Gdzie staną witacze?

Gdzie staną witacze?
Tak będą wyglądać „Witacze” gminy Myślenice przy drogach powiatowych na wlotach do gminy

Jeszcze w tym roku przy wjazdach do miasta pojawią się tzw. „Witacze” z hasłem „Serdecznie witamy”, herbem gminy, nazwą promującej jej strony internetowej oraz z herbami wszystkich miast partnerskich. Takie tablice to standard w większości miast w Polsce. Wkrótce na terenie wsi gminy Myślenice pojawią się tabliczki z nazwami przysiółków i dzielnic.

 

Przysiółki zostaną oznakowane

Na terenie wiejskich gminy Myślenice wkrótce pojawią się tabliczki z nazwami przysiółków i dzielnic. Z Marcinem Słomką, naczelnikiem Wydziału Mienia Urzędu Miasta i Gminy Myślenice rozmawia Ryszard Sobkowicz

Na czym polega zapowiadane oznakowania przysiółków w naszych 17 sołectwach?

Weryfikujemy obszary naszych wiejskich dzielnic i przygotowujemy się do ich oznakowania tabliczkami z nazwami. Po spotkaniach z sołtysami i radnymi oraz z mieszkańcami wsi przekonałem się, że w ramach tych działań należałoby również dodatkowo znakować drogi wewnętrzne w poszczególnych sołectwach. Dlatego zaproponowałem, aby uwzględnić to działanie w ramach „Programu poprawy bezpieczeństwa na terenie miasta i gminy Myślenice”.

Oznakowanie przysiółków jest objęte programem Leadera – „Odnowa centrów wsi” prowadzonym z pomocą Lokalnej Grupy Działania „Między Dalinem i Gościbią”…

Owszem, rozpoczęliśmy współpracę z Grupą Działania na przełomie 2012 i 2013 roku, jednak okazało się, że nie można tego w całości zrealizować z ich programu.

Dlaczego to tak długo trwa? Wydawałoby się, że umieszczenie tabliczek z nazwami nie wymaga aż tak wiele czasu…

Samo umieszczenie tabliczek oczywiście nie, ale ustalenie gdzie i która powinna zostać zlokalizowana oraz dobranie odpowiedniego nazewnictwa, to już inna sprawa. W 2013 roku sporządzone zostały mapy poszczególnych miejscowości z zaznaczeniem obszarów, nazw przysiółków i dzielnic oraz miejscami, gdzie należy umieścić tabliczki informacyjne. W tworzeniu tych map dużą pomocą, jak już wcześniej wspomniałem służyli sołtysi, radni i sami mieszkańcy.

Jaki system przyjęty został do wyznaczenia lokalizacji tabliczek?

Będą one przymocowane do słupka przy zjeździe z drogi głównej. Każdy z nich będzie miał swój namiar GPS, który zostanie umieszczony w systemie tak, aby odpowiednie służby takie jak pogotowie, straż pożarna, policja czy straż miejska mogły bez trudu odszukać lokalizację zgłoszonego zdarzenia wymagającego ich pomocy. Będą one dużą pomocą także dla osób nieznających danej miejscowości. Te staną się bardziej przejrzyste.

Jak będą wyglądały te tabliczki?

Rozważamy prostą formę. Na tabliczce, jednego koloru dla wszystkich sołectw, innego niż w mieście, znajdzie się herb gminy, nazwa miejscowości oraz oczywiście nazwa dzielnicy lub przysiółka.

Skąd pomysł osobnego koloru tabliczek dla sołectw?

Zastosowaliśmy już takie rozwiązanie w samych Myślenicach dla oznakowania dróg zależnie od ich właściciela. Tabliczki z nazwami ulic będących w zarządzie starostwa powiatowego mają kolor czerwony, a w zarządzie gminy – niebieski. Warto by mieszkańcy uświadomili sobie tę różnicę, gdy monitują w sprawie usterek i problemów na drogach. Dzięki zastosowaniu odrębnego koloru dla tabliczek w miejscowościach unikniemy pomyłek.

Myśleniczanie często zgłaszają nam problem z nazwami ulic w mieście. Jak mówią; wielu brakuje, a niektóre są nieczytelne…

Tak, do mnie też trafiają te uwagi, będziemy musieli we współpracy ze Starostwem Powiatowym zweryfikować wszystkie braki i je uzupełnić.

A czy zostanie osobno oznakowany wjazd na teren gminy?

Docelowo, przy wjazdach do miasta pojawią się tzw. „Witacze” z herbami wszystkich miast partnerskich, tak jak ma to miejsce już w większości miast w Polsce. Jeszcze w tym roku mniejsze staną przy drogach powiatowych.

Czy możemy się spodziewać, że tabliczki z nazwami dzielnic wiejskich i przysiółków pojawią się już w tym roku?

Przygotowane zostaną konkretne projekty i być może uda się wyłonić wykonawcę lub wykonawców tego zadania, by mogło ono zostać zrealizowane, jeśli nie w całości, to chociaż częściowo w tym i kontynuowane w następnym roku.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)