Czy i gdzie powstanie Dom Działkowca?
Działka to przede wszystkim miejsce, gdzie można wypocząć i aktywnie spędzić czas. Jednak posiadanie takiego ogrodu wiążę się również z zaangażowaniem w społeczność działkowców, która prężnie działa. Dobrze wiedzą o tym członkowie Rodzinnych Ogródków Działkowych Porabie, którzy zgromadzili się 15 kwietnia w Domu Katolickim, aby omówić bieżące problemy.
Porabie liczy już sobie 32 lata i nieustannie się rozwija. Stale przebiegają tam inwestycje, które usprawniają funkcjonowanie ogrodu. Ze sprawozdania zarządu można było się dowiedzieć, że największym sukcesem w ubiegłym roku było przyznanie grantu o kwocie 100 tysięcy złotych. Jest on pożytkowany na takie prace jak: zakup lamp parkowych, zamontowanie budek lęgowych i karmników czy stworzenie ściany zieleni wzdłuż ogrodzenia. Oprócz tego w minionych 12 miesiącach naprawiono drogę główną w ogrodzie czy na przykład przycięto drzewa wzdłuż parkingu.
Jednak najważniejszą kwestią, która polaryzuje działkowców, jest budowa Domu Działkowca, który byłby siedzibą zarządu, ale nie tylko. Istnieją dwa rozwiązania tej sprawy: pierwszy polega na wyremontowaniu budynku na działce numer 54 (co było pierwotnym planem tej inwestycji), a drugi to budowa zupełnie nowej, większej, parterowej zabudowy, która miałaby służyć wszystkim mieszkańcom na przykład podczas zebrań walnych. Aby pomóc właścicielom działek podjąć decyzje, na spotkaniu pojawili się przedstawiciel Polskiego Związku Działkowców - Dawid Kostkowski oraz architekt Piotr Spytkowski. Po bardzo burzliwej dyskusji, która rozpętała się na sali, uchylono ostatecznie uchwałę podjętą w przeszłości, zobowiązującą zarząd do działań związanych z remontem starej, zakupionej już altany. Sprawa jeszcze nie jest jeszcze rozstrzygnięta, lecz większość zgromadzonych wyrażała chęć budowy czegoś nowego.
Wśród działkowców zasiedli również zastępca burmistrza Mateusz Suder oraz przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach. Ten pierwszy zaprezentował zestawienie, w którym przedstawione zostały pracę, w których gmina wspomogła ROD Porabie, wśród których znalazły się między innymi: pielęgnacja drzew, usunięcie barakowozów czy oczyszczenie rowu odwadniającego. Z kolei przybyli funkcjonariusze odpowiadali na pytania padające z sali, głównie związane ze spokojem i bezpieczeństwem w otoczeniu ogrodów.