najbliżej tygodnie ma okazję oglądać i podziwiać wysokiej jakości zaplecze technologiczne, najwyższej jakości druki fotografii. Życzę Państwu wielu sukcesów i satysfakcji z tworzenia tak pięknych dzieł. Wszystkich zaś bardzo serdecznie zapraszamy na oglądanie prezentującej 20 najlepszych fotografii 31 edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego mgFoto 2019 z tematem przewodnim „Stop Hejt” w niepowtarzalnej jak do tej pory najnowszej technologii nadruku.

tekst i fot. Mariusz Węgrzyn