Łowisko Raba III kolejną atrakcją Myślenic

Łowisko Raba III kolejną atrakcją Myślenic
Fot. Mariusz Węgrzyn

Myślenice od lat 20. ubiegłego wieku kojarzone są z wypoczynkiem i rekreacją. Obecnie na nowo przeżywają swój renesans w tym względzie, przyciągając amatorów różnego rodzaju wypoczynku swoją bogatą ofertą. Oferta ta z roku na rok jest poszerzana o kolejne atrakcje, wśród których każdy może znaleźć coś dla siebie. W słowniku Myśleniczan i turystów stwierdzenie, pójść lub jechać nad Rabę, oznaczało i oznacza nic innego jak relaks i wypoczynek.

Jedną z nowych atrakcji mijającego sezonu jest otwarcie dla wędkarzy łowiska Raba III. Łowisko Raba III miało charakter pilotażowy i było, po Stawach Osieczańskich, etapem otwarcia dla wędkarzy wód wchodzących dotychczas w obwód rybacki Zbiornika Dobczyckiego. Po pierwszym sezonie w opinii wędkarzy i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie pomysł okazał się sukcesem.

Z informacji, jakie uzyskaliśmy z RZGW w Krakowie, w celu skorzystania z łowiska Raba nr III należało wnieść 1 z 4 opłat tj. opłatę sezonową (od 1.06 do 31.08), opłatę sezonową ulgową, opłatę dzienną lub opłatę dzienną ulgową. W pierwszym okresie udostępnienia łowiska tj. w roku 2021 zezwolenie wykupiło 89 osób, z których wszystkie skorzystały z opłat sezonowych, w tym 16 osób skorzystało z opłat sezonowych ulgowych. Łowisko cieszy się dużym zainteresowaniem i obecnie nie są planowane zmiany organizacyjne w tym zakresie.

Łowisko zostanie udostępnione również w roku 2022, ponadto gospodarz łowiska RZGW w Krakowie, otrzymuje korespondencję, w której wędkarze wyrażają swoje zadowolenie z możliwości wędkowania na tym odcinku rzeki Raby. Na obecną chwilę nie jest planowane poszerzenie łowiska Raba nr 3.

- Cieszę się, że wędkarze odpowiedzialnie i świadomie korzystają z możliwości wędkowania na odcinku rzeki Raby dopuszczonym do połowów w ramach Jeziora Dobczyckiego. Etyka i stosowanie się przez użytkowników do przepisów obowiązującego regulaminu jest istotne z punktu widzenia RZGW jako administratora łowiska i dzięki temu, że nie odnotowano żadnych problemów bez przeszkód możemy oczekiwać na kolejny sezon wędkarski. Osobiście jako wędkarz skorzystam z tej możliwości w przyszłym roku – mówi wiceburmistrz Mateusz Suder

Łowisko Raba III jest kolejną propozycją dla amatorów rekreacji i wypoczynku na świeżym powietrzu, propozycją, która zapewne z roku na rok przyciągać będzie w malownicze okolice Myślenic coraz więcej amatorów wędkowania.

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Socjolog i kulturoznawca. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Dziennikarz, w latach 2019 i 2020 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.