Chiny czyli bliżej nieba

Chiny czyli bliżej nieba
Chiny czyli „bliżej nieba"

W holu Biblioteki Miejskiej w Myślenicach otwarta została wystawa fotograficzna „Bliżej nieba” poświęcona Chinom – krajobrazom i ludziom, zabytkom i codziennemu życiu. Autor fotografii Paweł Boćko przybył na wernisaż wystawy w sobotę 12 kwietnia

Gości wernisażu powitała dyrektor biblioteki Teresa Nalepa, a autora fotografii przedstawił prezes Myślenickiej Grupy Fotograficznej Stanisław Jawor. Paweł Boćko jest tarnowianinem, absolwentem Politechniki Krakowskiej. Twierdzi, że na jego sposób patrzenia na świat i konstruowania kadru ogromny wpływ miały zajęcia z historii polskiej architektury i wykłady prof. Wiktora Zina oraz zajęcia z rysunku i kompozycji. Był asystentem w katedrach fotografii i rzeźby. W 2003 r. wraz z grupą fotografów założył grupę fotograficzną FiP, która zainaugurowała swoją działalność wystawienniczą od wystawy zbiorowej w Łódzkim Domu Kultury. Od roku 2013 należy do Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczpospolitej Polskiej, a od 2014 – do Myślenickiej Grupy Fotograficznej Mgfoto. Zdjęcia Pawła Boćko pokazywane były na kilku wystawach zbiorowych i jednej indywidualnej. Są też publikowane w magazynach podróżniczych, kalendarzach i w materiałach promocyjnych.

Wystawa w bibliotece prezentuje fotografie Pawła Boćko w postaci tradycyjnej, a także jako prezentację dynamiczną przy pomocy rzutnika. Ich tematem są Chiny pod wieloma postaciami – zarówno przepiękne krajobrazy, jak krzątanina zwyczajnych ludzi. Kolejne wyjazdy pozwalały Pawłowi Boćko odkrywać Chiny jak kraj rozlicznych kontrastów. Inne jest życie w wielkich miastach, takich jak Pekin, gdzie Chińczycy chcą żyć jak Europejczycy, a inne na prowincji. Europejczycy zresztą są dla mieszkańców Chin dużą atrakcją i wiele osób uczy się tam języka angielskiego. A jednak napojem nr 1 pozostaje herbata. Napicie się w Chinach kawy jest czasami niemałym problemem, gdyż panuje opinia, że kawa jest niedobra. Chiny są krajem ludzi bardzo bogatych i żyjących bardzo biednie, ludzi wysoko wykształconych i poławiaczy ryb oraz robotników na polach ryżowych, wielkich miast na wzór cywilizacji zachodniej i środowisk pielęgnujących ludowe tradycje, stroje narodowe (zwłaszcza kobiece), odwieczne obyczaje i obrzędy. Krajem wspaniałych zabytków, które powstawały przed wiekami i tysiącleciami.

Osobny zestaw obrazów poświęcony jest Tybetowi. Ta wyżyna to kraj ludzi pogodnych, uśmiechniętych, o bogatej duchowości, która od dawna fascynuje Europejczyków i Amerykanów. Chiny chcą zasymilować odrębność Tybetu i prowadzą silną akcję osiedleńczą, dając Chińczykom, którzy chcą się tam przeprowadzić, wiele przywilejów, w tym prawo do posiadania więcej niż jednego dziecka.

W kulturze chińskiej dużą rolę odgrywa jedzenie. Autor poświęcił mu część swojej opowieści, podkreślając różnorodność chińskich specjałów, czasami bardzo różniących się od stereotypu, jaki mają na ten temat Europejczycy.

Te tematy i epizody, a nade wszystko piękno kraju za murem, pokazują fotografie Pawła Boćko, które można oglądać w Miejskiej Bibliotece w Myślenicach na wystawie czynnej od 12 kwietnia do 31 maja br.

 

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)