Co ma w zanadrzu Politechnika Krakowska?

Co ma w zanadrzu Politechnika Krakowska?

Omawiając możliwości pozyskiwania wyników badań naukowych, które mogą być bazą do rozwinięcia w Myślenicach innowacyjnych firm opartych na tych wynikach doszedłem obecnie do oferty Politechniki Krakowskiej (PK). To duża i dobra uczelnia techniczna, więc jej oferta wyników nadających się do komercjalizacji jest szczególnie bogata i wartościowa. Informuje o tej ofercie strona internetowa Centrum Transferu Technologii PK mająca prosty adres: http://www.transfer.edu.pl/ Dowiadujemy się z niej, że to Centrum pomogło już w założeniu 82 firm bazujących na powstających w Krakowie osiągnięciach naukowych, przeprowadziło 96 udanych transferów technologii i obsłużyło 37 tys. klientów. Jest to więc dobra i sprawdzona instytucja, zastanów się więc Drogi Czytelniku, czy nie miałbyś ochoty być kolejnym klientem tej instytucji?

Na stronie Centrum Transferu Technologii (CTT) Politechniki znaleźć można między innymi ofertę technologiczną tej uczelni skierowaną do przemysłu. Oferta ta jest bardzo konkretna, z listą kilkunastu propozycji technologii możliwych do wzięcia „od zaraz” oraz z telefonami kontaktowymi do osób mogących udzielić dokładniejszych informacji oraz rad. Nie wymieniam tu tych proponowanych technologii, bo by to zajęło całe przydzielone mi w Gazecie miejsce, a ponadto ta lista jest stale uzupełniana o kolejne nowe propozycje – szczególnie godne uwagi, bo z pewnością jeszcze przez nikogo nie „wzięte”.

 

Ale wspomniana lista - to nie wszystko. Dodatkowo CTT informuje o funduszach europejskich dla małych i średnich przedsiębiorstw, które mogą ułatwić uruchomienie takiego innowacyjnego biznesu, a także o możliwości uzyskania z pomocą naukowców PK opinii o innowacyjności, potrzebnych przy ubieganiu się o różnego rodzaju dotacje krajowe i zagraniczne na podejmowane proinnowacyjne programy i działania. Cenną formą pomocy, jaką ambitny przedsiębiorca może uzyskać na Politechnice Krakowskiej, są różne formy wsparcia innowacji w firmie. Oferowane jest badanie potencjału innowacyjnego firmy, wyszukiwanie partnerów międzynarodowych do współpracy technologicznej, pomoc w nawiązaniu współpracy firmy z europejskimi jednostki badawczymi, doradztwo w zakresie ochrony własności intelektualnej i przemysłowej, a także doradztwo w zakresie pozyskiwania dofinansowania na działalność innowacyjną firm.

Godne polecenia są też organizowane przez CTT PK szkolenia. Tylko w ubiegłym roku w 42 szkoleniach wzięło udział 1410 osób. Użytecznej wiedzy nigdy za wiele, więc z tych szkoleń naprawdę warto skorzystać!

Ryszard Tadeusiewicz