Detoks alkoholowy – co podaje się pacjentowi?
Przed rozpoczęciem psychoterapii grupowej lub indywidualnej pacjenta uzależnionego od alkoholu poddaje się procedurze, której celem jest przerwanie ciągu alkoholowego i oczyszczenie organizmu z toksyn poalkoholowych. To detoks alkoholowy, podczas którego nałogowiec rezygnuje ze spożywania alkoholu etylowego i umożliwia regenerację całego organizmu. Podczas odtrucia alkoholowego pacjentowi podaje się dożylną suplementację w postaci kroplówki witaminowej. W przypadku większości chorych konieczne jest również zastosowanie farmakoterapii, ograniczającej dokuczliwość i niebezpieczeństwo nieprzyjemnych objawów wynikających z przebiegu Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego (AZA). Przebieg procesu oczyszczania organizmu z substancji szkodliwych, toksyn pochodzących z alkoholu i jego regeneracji może trwać od kilku do kilkudziesięciu godzin. Czas ten uzależniony jest głównie od indywidualnych predyspozycji i potrzeb każdego pacjenta oraz jego ogólnego stanu zdrowia.
Uporządkowanie stanu zdrowia fizycznego jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia kompleksowej terapii choroby alkoholowej. Odstawienie używki i przerwanie ciągu alkoholowego, uporanie się z objawami głodu alkoholowego, uzupełnienie niedoborów żywieniowych i wyrównanie poziomu gospodarki wodno-elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej organizmu to główne cele, dla których stosuje się detoks alkoholowy. Można je osiągnąć skutecznie w stosunkowo krótkim czasie jedynie z pomocą i wsparciem lekarzy specjalistów. Detoksykacja znana jest również jako odtrucie alkoholowe, podczas którego dochodzi do przyspieszenia procesu metabolizmu alkoholu w organizmie chorego. W wyniku tego działania z ustroju szybciej wydalają się również substancje szkodliwe, a pacjent odzyskuje trzeźwość.
Na czym polega detoks alkoholowy? – sposoby na oczyszczenie organizmu z alkoholu
Wraz z rozwojem uzależnienia w ciele alkoholika powstają zmiany biochemiczne i metaboliczne, które wpływają na sposób funkcjonowania niemal wszystkich organów wewnętrznych. Upośledzają działanie żołądka, serca, wątroby, nerek, trzustki, serca, a nawet mózgu. Długotrwałe spożywanie alkoholu etylowego, zwłaszcza w nadmiernych ilościach, przyczynia się do wzrostu stężenia toksyn w ludzkim krwiobiegu. Ponieważ narządy wewnętrzne osoby uzależnionej ulegają stopniowemu wyniszczeniu, jego organizm odwadnia się, tarci substancje odżywcze, jest niedożywiony i traci siły. Nałogowiec zmaga się zatem z objawami psychosomatycznymi uzależnienia. Dokuczają mu dolegliwości ze strony układów i narządów, z jednoczesnymi zaburzeniami psychicznymi – osobowości, zachowania i zaburzeniami snu. Stan ten wpływa zatem na wszystkie sfery życia uzależnionego. Sposobem na wycofanie niektórych zmian dokonanych w organizmie przez etanol jest profesjonalny detoks alkoholowy.
Czym jest detoks? Odtrucie alkoholowe, czyli detoksykacja, polega na oczyszczeniu organizmu nałogowca z alkoholu etylowego i toksyn poalkoholowych. W wyniku przebiegu procesu metabolizmu alkoholu w ludzkim krwiobiegu kumulują się substancje szkodliwe, wśród których jako jeden z niebezpieczniejszych wymienia się aldehyd octowy. Jego nadmierne stężenie w organizmie jest odpowiedzialne za zdecydowaną większość objawów zatrucia alkoholowego. Odtruwanie alkoholowe polega zatem na wycofaniu tych dolegliwości dzięki wypłukaniu z organizmu toksyn. Pozbycie się resztek środka uzależniającego z własnego krwiobiegu jest konieczne, by czerpać pełne korzyści z oddziaływań psychoterapeutycznych. Jednocześnie oczyszczenie organizmu z alkoholu sprzyja poprawie ogólnego samopoczucia nałogowca i poziomu jego zdrowia fizycznego i psychicznego.
Profesjonalne odtrucie alkoholowe (detoksykacja) sposobem na przerwanie ciągu alkoholowego
Alkoholizm jest podstępnym schorzeniem, które rozwija się stopniowo i najczęściej w ukryciu. Jego krytyczna i przewlekła faza rozwoju wiąże się z niemożnością przerwania ciągu alkoholowego przez alkoholika. Samodzielne odstawienie alkoholu jest dla wielu uzależnionych działaniem niemożliwym do osiągnięcia. W warunkach domowych rezygnują oni bowiem najczęściej z używki nagle, bez uprzedniego przygotowania i konsultacji ze specjalistami. Detoksykacja może się natomiast wiązać ze skrajnymi reakcjami organizmu, uzależnionymi przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby i objawów choroby oraz zatrucia. Gdy pacjent pozostaje bez opieki lekarza, często decyduje się na powrót do uzależnienia pod wpływem nieprzyjemnych objawów zespołu abstynencyjnego. Są one wynikiem głodu biochemicznego, czyli fizjologicznej reakcji organizmu na nagły brak substancji psychoaktywnej w ustroju. Profesjonalne odtrucie alkoholowe zapobiega nasileniu objawów odstawiennych, jednocześnie minimalizuje ryzyko wystąpienia nawrotu choroby alkoholowej. Detoks alkoholowy przeprowadzany pod okiem specjalistów jest dla nałogowca sukcesem na drodze do trwałej abstynencji.
