Strażacy swojemu patronowi i założycielowi

Strażacy swojemu patronowi i założycielowi
Strażacy swojemu patronowi i założycielowi, fot. Ryszard Sobkowicz

Uroczystości z okazji Dnia Strażaka zostały w tym roku połączone z odsłonięciem symbolicznego pomnika nagrobnego założyciela Towarzystwa Straży Ogniowej Ochotniczej w Myślenicach – burmistrza Andrzeja Marka

Pomnik zlokalizowany jest przy alejce tuż za kościółkiem św. Jakuba. W tym roku, za pieniądze uzbierane podczas kwesty na 1 listopada, został odrestaurowany zabytkowy pomnik nagrobny z lapidarium przy kościele i dedykowany Andrzejowi Markowi. Inicjatorem tego działania była OSP Myślenice – Śródmieście, a nad całością prac konserwatorskich czuwał radny miejski Czesław Bisztyga.

Odsłonięcia pomnika dokonali burmistrz Maciej Ostrowski, prezes jednostki OSP Myślenice – Śródmieście Franciszek Szilder i Czesław Bisztyga w asyście druhów OSP Myślenice – Śródmieście oraz Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Myślenice pod batutą Joanny Knapik. Podczas odsłonięcia burmistrz przedstawił dokonania Andrzeja Marka. Podkreślił, że dzięki jego pracy w Myślenicach nastąpił olbrzymi skok cywilizacyjny. Z malutkiego galicyjskiego miasteczka stały się ważnym ośrodkiem całego regionu.

Po zakończeniu tej ceremonii jej uczestnicy przemaszerowali z orkiestrą na Rynek, gdzie wraz z druhami z OSP Dolne Przedmieście i strażakami z Państwowej Straży Pożarnej złożyli kwiaty pod figurą św. Floriana. W ich imieniu biało-czerwony wieniec ofiarowała swojemu patronowi reprezentacja złożona z szefów tych formacji: komendanta PSP Sławomira Kaganka, prezesa OSP Śródmieście Franciszka Szildera i prezesa OSP Dolne Przedmieście Edwarda Łapy. Ceremonii towarzyszyła parada samochodów strażackich i oprawa w wykonaniu orkiestry.

Następnie strażacka brać udała się do Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej, gdzie mszę w intencji strażaków i ich rodzin odprawił ks. proboszcz Stanisław Makowski. Podczas kazania nawiązał do postaci i postawy życiowej św. Floriana – żołnierza rzymskiego, który będąc w służbie cesarza, swoją wiarą chrześcijańską i gorliwością pociągał za sobą innych do bronienia najsłabszych i chronienia ich życia. W 304 r. poniósł męczeńską śmierć za wiarę.  Jest świętym bardzo czczonym do dziś. W Polsce jego kult rozwija się od XII wieku. Ks. proboszcz przypomniał legendę łączącą się z pożarem krakowskiego Kleparza w 1528 r. Ocalał wówczas kościół pod wezwaniem św. Floriana. Stąd też strażacy obierali sobie tego patrona.  Ponadto ks. Makowski mówił o pożarze niszczącym, w którym św. Florian jest obrońcą – o złych płomieniach, które gasi. I mówił o dobrych płomieniach – wiary i miłości, wzajemnych relacji społecznych, poświęcenia w służbie bliźniemu – o wartościach, które ten święty roznieca.

Podczas Mszy św. przy ołtarzu stanęły poczty sztandarowe OSP Myślenice – Śródmieście i OSP Myślenice – Dolne Przedmieście. W nawie głównej w zwartej kolumnie ustawili się strażacy zawodowi z PSP i druhowie z OSP, a w ławkach kościelnych zasiadła strażacka młodzież i wierni. Do mszy służbę liturgiczną pełnili również „rycerze św. Floriana”, a o oprawę muzyczną zatroszczyła się orkiestra wraz z organistą.

Uroczysty dzień patrona zakończyło spotkanie okolicznościowe w śródmiejskiej strażnicy.

 

Andrzej Marek – doktor praw, adwokat krajowy, powstaniec styczniowy, założyciel Towarzystwa Straży Ogniowej Ochotniczej w Myślenicach i jego naczelnik w latach 1873 do 1878. Kontynuatorką ówczesnego Towarzystwa jest dzisiejsza Ochotnicza Straż Pożarna Myślenice-Śródmieście. Był burmistrzem Myślenic w latach 1874 – 1878. Za jego rządów w Myślenicach powstały planty oraz chodniki okalające rynek, cmentarz żydowski, gmach szkoły podstawowej (1877), otwarto połączenie telegraficzne Myślenic z Krakowem (1875). Zapisał się jako wielka postać zarówno w dziejach magistratu myślenickiego, jak też myślenickiej straży pożarnej.

 

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)