Trzy dekady sukcesów

Trzy dekady sukcesów
Drużyna zapaśnicza KS. Dalin z 1971 roku. Z góry od lewej: Andrzej Tomal, Leszek Michałowicz, Zbigniew Ćwierzyk, Jerzy Majda Konstanty Miętka, Leszek Wójcik. Z dołu od lewej: Jan Flacht, Władysław Halarewicz, Ryszard Szpakiewicz, Włodzimierz Łopata, Tadeusz Kudas

Koniec lat 60-tych dla sekcji zapaśniczej Daliny Myślenice wiązał się z brakiem funduszy i niedoinwestowaniem. Grudzień 1969 r., kiedy trenerem został Zbigniew Ćwierzyk oznaczał również kres tych problemów, bo to w głównej mierze jemu Dalin zawdzięcza wyjście na finansową prostą, co zaowocowało zgłoszeniem zawodników do rywalizacji w lidze indywidualnej wojewódzkiej i ogólnopolskiej.

 

Ligowe zawody były dla zapaśników z Myślenic okazją do zdobywania doświadczenia w konfrontacji z zawodnikami z całej Polski. Na początku lat siedemdziesiątych w tej rywalizacji szczególnie wyróżniali się następujący zawodnicy: Stanisław Bisztyga, Marian Dąbrowski, Władysław Halarewicz, Stanisław Jagiełło, Jan Jaromin, Jan Kiszka, Tadeusz Kudas, Jan

Flacht, Marek Flasza, bracia Marian i Włodzimierz Łopata, Jerzy Majda, Leszek Michałowicz, Konstanty Miętka, Mieczysław Moskal, Jerzy Rębiś, Marian Rogowiec, Jerzy Rzeszutko, Adam Sutor, Ryszard Szpakiewicz, Andrzej Tomal, Marek Trzciński i Leszek Wójcik. Zajmowali oni wielokrotnie miejsca na podium w mistrzostwach okręgu krakowskiego, zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych, a w 1972 roku Ryszard Szpakiewicz zdobył srebrny medal na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Radomiu i otrzymał powołanie do kadry narodowej. Razem z Władysławem Halarewiczem wywalczyli także I miejsca indywidualnie na turniejach międzynarodowych w Krakowie i w Bukareszcie.

Trzon ligowego zespołu w połowie lat siedemdziesiątych stanowili: Marian Flasza, Władysław Halarewicz, Przemysław Kruczek, Tadeusz Kudas, Edward Niemiec, Mieczysław Moskal, Józef Pachacz, Zdzisław Tomal i Marek Wójcik. Dalinowcy wyróżniali się zresztą nie tylko wśród seniorów, ale i w młodszych kategoriach wiekowych. W 1975 r. Tadeusz Kudas zdobył srebrny medal na Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży.

W późniejszych latach w sukcesy obfitowały również kariery sportowe braci Józefa i Tadeusza Czepielów, Marka Brytana, Marka Horabika, Janusza Dąbrosza, Marka Trzcińskiego i Marka Woźnicy. W 1977 r. w Dębicy na Ogólnopolskim Turnieju Młodzieży Szkolnej Tadeusz Czepiel zajął pierwsze miejsce, a Marek Woźnica drugie. W 1979 roku na Międzynarodowym Turnieju im. Wł. Bajorka w Krakowie Marek Brytan wywalczył srebrny medal, a rok później bracia Józef i Tadeusz Czepielowie zdobyli odpowiednio medale srebrny i brązowy. Marek Horabik dwukrotnie zajął trzecie miejsce w turniejach ogólnopolskich w Dębicy – 1978 r. i w Łodzi w 1979 roku, oraz 2 miejsce w Suboticy.

Rok 1980 zaznaczył się dla sekcji zapaśniczej Dalinu powstaniem trenerskiego tandemu: Marian Sandera - Zbigniew Ćwierzyk. Efektem ich współpracy był chociażby brązowy medal jaki Krzysztof Kaleta zdobył na Międzynarodowym Turnieju im. W. Bajorka. W 1984 roku pracę instruktorską rozpoczął Marek Horabik zastępując niejako Zbigniewa Ćwierzyka, który zrezygnował z funkcji w 1982 roku. W tym okresie najlepszymi zawodnikami byli: Janusz Dąbrosz, Krzysztof Łabędź, Ryszard Rozwadowski, Janusz Sala i Jarosław Śliwa. W 1983 roku Janusz Sala został powołany do kadry narodowej Juniorów.

