82. rocznica tragicznych wydarzeń
W czwartek 22 sierpnia o godzinie 16, pod tablicą upamiętniającą zagładę myślenickich Żydów, spotkali się przedstawiciele organizacji, instytucji i myśleniczanie, aby uczcić 82. rocznicę zamordowania mieszkańców wyznania mojżeszowego. W imieniu władz miasta wieniec złożyli zastępca burmistrza Mateusz Suder oraz dyrektor Muzeum Niepodległości dr Łukasz Malinowski.
Było to już dwudzieste spotkanie pod tablicą. Pierwsze odbyło się w roku 2004 z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Myślenicka. Sytuacja Żydów w Myślenicach i powiecie, po wybuchu II wojny światowej, nie odbiegała w żaden sposób od sytuacji w okupowanej Polsce. Okres wojny praktycznie cały czas wiązał się z rozlicznymi szykanami i coraz to nowymi formami poniżania obywateli narodowości żydowskiej. W 1942 r. Niemcy rozpoczęli realizacje planu „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Masowe egzekucje na wschodzie, które pochłonęły setki tysięcy żydowskich ofiar, trwały już od agresji III Rzeszy na Związek Sowiecki w czerwcu 1941r. Sześć miesięcy później na konferencji wysokich funkcjonariuszy nazistowskiego aparatu bezpieczeństwa, administracji i NSDAP w pod berlińskim Wannsee zatwierdzono plan wymordowania wszystkich europejskich Żydów.
22 sierpnia 1942 roku to data, która w sposób drastyczny oznacza koniec pewnej epoki w Myślenicach, właśnie mijają 82 lata od tych tragicznych wydarzeń. W tym dniu doszło do wysiedlenia i zagłady myślenickich Żydów. Jak podają źródła historyczne likwidacja myślenickiego „getta” odbyła się bezkrwawo, co jednak nie umniejsza rozmiarów tragedii.
W czasie czwartkowej uroczystości wspólnie modlono się za dusze pomordowanych słowami hebrajskich psalmów w wykonaniu Ariela Cahna oraz polskiej modlitwy, odczytano również wiersz myślenickiego poety Adama Goldwassera, publikującego w okresie międzywojennym pod pseudonimem Adam Dalin. Odczytany został również list Moniki Goldwasser, która jako niemowlę, dzięki poświęceniu i odwadze polskiej rodziny, uniknęła strasznej śmierci 22 sierpnia 1942 roku.
Pod koniec uroczystości, głos zabrała również Myśleniczanka, pani Lidia, która w sposób emocjonalny odniosła się do obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie, a szczególnie w Strefie Gazy. Napiętnowała politykę Izraela względem Palestyńczyków i zaapelowała, aby te działania odbijały się szerokim echem i były szeroko omawiane.
82 lata temu w wyniku zbrodniczych działań Niemców, z Myślenic, zniknęła jedna trzecia część jego mieszkańców. Coroczne spotkania pod tablicą, są dowodem pamięci tamtych strasznych dni. Są również lekcją historii, że każda zbrodnicza ideologia i przemoc skierowana przeciw drugiemu człowiekowi jest złem i zasługuje na potępienie. Niestety okazuje się, że jest to lekcja, którą cały czas musimy odrabiać na bieżąco.