Bohater i jego historia

Bohater i jego historia
Tadeusza Płużańskiego przywitał nowy szef myślenickiego KGP Mirosław Fita

W czwartek 13 kwietnia na zaproszenie Klubu Gazety Polskiej w Myślenicach gościł Tadeusz Płużański, polski dziennikarz, historyk i publicysta.

Ojciec Tadeusza Płużańskiego, również Tadeusz, współtworzył Grupę Witolda Pileckiego i był przyjacielem Rotmistrza. Właśnie ta niezwykła historia była motywem przewodnim wizyty gościa Klubu Gazety Polskiej.

W czasie pobytu w Myślenicach Tadeusz Płużański spotkał się z młodzieżą w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu. W trakcie spotkania, wyemitowany został film, przedstawiający działalność i późniejsze losy Grupy Pileckiego. Ciekawy, fabularyzowany dokument, w sposób przystępny przybliżył kulisy działania i późniejsze tragiczne losy Rotmistrza Witolda Pileckiego i jego współpracowników: Marii Szelągowskiej, Tadeusz Płużańskiego i Makarego Sieradzkiego. Po filmie, w krótkiej prelekcji, gość uzupełnił informacje, dotyczące rotmistrza Pileckiego, a zwłaszcza kulisy jego pobytu i działalności w Niemieckim Obozie Koncentracyjnym w Oświęcimiu.

Po spotkaniu z uczniami, gość z Warszawy udał się na krótką wycieczkę po Myślenicach.

Wieczorem w Domu Katolickim, Tadeusz Płużański spotkał się z członkami i sympatykami Klubu Gazety Polskiej. Spotkanie przebiegało również wokół losów Witolda Pileckiego oraz stanu badań na ten temat. Po prelekcji zainteresowani mogli nabyć książki o tematyce historycznej, związanej z żołnierzami niezłomnymi oraz ich oprawcami.

Wizyta warszawskiego historyka, była cenna lekcją trudnej historii, zarówno dla młodszych jak i dorosłych słuchaczy.

 

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Socjolog i kulturoznawca. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Dziennikarz, w latach 2019 i 2020 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.