Bezpieczeństwo w powiecie i gminie
Mł. insp. Maciej Rymar, komendant powiatowy policji w Myślenicach o działaniach policji, najbardziej newralgicznych sprawach, jakimi na co dzień zajmują się policjanci w swojej pracy i o priorytetach na ten rok:
Na pewno trzeba zwrócić uwagę na przemoc w rodzinie, to konkretne obszary – rejony powiatu myślenickiego, które brylują w tym zakresie. Policja ma już narzędzie w postaci nakazu i zakazu, ale widzimy, system nie zawsze radzi sobie z tym problemem. W tej kwestii zacieśniamy współpracę z Centrum Usług Społecznych. Jesienią planujemy konferencję dla wszystkich służb „Nakaz - zakaz, co dalej?” wyczerpującą ten temat. Zajmiemy się również tematyką nadużywania alkoholu, co często łączy się z przemocą.
Inna bardzo ważna sprawa to oszustwa. Niemal każdego dnia do naszej jednostki wpływają zawiadomienia o próbie oszusta czy to „na policjanta”, „na BLIK-a”, czy to na użytkownikach serwisów ogłoszeniowych. O tym zagrożeniu mówimy na naszych spotkaniach z seniorami, ale też staramy się ostrzegać przed nimi poprzez kościół i księży i akcje profilaktyczne. Przedstawiamy modus operandi przestępców, po to, aby nikt nie dał się nabrać oszustom, bo ich ofiarami padają nie tylko seniorzy, ale osoby w każdym wieku, w tym osoby niepełnoletnie.
Mamy też dość dużo kradzieży sklepowych, bywają też kradzieże „dla sportu”, popełniane często przez osoby nastoletnie. Generalnie jednak, jeśli chodzi o sprawy kryminale jesteśmy bezpiecznym powiatem. Cały czas badamy problem środków odurzających. Cieszy mnie, że w mieście tak dużo jest proponowane młodzieży, że są imprezy sportowe, ze otwarto nowy skatepark, basen itd.
O ile jednak walka z narkotykami trwa, to zauważam również problem uzależnienia od smartfonów, a konsekwencje tego są takie, że młodzież staje się coraz bardziej zamknięta , nie potrafi nawiązywać prawidłowych relacji społecznych, a to prowadzi do tego, że łatwiej może stać się ofiarą przestępstw.
Jeśli chodzi o tematy ruchu drogowego to droga do Krakowa, czyli zakopianka generuje największe zagrożenie, jeśli chodzi o powiat myślenicki, natomiast teraz mocno się zmienia m.in. za sprawą powstającej infrastruktury i myślę, że za około 1,5 roku spadek zdarzeń drogowych będzie widoczny, pomimo wciąż dużego natężenia ruchu.
Jestem ciekaw tego jaki będzie przebieg planowanej tzw. zakopianki bis. Mamy też ciągle na naszej zakopiance tak niebezpieczne miejsca jak skręt na Sułkowice.
W samym mieście natomiast we znaki daje się parkowanie. Samochodów stale przybywa, a miasto ma ograniczenia jeśli chodzi o liczbę miejsc parkingowych.
Komunikacja zbiorowa, która funkcjonuje na terenie miasta w wielu przypadkach nie jest w stanie zastąpić samochodu. Ważne jest, aby zaparkowane pojazdy nie utrudniały poruszania się po mieście innych uczestników ruchu drogowego. W związku z powyższym chciałbym uruchomić pilotażowe patrole złożone z policjanta i strażnika miejskiego zajmujące się wyłącznie sprawami prawidłowego parkowania.
Taki patrol przynajmniej dwa razy w tygodniu wychodziłby na miasto i zajmował się parkowaniem. Będę chciał też porozmawiać z osobami odpowiedzialnymi za inżynierię. Myślę, że samym oznakowaniem można tu jeszcze wiele zdziałać
Pracę zaczęły już inne dodatkowe patrole policji i straży miejskiej, a mianowicie wakacyjne, ukierunkowane głównie na pilnowanie porządku w rejonach najbardziej obleganych, tj. okolice Rynku i Zarabie.
