Dyskutowano o migrantach i drogach

Powiat 22 października 2024 Wydanie 40/2024
Dyskutowano o migrantach i drogach

Na ostatniej sesji Rady Powiatu Myślenickiego, w piątek 18 października, jedną z dyskutowanych spraw było rozpatrzenia petycji grupy mieszkańców zobowiązującej władze powiatu do podjęcia działań, aby nie dopuścić do utworzenia na naszym terenie ośrodków dla imigrantów. Temat ten wywołał kontrowersje, gdyż rada powiatu odrzuciła petycję o podjęcie takiej uchwały jako „niezasadną”, natomiast grupa radnych PiS uważała, że petycja jest jak najbardziej „zasadna”, choć nie można podjąć takiej uchwały ze względów prawnych. Ponadto dyskutowano także o remontach dróg, w tym o inwestycjach na zakopiance.

Mieszkańcy w petycji wnioskowali o „przyjęcie uchwały kierunkowej zobowiązującej samorządową władzę wykonawczą do użycia wszelkich prawnych metod, aby nie dopuścić do utworzenia na terenie powiatu myślenickiego jakichkolwiek ośrodków dla imigrantów nielegalnie przekraczających naszą granicę”. W opinii Komisji Skarg, Wniosków i Petycji rada nie jest kompetentna, aby podjąć taką uchwałę, gdyż nie są to zadania powiatu. W związku z tym przygotowano projekt uchwały o odrzuceniu petycji, w którym znalazły się kontrowersyjne słowa, że petycja jest „niezasadna”. Przeciwko takim zapisom protestowała kilkoro radnych z klubu PiS. Radny Jan Bylica przypomniał, że kilka lat temu rada podjęła uchwałę o poparciu dla strajku nauczycieli, choć wówczas też były wątpliwości prawne czy samorząd powiatowy może podejmować takie uchwały.

- Moim zdaniem, sformułowanie zawarte w dyskutowanej przez radę powiatu na ostatniej sesji uchwale, że petycja dotycząca zablokowania ewentualnej relokacji nielegalnych imigrantów na terenie powiatu myślenickiego „jest niezasadna” jest nie do zaakceptowania - skomentował po sesji radny Jan Bylica. - To twierdzenie w pełni potwierdza moje pytanie skierowane do radnych, czy jest ktoś na sali, kto nie miałby oporów, gdyby w jego miejscowości lub jakiejkolwiek miejscowości powiatu myślenickiego miał powstać ośrodek dla nielegalnych imigrantów. Być może rzeczywiście rada powiatu nie ma kompetencji do zajmowania się tą sprawą, jak stwierdzono w uzasadnieniu do projektu tej uchwały, chociaż i tu mam swoje wątpliwości. Przytoczyłem tu przykład uchwały Rady Powiatu Myślenickiego z 2019 roku w sprawie „ustalenia kierunków działania Rady Powiatu Myślenickiego zmierzających do pomocy strajkującym nauczycielom i innym pracownikom oświaty”. Rada powiatu zobowiązała wtedy zarząd do podjęcia wszelkiej możliwej i dopuszczalnej prawnie pomocy nauczycielom i innym pracownikom oświaty, biorącym udział w akcji strajkowej.

Zaproponowałem, aby przyjąć podstawę prawną przy przyjmowaniu uchwały w sprawie zablokowania ewentualnej relokacji nielegalnej imigrantów w oparciu o wyżej opisaną uchwałę z 2019 roku, z niewielką modyfikacją polegającą na zastąpieniu art.4 ust.1 pkt.1 (zadania powiatu w zakresie edukacji publicznej) Ustawy o samorządzie powiatowym, artykułem 4 ust.1 pkt.15 (zadania powiatu w zakresie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli) tej ustawy. Niestety, propozycja nie została przyjęta. W uzasadnieniu uchwały dotyczącej nauczycieli czytamy: „Rada Powiatu Myślenickiego uważa, iż mieszkańcy Powiatu Myślenickiego mają moralny obowiązek solidaryzowania się ze strajkującymi nauczycielami (...)”. Pozostaje zadać pytanie, czy Rada Powiatu Myślenickiego nie ma moralnego, a także prawnego obowiązku (art. 4 ust.1 pkt.15 Ustawy o samorządzie powiatowym) dołożyć wszelkich starań w celu zachowania bezpieczeństwa swoich obywateli? Z tym pytaniem pozostawiam wszystkich członków obecnej rady powiatu i Szanownych Czytelników.

Na marginesie sprawozdania starosty z działalności międzysesyjnej rozmawiano m.in. o postępie prac modernizacyjnych na zakopiance, w tym m.in. przy budowie tunelu w Krzyszkowicach.

- Chociaż cieszą postępy prac przy budowie tunelu na zakopiance w Krzyszkowicach, to nadal zostaje nie rozwiązany poważny problem, a mianowicie uciąglenie dróg serwisowych po obu stronach tunelu. Jeśli to nie zostanie zrobione, a na dziś nie ma tego w zakresie prac wykonawcy tunelu, to przysiółki Psiary, Bugaj oraz osiedle Wójciakówka nie będą miały połączenia z tunelem. Oznacza to, że mieszkańcy tych części Krzyszkowic nadal będą musieli korzystać z niebezpiecznych lewoskrętów na zakopiance – powiedział na sesji radny Robert Pitala.

Starosta wyjaśniał, że ma pewien pomysł, aby ten problem rozwiązać, ale musi uzyskać zgodę Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, aby w tym celu wykorzystać 1,5 mln zł, które powiat zobowiązał się dołożyć do budowy tunelu. W związku z tym radny Jan Bylica zaproponował, aby zaprosić na sesję rady powiatu dyrektora krakowskiego oddziału GDDKiA Macieja Ostrowskiego, aby mógł poinformować radnych na temat postępu prac w Krzyszkowicach oraz na innych odcinakach zakopianki oraz odpowiedzieć na zapytania radnych.