lek. wet. Elżbiety Wołoszyn oraz lek. wet. Zbigniewa Wołoszyn z Przychodni Weterynaryjnej VETMEDICA

lek. wet. Elżbiety Wołoszyn oraz lek. wet. Zbigniewa Wołoszyn z Przychodni Weterynaryjnej VETMEDICA
Fot. z archiwum Elżbiety Wołoszyn

Koronawirus wciąż zaraża kolejne osoby w naszym kraju. Ludzie różnie reagują, nie zawsze w sposób zdroworozsądkowy. Ostatnio pojawiła się w mediach informacja, że Polacy chcą usypiać swoje pupile w obawie przed zakażeniem, z pewnością zdarzą się również przypadki porzucenia zwierzęcia. Czy mamy się czego obawiać z punktu widzenia medycznego?

Na początku parę słów o koronawirusie. Koronawirusy należą do rodziny Coronaviridae. Koronawirusy alfa i beta zwykle infekują ssaki, podczas gdy gamma i delta zwykle infekują ptaki i ryby. Koronawirus psów może powodować łagodną biegunkę, koronawirus kotów może powodować zakaźne zapalenie otrzewnej kotów (FIP), to oba alfa-coronavirusy. 2019-nCoV zaś należy do grupy betakoronawirusów. Do tej pory nie ma doniesień o chorobie u zwierząt domowych lub innych zwierząt z powodu 2019-nCoV. Jeśli chodzi o usypianie zwierząt, to zgodnie z Ustawą o Ochronie Zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r., Art. 1. 1. „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”.

Pragniemy zaznaczyć, że nie ma czegoś takiego jak eutanazja na życzenie. Psa możemy poddać takiemu zabiegowi w ostateczności, gdy jego stan zdrowia jest tak zły, że zwierzę cierpi i nie ma szans na jego wyleczenie. Każdy przypadek lek. wet. rozpatruje indywidualnie. Należy również dodać, że epidemia, kwarantanna nie są okolicznością, która mogłaby uzasadnić porzucenie zwierzęcia, czy wyłączyć karalność za taki czyn. Grozi za to kara do 3 lat więzienia, a w sytuacji szczególnego okrucieństwa - do 5 lat. Problem dotyczy nie tylko psów czy kotów, pamiętajmy też o innych zwierzętach domowych jak rybki, gryzonie i gady, które, gdy właściciel trafi do szpitala pozostaną same. Zwierzęta są i będą w związku z pandemią w bardzo trudnej sytuacji. Chodzi zarówno o zwierzęta domowe, które zagrożone są sytuacją braku należytej opieki, jak i o zwierzęta gospodarskie, laboratoryjne, te w sklepach zoologicznych, jadące właśnie w transportach. Ustawa o ochronie zwierząt traktuje porzucenie zwierzęcia jako przestępstwo, niezależnie od motywacji. Porzucenie zwierzęcia nigdy nie będzie traktowane jako wypuszczenie go na wolność. Przyjmując pupila pod swój dach bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność za jego życie i bezpieczeństwo. Tak podają prawnicy.

Czy zwierzęta domowe mogą przenosić COVID-19?

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie ma dowodów na to, żeby zwierzęta domowe mogły zostać zarażone koronawirusem COVID-19. Oficjalne stanowisko IDEXX Laboratories – brak pozytywnych wyników u zwierząt.

IDEXX Laboratories, Inc. (NASDAQ: IDXX), światowy lider w dziedzinie diagnostyki weterynaryjnej i oprogramowania, ogłosił 13 marca 2020, że firma nie wykryła dotychczas żadnych pozytywnych wyników u zwierząt domowych szczepu koronawirusa odpowiedzialnego za chorobę COVID-19, powodującego chorobę układu oddechowego u ludzi. IDEXX zbadał tysiące próbek od psów i kotów podczas walidacji nowego systemu testów weterynaryjnych na obecność wirusa COVID-19. Próbki użyte do opracowania i walidacji testu uzyskano z próbek wysłanych do laboratoriów referencyjnych IDEXX, w celu przebadania metodą PCR. Powołując się na przeprowadzone badania, z całą stanowczością należy stwierdzić, że koronawirusem człowiek nie może zarazić się od psa czy kota przy zachowaniu podstawowej higieny. Przez dotyk sierści zwierzęcia, człowiek może się zarazić wieloma chorobami, dla których zwierzę może być mechanicznym wektorem, takim samym jak np. ubrania, które nosimy na co dzień, czy też inne przedmioty powszechnego użytku. Jednakże prawdopodobieństwo przeniesienia wirusa COVID-19, przy zachowaniu podstawowych zasad higieny jest niemożliwe.

Czy w obliczu panującej pandemii powinniśmy w szczególny sposób zadbać o higienę psa?

Zawsze należy dbać o higienę zarówno swoją jak i swojego czworonożnego przyjaciela. Zwierzęta mogą zarażać się wirusami od nas ludzi, nie mówimy tu o wirusie wywołującym COVID-19, jako że wirus ten nie ma żadnego powinowactwa do tego gatunku. Zwierzęta domowe są prawdziwymi przyjaciółmi, gdy czują, że jesteśmy chorzy starają się nam pomóc najlepiej jak potrafią, np. liżąc nas, nasze chusteczki higieniczne, ogrzewając nas swoimi ciałami. W przypadku używania środków odkażających w pobliżu zwierzęcia, należy zachować ostrożność, ponieważ mogą podrażnić ich skórę oraz błony śluzowe.

Maria Gaczyńska Maria Gaczyńska Autor artykułu

Dziennikarka, interesuje się głównie sprawami społeczno-politycznymi miasta i regionu