Myślenice były europejską stolicą karate

Myślenice były europejską stolicą karate

Karate to nie tylko sport i nawet nie sama tylko sztuka walki. Karate to coś znacznie więcej. Postawa życiowa czy może nawet filozofia. Nie każdy musi umieć wykonywać akrobatyczne kopnięcia, czy mieć zwinność japońskiego kota, żeby zaczerpnąć coś wartościowego z tej dziedziny.

Twórca karate kyokushin, legendarny mistrz Masutatsu Oyama jest również prawdziwą kopalnią cytatów i sentencji, które w zasadzie mogłyby wylądować w notesie każdego człowieka zmagającego się z życiem w ten czy inny sposób. „Codziennie trzeba się starać wykraczać poza swoje możliwości”, „Jeśli nie pokonasz swojej tendencji do poddawania się zbyt szybko, twoje życie zaprowadzi cię donikąd” , „Nie jest trudno pokonać w walce byka. Nawet takiego, który waży 800 kilo. Jest tylko jeden warunek – nie można się go bać”.

Gdy kilka lat temu do Myślenic przyjechał rodowity augustowianin, Marcin Sturgulewski to chyba nie marzył o tym, że w 2022 roku w jego nowym miejscu zamieszkania będzie bardzo prężnie działała prowadzona przez niego Myślenicka Akademia Karate Byakko, natomiast do Myślenic przyjadą najlepsi zawodnicy, żeby w 19. Otwartych Mistrzostwach Europy w Karate Kyokushin zaprezentować swoje umiejętności. A może nie? A może właśnie marzył i tak jak nakazywał Oyama „trzymał głowę nisko, ale patrzył wysoko”, „wykraczał poza swoje możliwości” i „nie poddawał się zbyt szybko”? W każdym razie w dniach 5 i 6 listopada cel został osiągnięty. Tak „nabitej” hali sportowej na Zarabiu i to zarówno na widowni jak i na parkiecie nie widziano chyba od czasu występów Neo-nówki, a tak międzynarodowej obsady chyba jeszcze nigdy. Zaprezentowało się kilkuset zawodników i zawodniczek rozmaitych kategorii wiekowych z Polski, Japonii, Hiszpanii, Bułgarii, Rumunii, Czech, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Węgier, Turcji, Litwy, Austrii, Włoch, Serbii, Mołdawii, a nawet Kuwejtu.

Swoje umiejętności pokazali oni w dwóch rodzajach współzawodnictwa – kata oraz kumite. Kata to w największym uproszczeniu seria skoordynowanych i harmonijnych ruchów wykonywanych w określonym układzie i tempie. Technik kata jest kilkadziesiąt i zawsze przedstawiają one wyimaginowaną walkę z kilkoma przeciwnikami. Defensywne przeznaczenie karate właśnie w tej formie ekspresji widać szczególnie wyraźnie. Karateka nigdy nie atakuje pierwszy, ani nie wykorzystuje technik do stosowania przemocy. Kata jest oceniana przez 5 sędziów w taki sposób, jak odbywało się dawniej w jeździe figurowej na lodzie.

Kumite natomiast to walka sensu stricto i jest określana jako najtrudniejszy rodzaj treningu karate, do którego dopuszczany jest karateka o gruntownym przygotowaniu psychofizycznym. W stylu kyokushin, czyli takim jak oglądaliśmy w Myślenicach, walczy się bez ochraniaczy na korpus i głowę, zaś atakowanie okolic twarzy jest zabronione z wyjątkiem okrężnych kopnięć.

Chyba najefektowniejsze oblicze karate widzieliśmy przy okazji drużynowych pokazów kata, które również zawierały w sobie sekwencje wyreżyserowanej walki. Ale cóż to była za reżyseria! Jak ktoś pamięta „Drogę smoka”, albo „Klasztor Shaolin” to właśnie w tym momencie poczuł, że ktoś zafundował mu powrót do młodości. Mieliśmy jeszcze wprowadzające w klimat Dalekiego Wschodu występy zespołu perkusyjnego i Nippon w ciągu tego weekendu był na wyciągnięcie ręki. Jak trafnie zauważył w wystąpieniu inaugurującym Mistrzostwa Europy burmistrz Jarosław Szlachetka Myślenice w ciągu tych dwóch dni były chyba najbezpieczniejszym miejscem na naszym kontynencie.

- Dziękuję organizatorom – Marcinowi i Emilii Sturgulewskim z Myślenickiej Akademii Karate Byakko za wydarzenie tak wysokiej rangi i na tak wysokim poziomie w naszym mieście. To wielki zaszczyt gościć najlepszych karateków z Europy w Myślenicach, a organizacja wydarzenia zrobiła zarówno na mnie, jak i widzach bardzo dobre wrażenie – mówił podczas uroczystej ceremonii burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka, który objął wydarzenie honorowym patronatem wraz z marszałkiem Województwa Małopolskiego Witoldem Kozłowskim.

KATA WOMAN +18: 1. Zornitsa Kostova Bułgaria; 2. Leyre Falcon Hiszpania; 3. Elsa Alvarez Hiszpania.

KATA MEN +18: 1. Jose Sanchez Hiszpania; 2.Marcin Sturgulewski Polska; 3. Izan Escarbajal Hiszpania.

TEAM KATA: 1. Zaur Mamedov, Elnur Mamedov, Maryna Skamarokhova, Vytalii Korotkevych – Ukraina; 2. Jean-Luc Vedapodagom, Ludivine Vedapodagom, Aurélie Apavou – Francja; 3. Maciej Szybiak, Sandra Adamiak, Izabela Mielech – Polska.

KUMITE WOMAN +18 OPEN: 1. Daria Dobkowska Szefer Polska; 2. Matylda Bień Polska;  3. Greta Szalai Wegry.

KUMITE MEN +18 OPEN: 1. Alejandro Navarro Hiszpania; 2. Patryk Sypień Polska; 3. Andrii Mezhenskyi Ukraina.

Best Technik: Greta Szalai Węgry.

Best Spirit: Daria Dobkowska Szefer Polska

Najlepszy zawodnik województwa Małopolskiego: Andrzej Winiarski

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).