Nowa ekspozycja w Domu Greckim

21 lutego 2008 Wydanie 7/2008
Nowa ekspozycja w Domu Greckim
Dominik Synowiec przekazuje Pawłowi Lemaniakowi fragment gąsienicy RSO, fot. Stanisław Cichoń

Uroczysty charakter miało otwarcie ekspozycji dotyczącej militarnych aspektów II wojny światowej na Ziemi Myślenickiej, które odbyło się 15 lutego w Muzeum Regionalnym „Dom Grecki” w Myślenicach

Część tej ekspozycji stanowi prezentacja dotycząca Projektu RSO, której podstawę stanowi wydobyty 25 maja ubiegłego roku w Krzyszkowicach wrak niemieckiego ciągnika artyleryjskiego Raupenschlepper Ost. Dyrektor muzeum Bożena Kobiałka serdecznie witała przybyłych gości m. in. posła Marak Łatasa, burmistrza Macieja Ostrowskiego, przewodniczącego RM Jerzego Grabowskiego, naczelnik Wydziału Edukacji UMiG Aleksandrę Mistarz, prezesa Polskiego Towarzystwa Historycznego oddział Nowy Targ Roberta Kowalskiego, radnych.

Duszą i organizatorem całego przedsięwzięcia związanego z wydobyciem, konserwacją wraku oraz utworzeniem nowej ekspozycji militariów jest historyk, pasjonat II wojny światowej i odkrywca, obecnie pracownik myślenickiego Muzeum Paweł Lemaniak, który w bardzo ciekawej prezentacji omówił całość prac począwszy od lokalizacji wraku, związanych z jego wydobyciem, przez konserwację aż po obecny stan w jakim się znajduje.

Uznanie wzbudzały archiwalne zdjęcia oraz szczegółowe informacje związane z budową i wykorzystaniem tego typu ciągnika artyleryjskiego w czasie wojny i po jej zakończeniu. Podkreślano ogrom pomocy, jakiej udzielili podczas realizacji projektu oddani tej inicjatywie władze samorządowe, firmy, sponsorzy oraz pasjonaci, kolekcjonerzy w kraju i zagranicą m. in. Rafał Raczyński z Londynu i Arkadiusz Siewierski z Nowego Jorku.

Dyplomami uhonorowano: Macieja Ostrowskiego, Jarzego Grabowskiego, Andrzeja Obłazę, Tomasza Jastrzębskiego, Mateusza Jastrzębskiego, Pawła Gądka, Dominika Synowca, Tadeusza Widomskiego, Andrzeja Szostaka, Grzegorza Gomulaka, Adama Opyrchała, Wiesława Cygana, Kazimierza Kazaneckiego, Marka Piątka i Przemysława Gomulaka. Zarówno Projekt RSO jak i nowa ekspozycja militarii stanowić będą podstawę do zaproponowanego przez muzeum programu edukacyjnego dla młodzieży szkolnej dotyczącej problematyki II wojny światowej.

O nowo utworzonej ekspozycji mówi jej pomysłodawca i twórca Paweł Lemaniak: - Aby ekspozycja mogła zaistnieć, trzeba było w pierwszej kolejności włożyć ogrom pracy w celu adaptacji piwnicy w siedzibie Muzeum. Żmudne prace trwały od początku października i prawie w całości zostały wykonane przez pracowników Muzeum włącznie z kuciem tynków, odgrzybianiem, założeniem nowej instalacji elektrycznej itd. Podstawą inicjatywy wydobycia i konserwacji wraku, jak również zorganizowania ekspozycji jest idea zainteresowania i uświadomienia młodzieży wydarzeniami z II wojny światowej, które rozgrywały się także na terenie Ziemi Myślenickiej, a wobec których młode pokolenia często przechodzą obojętnie lub nie angażują się w poznawanie szczegółów związanych z tymi faktami.

Odkrycie takiego wraku jest ewenementem, bowiem zdarza się bardzo rzadko. Jeśli chodzi o militaria, pierwsza część ekspozycji związana jest z wrześniem 1939 roku, a druga ze styczniem 1945, i w tym przedziale znajduje się RSO. Wyeksponowane przedmioty to efekt tworzenia kolekcji, którą gromadziłem ponad 15 lat, natomiast śmiało mogę powiedzieć, że tematyką II wojny światowej interesowałem się „od zawsze”.

Najciekawszym eksponatem w części IX 1939 jest podstawa do ckm wz.30 Browning oraz destrukt prototypowego naboju rusznicy p.panc. kaliber 10 mm. W części I 1945 oprócz reliktów z walk niemiecko – radzieckich na naszym terenie, wyeksponowane zostały części ciągnika RSO zakupione przez Muzeum w ostatnim czasie. Oprócz tego można oglądać ekwipunek żołnierski, broń białą i strzelecką, którą uzupełniają fotogramy współczesne i archiwalne dotyczące ciągnika.

Są ambitne plany rozszerzenia ekspozycji o tematykę I wojny światowej i walk zgrupowań partyzanckich z II wojny światowej na naszym obszarze. Muzeum zbiera także i weryfikuje informacje dotyczące innych wraków zalegających na terenie powiatu myślenickiego. Być może ta działalność zaowocuje kolejnymi wydobyciami i projektami. Gorąco zachęcamy do obejrzenia ekspozycji!

Stanisław Cichoń

 

Podziękowanie

Chciałbym wyrazić podziękowania i wyrazy wdzięczności dyrektor Muzeum Regionalnego Bożenie Kobiałce i pozostałym pracownikom za wyrozumiałość, akceptację, przychylność i pomoc we wspólnej realizacji tego Projektu. Dziękuję również władzom samorządowym Myślenic: burmistrzowi Maciejowi Ostrowskimu, przewodniczącemu RM Jerzemu Grabowskiemu oraz wszystkim, za wszelką pomoc logistyczną, organizacyjną i finansową, które umożliwiły rozpoczęcie prac nad RSO i ich obecną kontynuację.

Paweł Lemaniak