Festiwal lata

Tak się kształtuje wyobraźnia

Tak się kształtuje wyobraźnia

Zofia Stanecka i Marianna Oklejak to autorki książek o „Basi”, czyli niezwykle popularnego cyklu dla dzieci będącym odpowiednikiem francuskiego „Mikołajka” Jean-Jacques’a Sempego i Rene Goscinnego dla trochę młodszych roczników

Podobnie jak francuskim duet Zofia Stanecka i Marianna Oklejak tworzą tandem autorski pisarka - ilustratorka. Podczas spotkania z nimi w Miejskiej Bibliotece Publicznej mogliśmy się przekonać, że nie tylko potrafią napisać bestseller dla najstarszych przedszkolaków, ale również bardzo dobrze wypadają na żywo w konfrontacji z grupą wiekową, której uwagę trudno przykuć na dłużej niż 45 minut. Jak to zrobiły?

Opowiedziały, a nawet namalowały, jak wygląda praca przy tworzeniu książki, a potem zainscenizowały epizody znane dzieciom z poszczególnych tomów „Basi”. Spotkanie dalekie było od typowego wieczoru autorskiego z literatem, bo i odbiorca był nietypowy - żywiołowy, nie bojący się zadawać zaskakujących pytań i śmiało wchodzący w interakcję.

Jak się udało zapanować nad tym żywiołem autorkom „Basi”? Niewiadomo, ale udało się. I to na dodatek w taki sposób, że zapłodniły wyobraźnię młodych czytelników, a kto wie, może i przyszłych pisarek, pisarzy czy ilustratorów. Pierwsze próby takiej twórczości pokazały, że w tych dzieciach tkwi potencjał artystyczny i intelektualny, a ich wiedza o kosmosie zaskakiwała nawet główne bohaterki spotkania.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).