Jubileusz 60-lecia Małopolskiej Szkoły Gościnności

Miasto 18 października 2022 Wydanie 39/2022
Jubileusz 60-lecia Małopolskiej Szkoły Gościnności

Rok szkolny 2022/2023 to szczególny czas dla Małopolskiej Szkoły Gościnności. We wrześniu 2022 roku minęło 60 lat od utworzenia w Myślenicach Liceum Medycznego, które następnie ewoluowało do dzisiejszej postaci - Zespołu Szkół Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach.

Z tego powodu planowane są uroczystości, imprezy, projekty, spotkania, przez cały jubileuszowy rok szkolny 2022/2023. Będą na nie zapraszane osoby z szerokiej grupy przyjaciół szkoły, byli i obecni pracownicy, uczniowie i absolwenci, każdy kto wpisał się w historię tutejszej placówki. Z okazji jubileuszu szkolna aula zapełniła się wyjątkowymi gośćmi - przedstawicielami samorządów, czy Województwa Małopolskiego, bo to Urząd Marszałkowski jest jednostką prowadzącą Małopolską Szkołę Gościnności.

Zespół Szkół – Małopolska Szkoła Gościnności im. Tytusa Chałubińskiego w Myślenicach to placówka z 60-letnią tradycją. Nieustannie stara się tworzyć coraz doskonalsze metody rozwoju, cieszy się prestiżem i niesłabnącym zainteresowaniem. Szkoła otwiera uczniom drzwi do kariery, ale oprócz przekazywania wiedzy, kładzie nacisk na wychowanie.

Historia placówki sięga lat 60-tych, kiedy w 1962 r. otwarto Państwowe 5-letnie Liceum Medyczne - wydział Pielęgniarstwa, złożone ze szkoły i internatu. Liceum wkrótce potem zostało przemianowane na Zespół Szkół Medycznych, a w 1979 roku obyła się ceremonia nadania jednostce imienia wybitnego lekarza – Tytusa Chałubińskiego. Z dniem 1 stycznia 1999 na mocy prawa Zespół Szkół Medycznych w Myślenicach został przejęty przez Województwo Małopolskie i od tego czasu szkoła ciągle ulegała modernizacji i unowocześnieniu wychodząc naprzeciw potrzebom rynku pracy i zainteresowań przyszłych uczniów. Ostatecznie zdecydowano o kierunku kształcenia i w roku 2010 utworzono Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych – Małopolską Szkołę Gościnności.

W uroczystościach udział wzięli burmistrz Jarosław Szlachetka, radni Sejmiku Województwa Małopolskiego Robert Bylica i Stanisław Bisztyga, poseł na Sejm Władysław Kurowski, Mateusz Małodziński - wicewojewoda Małopolski, Marta Malec-Lech - członek zarządu Województwa Małopolskiego, starosta Józef Tomal oraz grono pedagogiczne i uczniowskie szkoły na czele z dyrektorem placówki Andrzejem Pawlikowskim.

Małopolska Szkoła Gościnności współpracuje ze szkołami z Niemiec, Węgier, Hiszpanii, Francji, Chin, uniwersytetami i partnerami biznesowymi, co daje uczniom możliwość doskonalenia swoich umiejętności zawodowych w różnorodnym środowisku. Praktyki odbywają się w luksusowych hotelach i restauracjach zarówno w Polsce, jak i w krajach europejskich. Kompleks budynków przeszedł również generalną modernizację (koszt 12 mln zł), by stać się najnowocześniejszą szkołą w Małopolsce, a może i całej Polsce.

- Chciałem podziękować dyrektorowi szkoły szczególnie za to, że szkoła włącznie z wykorzystaniem internatu oraz salami dydaktycznymi już po raz ósmy gościła grupy współtworzące z nami Międzynarodowe Spotkania z Folklorem. Ufam, że wspólnie uda nam się nadal podtrzymać tą piękną tradycję. Dziękuję za Waszą gościnność, za szczególne oddanie nauczycieli, przede wszystkim byłych nauczycieli, którzy niegdyś kształcili kadry szeroko rozumianej ochrony zdrowia, za to, że dzięki nim to bezpieczeństwo zdrowotne było i jest w dalszym ciągu podtrzymywane. Oczywiście nie sposób nie podziękować obecnym nauczycielom za to, że kształcą kadry wysoko wykwalifikowane w kontekście turystyki, co dla nas jest szczególnie ważne właśnie w Małopolsce i tu w gościnnych Myślenicach. Mam nadzieję, że już niedługo uczniowie sprawnie korzystający z nabytej wiedzy będą wspierać lokalny biznes turystyczny, przez co Myślenice mogą w pełni posługiwać się określeniem miejsca atrakcyjnego, do którego wraca się chętnie - powiedział burmistrz Jarosław Szlachetka.

Małopolska Szkoła Gościnności jak wspomina dyrektor Andrzej Pawlikowski, to placówka przyjazna uczniom, dająca poczucie bezpieczeństwa oraz stwarzająca optymalne warunki do rozwoju intelektualnego i emocjonalnego. Jest to szkoła, która kształtuje swoich wychowanków w oparciu o szacunek do drugiego człowieka, poszanowanie dziedzictwa historycznego i kulturowego tak, aby mogli oni sprostać wyzwaniom współczesnego świata, odnieść sukcesy osobiste i zawodowe, każdy na swoją miarę.

Tego życzymy również na kolejne lata funkcjonowania placówki i trzymamy kciuki za rozwój szkoły, a także sukcesy edukacyjne uczniów!

GSI