Fizyka jako źródło nowej techniki

Fizyka jako źródło nowej techniki
Ryszard Tadeusiewicz Naukowiec AGH, absolwent myślenickiego LO

Opisuję w tych felietonach zasoby wyników badań naukowych powstających w Krakowie, które mogą stać się bazą do tworzenia innowacyjnych firm w Myślenicach. Głęboko wierzę w tę możliwość i tytuł pierwszego felietonu z tego cyklu: „Myślenicka Krzemowa Dolina” jest stale aktualnym hasłem przewodnim wszystkich moich publikowanych tu tekstów. Po przedstawieniu ofert pozwalających wykorzystać (dla osiągnięcia sukcesu gospodarczego), wiedzę naukową pochodzącą z różnych uczelni Krakowa, przystąpiłem teraz do charakteryzowania tego, co w rozważanym obszarze tematycznym można znaleźć na AGH.

Omówiłem już we wcześniejszych felietonach większość technicznych wydziałów AGH, na których są tworzone i rozwijane nowe technologie, i dochodzę teraz do wydziałów, których profil badawczy związany jest głównie z rozwojem czystej nauki, więc siłą rzeczy ich oferta dla biznesu, zwłaszcza tego małego, jest skromniejsza. Pierwszym z tych wydziałów jest Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej. Ma on bardzo wysoką pozycję naukową i współpracuje z największymi ośrodkami naukowymi za granicą. Wydział prowadzi badania w zakresie Fizyki Ciała Stałego, Fizyki Materii Skondensowanej, Informatyki Stosowanej i Fizyki Komputerowej oraz Oddziaływania i Detekcji Cząstek. W ramach zagadnień interdyscyplinarnych prowadzone są badania z dziedziny Fizyki Medycznej i Biofizyki oraz badania aplikacyjne z zakresu Zastosowania Fizyki Jądrowej.

To bogate spektrum naukowych badań, ale wyniki naukowe, które Wydział oferuje do ewentualnego wykorzystania w ramach współpracy, raczej nie nadają się do wykorzystania przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Są to bowiem między innymi takie tematy, jak: Nowe krzemowe detektory promieniowania, innowacyjny opis struktury atomowej kwazikryształów, budowa kwantowych bramek logicznych, zastosowanie zjawiska nadprzewodnictwa wysokotemperaturowego, materiały służące do magazynowania wodoru, układy scalone do eksperymentów medycznych z zakresu neurobiologii, stosowane w protezach siatkówki oka, zastosowanie jądrowych metod analitycznych w medycynie, nowe metody izotopowe w hydrologii, metody analiz jądrowych próbek stałych, nowe metody oceny przestrzennej jakości powietrza itp.

Jeśli jednak ktoś z Państwa jest zdania, że coś z oferty omawianego wydziału mogłoby stanowić podstawę do nawiązania współpracy, względnie gdyby ktoś miał pomysł, w którym współpraca z fizykami mogłaby się okazać korzystna – to może skontaktować się z wydziałowym brokerem innowacji. Brokerem tym jest dr inż. Jakub Bartyzel, bartyzel@agh.edu.pl, 12 617 29 71.