Marcowa sesja Rady Miejskiej
Obok uchwały w obronie dobrego imienia świętego Jana Pawła II radni podczas marcowej sesji przyjęli szereg innych, ważnych uchwał, w tym m.in. odnośnie kolejnych środków dla gminnych jednostek OSP, opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zmian w budżecie.
Podczas marcowej sesji radni gościli również przedstawicieli Zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Myślenicach, Środowiskowego Domu Samopomocy Magiczny Dom oraz Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Myślenicach. Opowiedzieli oni o bieżących działaniach, podjętych inicjatywach, a także planach i potrzebach w bieżącym funkcjonowaniu. Radni zapoznali się również z rozwojem placówek oraz zajęć prowadzonych zwłaszcza dla dzieci i młodzieży ze szczególnymi potrzebami. Informację zaprezentowali prezes PSONI Marcin Jamróz, dyrektor OREW Agnieszka Mrowiec oraz dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy Anna Kapusta.
Kolejne środki dla Ochotniczej Straży Pożarnej i bieżące uchwały Rady Miejskiej
Radni zdecydowali o przyznaniu środków w kwocie 22 250 zł dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Polance z przeznaczeniem na dofinansowanie zakupu i wymiany opon w samochodzie ratowniczo-gaśniczym oraz zakupu jednego kompletu aparatu powietrznego z czujnikiem bezruchu. Przyznana dotacja jest odpowiedzią na wniosek druhów OSP w Polance, którzy wykazali konieczność wymiany opon spowodowaną znacznym zużyciem dotychczasowego ogumienia wozu strażackiego. Zakup aparatu powietrznego jest natomiast koniecznym wyposażeniem w celu poprawy bezpieczeństwa w działaniach ratowniczo-gaśniczych.
Opieka nad bezdomnymi zwierzętami ze strony Gminy Myślenice
Rada Miejska przyjęła program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Myślenice w bieżącym roku. Jego głównym celem jest opieka nad zwierzętami bezdomnymi, a także zapewnienie im miejsca w schronisku dla zwierząt, opiekę nad wolno żyjącymi kotami obejmującą m.in. dokarmianie i sterylizację bądź kastrację, odławianie bezdomnych zwierząt oraz zapewnienie im opieki, sterylizację i kastrację bezdomnych zwierząt, wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich, zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt oraz edukację mieszkańców w zakresie opieki nad zwierzętami i ich elektroniczne znakowanie (czipowanie psów). Zgodnie z projektem uchwały na program opieki nad zwierzętami bezdomnymi zabezpieczono w miejskim budżecie 70 tysięcy złotych.
Gmina Myślenice od lat współpracuje również z kilkoma stowarzyszeniami i organizacjami, które pomagają w opiece nad zwierzętami. Rada Miejska przyjęła również uchwałę w sprawie wymagań jakie powinien spełnić przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami, prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także grzybowisk i spalarni zwierząt i ich części.
Zmiany w uchwale budżetowej
Podczas poniedziałkowej sesji Rada Miejska dokonała również zmian w budżecie Gminy Myślenice na rok bieżący. Konieczność taka wynikała między innymi ze zmniejszenia subwencji oświatowej (373 508 zł), otrzymania dodatkowych środków w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej (Pakiet Edukacyjny II - Realizacja wsparcia szkół i placówek oświatowych 74 918,69 zł), koniecznością zabezpieczenia środków na wiosenne remonty dróg (ponad 240 000 zł), czy zabezpieczeniem brakującej części wkładu własnego z przeznaczeniem na odbudowę mostu w Krzyszkowicach w związku z przekazanymi środkami przez Wojewodę Małopolskiego. Ponadto dokonano zwiększenia kwoty planowanego do zaciągnięcia kredytu - kwota 19 440 429,81 zł przeznaczona zostanie na wcześniejszą spłatę kredytu zaciągniętego w roku 2010 i obciążonego wysoką marżą banku. Podobna operacja przeprowadzona została w roku ubiegłym, kiedy to kredyty z marżami na poziomie 1,89% i 1,74% zastąpiono nowym kredytem z marżą 0,44%.
W zakresie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej wprowadzono na rok 2024 przedsięwzięcia związane z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego (Zarabie, Myślenice Zachód oraz Dolina Trzemeśnianki - Droginia, Łęki, Trzemeśnia, Poręba i Zasań) w związku z przesunięciem terminu ich realizacji.