Odtruwanie alkoholowe a leczenie alkoholizmu – kroplówka witaminowa jako element detoksykacji alkoholowej
Pierwszym etapem detoksu alkoholowego jest kwalifikacja chorego do przeprowadzenia zabiegu. Podczas wizyty konsultacyjnej w Centrum Medycznym Galmedic lekarz weryfikuje istnienie wskazań i eliminuje ewentualne przeciwwskazania do rozpoczęcia procedury medycznej. Mimo że jest ona mało inwazyjna, należy upewnić się, że stan pacjenta pozwala na oczyszczenie jego organizmu. Po pozytywnej kwalifikacji pacjenta personel medyczny wykonuje dożylne wkłucie i w żyle obwodowej chorego umieszcza wenflon. Za jego pośrednictwem bezpośrednio do krwiobiegu alkoholika docierają substancje odżywcze zawarte w kroplówce. W swoim składzie ma ona zwykle sód, potas, wapń i magnez, jako podstawowe jony pierwiastków, rozpuszczone w roztworze energetycznej glukozy. Zastosowanie dożylnej suplementacji przyspiesza proces metabolizmu etanolu w organizmie i jego wydalania z krwiobiegu. Dzięki temu unika się wystąpienia złożonych zaburzeń w gospodarce jonowo-elektrolitowej. Ogranicza fizyczne i psychiczne skutki nadużywania etanolu, umożliwia szybkie usunięcie toksyn pochodzących z alkoholu etylowego.
Detoks alkoholowy a leczenie objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego
U niektórych uzależnionych już podczas dożylnej infuzji płynów dochodzi do wystąpienia pierwszych objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Najczęściej skarżą się oni na ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, przyspieszoną akcję serca, zaczerwienienie twarzy, omamy, halucynacje i napady drgawek. Zmagają się zatem z dolegliwościami psychosomatycznymi. Mogą one wraz z upływem czasu przekształcać się w stany zagrożenia zdrowia i życia nałogowca. Przerwanie ciągu alkoholowego oraz złagodzenie fizycznych i psychicznych skutków odstawienia substancji odurzającej możliwe jest wyłącznie z zastosowaniem farmakoterapii. Na zlecenie lekarza pacjentom podaje się dożylne lub domięśniowe środki uśmierzające ból, nasenne, uspokajające i przeciwwymiotne. Objawy odstawienia alkoholu nie ustąpią bowiem samoistnie. Nasilające się stają się natomiast najczęstszą przyczyną przedwczesnego przerwania procesu detoksykacji poalkoholowej.
Detoks alkoholowy Kraków – gdzie go przeprowadzać?
Wielu chorych zastanawia się nad tym, czy możliwe jest przeprowadzenie odtrucia poalkoholowego w domu pacjenta. Decydując się na detoks alkoholowy, należy pamiętać o tym, że jedynie w ośrodku terapii uzależnień nałogowiec znajduje się pod ścisłą i stałą opieką specjalistów. Bezpieczne usunięcie toksyn z organizmu alkoholika powinno zatem odbywać się zawsze w stacjonarnych warunkach placówki medycznej. W Centrum Medycznym Galmedic do dyspozycji pacjenta na każdym etapie detoksykacji poalkoholowej pozostaje lekarz (internista lub psychiatra) wraz z przedstawicielami personelu pielęgniarskiego. Czuwają oni nad bezpieczeństwem pacjenta, monitorując jego stan i kontrolując parametry życiowe. Dzięki temu mogą adekwatnie i szybko odpowiadać na jego zdrowotne potrzeby.
Detoks w ośrodku leczenia uzależnień cieszy się ponadto większą skutecznością ogólnych oddziaływań terapeutycznych. Już sama zmiana środowiska i izolacja chorego od sytuacji oraz osób, które mogą stać się dla niego tzw. wyzwalaczami głodu alkoholowego, sprzyjają ograniczeniu spożywania substancji odurzającej. Pacjent ma zatem większą szansę na wytrwanie w trzeźwości nawet mimo pojawiających się trudności podczas procesu odtruwania organizmu.
Pacjentom zainteresowanym usługą, jaką jest detoks alkoholowy, Kraków proponuje opiekę specjalistów w Centrum Medycznym Galmedic. Kliknij link i zapoznaj się ze szczegółową ofertą placówki: https://galmedic.pl/uslugi/detoks-alkoholowy/
Dla kogo przeznaczony jest detoks alkoholowy?
Detoksykacja alkoholowa dostępna jest dla każdego pełnoletniego uzależnionego. Leczenie alkoholizmu z użyciem tej metody można rozpocząć na każdym etapie rozwoju uzależnienia. Oczyszczenie organizmu ze szkodliwych substancji możliwe jest u każdego pacjenta, którego stan zdrowia pozwala na zastosowanie dożylnej suplementacji substancji odżywczych. Nadmierne picie alkoholu podczas ciągów alkoholowych stanowi bezwzględne wskazanie do rozpoczęcia procesu detoksykacji.