Dawnych Wspomnień Czar z kolekcji archiwalnej Jana Koczwary

Dawnych Wspomnień Czar z kolekcji archiwalnej Jana Koczwary
Nawiązując do lokalnych tradycji karnawałowych zabaw, maskarad i wędrówek zapustnych „drabów” po wiejskich ścieżynach i wertepach Krzywaczki i Osieczan myślenicki Dom Kultury zapoczątkował w 1976 roku stosowną na tę okoliczność serię imprez opatrzonych tytułem „Karnawał po Staropolsku”. Największą atrakcją karnawałowych zabaw i swawoli okazały się m.in. „Myślenickie Parady Karnawałowych Przebierańców” na staropolską i inszą modę wystrojonych. Przypomnijmy: w dwudziestu edycjach myślenickiego Karnawału (1976-1999) startowało 389 wieloosobowych reprezentacji szkół, instytucji kultury, organizacji społecznych i zakładów pracy, a także drużyny rodzinne i towarzyskie – w sumie 4699 osób rozmaitego wieku i temperamentu. O wspólnej zabawie decydowały nie tylko liczne parady lecz także rozliczne konkursy np. na najciekawszą reprezentację, na kostiumy historyczne, ludowe i współczesne; turnieje anielskiego śpiewu, improwizowanego tańca diabelskiego itd. Wielokrotnymi uczestnikami myślenickiej parady były m.in. reprezentacje Klubu Prasy i Książki „Ruch” w Weglówce – za każdym razem zaskakujące pomysłowością programów i oryginalnością demonstrowanych kostiumów. Na zdjęciu: 4-osobowa drużyna Klubu z Węglówki kreująca 2 lutego 1980 roku „Cztery pory roku”. Grupę przygotowała jak zawsze oryginalnie i niezawodnie gospodyni Klubu – Zofia Leszczyńska.

Nawiązując do lokalnych tradycji karnawałowych zabaw, maskarad i wędrówek zapustnych „drabów” po wiejskich ścieżynach i wertepach Krzywaczki i Osieczan myślenicki Dom Kultury zapoczątkował w 1976 roku stosowną na tę okoliczność serię imprez opatrzonych tytułem „Karnawał po Staropolsku”. Największą atrakcją karnawałowych zabaw i swawoli okazały się m.in. „Myślenickie Parady Karnawałowych Przebierańców” na staropolską i inszą modę wystrojonych. Przypomnijmy: w dwudziestu edycjach myślenickiego Karnawału (1976-1999) startowało 389 wieloosobowych reprezentacji szkół, instytucji kultury, organizacji społecznych i zakładów pracy, a także drużyny rodzinne i towarzyskie – w sumie 4699 osób rozmaitego wieku i temperamentu. O wspólnej zabawie decydowały nie tylko liczne parady lecz także rozliczne konkursy np. na najciekawszą reprezentację, na kostiumy historyczne, ludowe i współczesne; turnieje anielskiego śpiewu, improwizowanego tańca diabelskiego itd. Wielokrotnymi uczestnikami myślenickiej parady były m.in. reprezentacje Klubu Prasy i Książki „Ruch” w Weglówce – za każdym razem zaskakujące pomysłowością programów i oryginalnością demonstrowanych kostiumów.

Na zdjęciu: 4-osobowa drużyna Klubu z Węglówki kreująca 2 lutego 1980 roku „Cztery pory roku”. Grupę przygotowała jak zawsze oryginalnie i niezawodnie gospodyni Klubu – Zofia Leszczyńska.