Jeżeli chcemy się rozwijać, a musimy się rozwijać, potrzebujemy więcej policjantów. Obecnie w naszej komendzie mamy 184 etaty, a wakatów 10. Chciałbym żeby za rok o tej porze liczba wakatów była co najmniej o połowę mniejsza.
Na pewno nie ustanę też w działaniach, aby powstała nowa siedziba komendy. To na pewno się stanie, ale to kwestia lat. Przyszedłem tutaj i zastałem taką sytuację, w której zmieniony został plan zagospodarowania przestrzennego, a działki zostały przekazane na ręce starosty.
W tej chwili oczekujemy na ruch pana starosty. Mam nadzieję, że to nastąpi w okresie wakacyjnym, a wspominane tereny trafią do Skarbu Państwa, tak by mogła wykorzystać je policja.
Mamy zagwarantowane pieniądze na projekt komendy i cały czas z byłym komendantem myślenickiej Policji insp. Maciejem Kubiakiem staramy się, aby na przyszły rok zarezerwować środki finansowe pod budowę.
Jak będziemy mieli zagwarantowane środki, mam nadzieję, że będziemy mogli spotkać się z projektantem i zasugerować jakie mamy potrzeby. Trzeba brać pod uwagę przestrzeń dla pracowników, mieszkańców, miejsca parkingowe i zaplecze dla pojazdów, co uwzględniać będziemy na kolejnych etapach inwestycji.
Co o bezpieczeństwie mówią policyjne statystyki?
Jak wygląda bezpieczeństwo w powiecie myślenickim? Żeby ro sprawdzić zaglądamy do sprawozdania o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu w roku 2023. I tak wynika z niego, że w 2023 roku doszło do popełnienia mniejszej liczby przestępstw, niż w roku 2022, podjęto prawie 10 tys. interwencji, a na drogach doszło do ponad 950 zdarzeń, co jest liczbą porównywalną do tej z roku 2022.
Liczba ujawnionych w całym powiecie przestępstw to 1244 (dla porównania w 2022 roku - 1602).
W samych Myślenicach (mieście i gminie) było ich 648 (również mniej niż w 2022 roku, kiedy było ich 769).
Jeśli podzielić je na kategorie to najwięcej było przestępstw narkotykowych, kradzieży mienia i kradzieży z włamaniem.
Natomiast wykroczeń ujawnionych zostało 9719 (w całym powiecie).
W całym minionym roku funkcjonariusze KPP Myślenice podjęli w sumie 9907 interwencji na terenie powiatu myślenickiego (dla porównania w 2022 roku było ich ponad 20 proc. więcej, bo 12132).
Wszczęto nieco więcej procedur Niebieska Karta, bo 146, w porównaniu do 120 w 2022 roku.
W tym zakresie - przeciwdziałania przemocy w rodzinie, Komenda Powiatowa Policji w Myślenicach kontynuowała współpracę z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Myślenicach oraz Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej, a dzielnicowi brali czynnie udział w spotkaniach zespołów interdyscyplinarnych i grup roboczych mających na celu pomoc rodzinom dotkniętym przemocą domową.
W 2023 roku KPP prowadziła 27 spraw dotyczących art. 207 KK. (znęcanie się). Wydała też 40 tzw. ,,nakazów – zakazów”, co oznacza nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i zakaz zbliżania się do wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Jest to sankcja, jaką policjant może zastosować wobec osoby stosującej przemoc domową stwarzającej zagrożenie dla życia lub zdrowia osoby doznającej tej przemocy.
Na drogach powiatu myślenickiego doszło do 955 zdarzeń, w tym 824 kolizji i 131 wypadków. Zginęły w nich 3 osoby, a 169 zostało rannych. Dla porównania w 2022 roku tych zdarzeń było o 23 mniej, z tym, że o ile kolizji też było mniej, to wypadków nieco więcej. Więcej osób zginęło (5) i zostało rannych (174).
Oprac. Katarzyna Hołuj