W turniejach ogólnopolskich kadetów medale zdobywali: srebrny – Ryszard Rozwadowski w 1984 roku i złoty-Zbigniew Matoga w 1986 r. W 1987 r srebrny medal na Międzynarodowym Turnieju im. W. Bajorka wywalczył Andrzej Gacek. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych o sile drużyny stanowili: bracia Piotr i Paweł Brózda, Krzysztof Jamka, Zbigniew Matoga , Andrzej Gacek i Mariusz Polak, którzy zdobyli aż sześć medali w Radomiu na Turnieju Młodzików. Później dołączyli do nich: Tomasz Sandera, Stanisław i Witold Rozwadowski, Wojciech Knofliczek i Grzegorz Marcinek. W tych latach trenowali również Piotr Bieniasz, Rafał Ferlak, Mirosław Fita, Tadeusz Kutrzeba, Paweł Mastela, Robert Stefan, Ireneusz Sałach, Bartosz Wojewoda, Artur Wołek, Wiesław Żądło i Artur Żelazny.

Lata 1989 i 1990 należały do braci Brózdów. Piotr zdobył srebrny medal na Turnieju Międzynarodowym w Zielonej Górze w 1989 roku, a na turnieju w Bratysławie zajął czwarte miejsce i został powołany do kadry narodowej juniorów. Również w 1989 roku srebrny medal wywalczył Paweł na Turnieju o Puchar Komendanta w Radomiu. Obaj bracia należeli do ścisłej czołówki juniorów w Polsce. W 1990 roku zdobyli medale (srebrny i brązowy) na Międzynarodowym Turnieju im. Władysława Bajorka w Krakowie.

W 1990 na dwa lata zrezygnował z pracy trenerskiej Marek Horabik i zajęcia prowadził Jan Kiszka, któremu w prowadzeniu treningów i podczas wyjazdów na zawody pomagał Marian Góralik. Następne lata obfitowały w sukcesy szczególnie dla Tomasza Sandery, bo każdy rok kończył z jakimś trofeum na koncie.

W 1991 roku Tomasz Sandera zdobył dwa złote medale w turniejach międzynarodowych kadetów w Grundenwald (Niemcy) i w Grodnie, oraz brązowy medal na Międzynarodowym Turnieju im. W. Bajorka w Krakowie. Brązowe medale na tym turnieju zdobyli również Piotr Brózda i Jan Musielak.

W 1992 r. Tomasz Sandera zdobył złoty medal, a Stanisław Rozwadowski i Wojciech Knofliczek srebrne na Międzynarodowym Turnieju im. Władysława Bajorka, natomiast bracia Piotr i Paweł Brózda zdobyli odpowiednio złoty i srebrny medale na Turnieju Ogólnopolskim w Mysłowicach.

W 1993 r. Tomasz Sandera zdobył srebrny medal na turnieju juniorów w Zamościu. Również w tym samym roku największy sukces odniósł Krzysztof Jamka zdobywając brązowy medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski. Oczywiście wyżej wymienieni zawodnicy, jak również bracia Tadeusz i Józef Czepielowie, Jan Bularz, Marek Horabik, Krzysztof Łabędź, Michał Brytan i Piotr Kruczek, królowali także na matach województwa małopolskiego.

W późniejszych latach sukcesy odnosili: Łukasz Łotocki, Stanisław Rozwadowski, Piotr Tylek, Robert Proszkowiec, Leszek Opydo i Grzegorz Marcinek, wygrywając wiele turniejów i zajmując wysokie lokaty.

W końcówce lat dziewięćdziesiątych wyróżniali się: Bartłomiej Róg i Sławomir Jaśkowiec, który między innymi zdobył srebrny medal w Międzynarodowym Turnieju Barbórkowym w Katowicach –1999 r.


Ludwik Starzak, Rafał Podmokły