Myślenicka kwesta „Dar serca” trwa już od 10 lat

Miasto 15 listopada 2012 Wydanie 42/2012
Myślenicka kwesta „Dar serca” trwa już od 10 lat
Myślenicka kwesta trwa już od 10 lat

Jesień to czas szczególnej pamięci o zmarłych, o tych, którzy zakończyli już swoją ziemską egzystencję. Odwiedzającym cmentarze często towarzyszą refleksje dotyczące przemijalności świata i marności ludzkiego życia. Warto jednak nie poprzestawać tylko na jesiennej zadumie, lecz podjąć działanie, które pomoże upamiętnić los licznych postaci trwale zapisanych na kartach historii. Przykładem takiej postawy jest organizowana już od dziesięciu lat zbiórka pieniędzy na rzecz myślenickiej nekropolii.

Każdego roku w dniach 31 październik do 1 listopada osoby odwiedzające cmentarz komunalny na Stradomiu spotykają kwestujących wolontariuszy. Warto wspomnieć, że zbiórka pieniędzy na renowację zabytkowych nagrobków po raz pierwszy odbyła się w 2003 roku z inicjatywy Ś.P. Gabriela Syrka, ówczesnego wicedyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Myślenicach. Podczas pierwszej kwesty, w której uczestniczyli nauczyciele i młodzież I LO, udało się zebrać kwotę 6147 zł 23gr. Od tamtej pory kwesta organizowana jest co roku, przy współudziale Fundacji Rozwoju Regionu Myślenickiego i Stowarzyszenia Pomocy Szkole.

Trzy lata temu po raz pierwszy szlachetną inicjatywę wsparli również znani mieszkańcy naszego miasta oraz przedstawiciele rozmaitych lokalnych środowisk i organizacji. Pomysłodawcą zaangażowania w akcję zasłużonych Myśleniczan był Jacek Hołuj.

Od 2010 roku datki na rzecz cennych zabytków cmentarnych zbierają także przedstawiciele lokalnych władz, byli i obecni dyrektorzy I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki, przedstawiciele Fundacji Rozwoju Regionu Myślenickiego, PTTK, KIK, Myślenickiego Towarzystwa Historycznego, MOKiS, Muzeum Regionalnego „Dom Grecki”, pracownicy Biblioteki Pedagogicznej i Biblioteki Publicznej, dziennikarze „Gazety Myślenickiej”, „Dziennika Polskiego”. Należy wspomnieć również o obecności licznych reprezentantów środowisk politycznych (PiS, PO) sportowych i naukowo-artystycznych.

Kwesta wspierana przez tak liczne grono zasłużonych mieszkańców Myślenic na trwałe wpisała się w tradycję naszego miasta. - Mnie osobiście odwiedzanie cmentarza w dniu Wszystkich Świętych zawsze kojarzy się ze zbiórką pieniędzy na rzecz lokalnej nekropolii. Nie wyobrażam sobie, by mogło kiedyś zabraknąć tego jakże ważnego dla naszego miasta elementu, bo przecież siłą naszej przyszłości jest kultywowanie tradycji przeszłości – uważa jedna z mieszkanek Myślenic.

Dzięki szlachetnej inicjatywie podejmowanej już od dziecięciu lat, znaczna część zabytkowych nagrobków doczekała się renowacji. Uzbierana przez szereg lat kwota 61420 zł pozwoliła m.in. na odrestaurowanie nagrobków byłego burmistrza Myślenic Edwarda Kleberta i jego żony Marii, żołnierza WP Stanisława Majewskiego z 1917 roku, legionisty Stanisława Majewskiego, żołnierzy poległych we wrześniu 1939 i podczas powodzi w 1934 r., a także Grobu Nieznanego Żołnierza z fragmentem muru i bramy. Odnowiono również stare płyty i cokoły nagrobne postawione w miejscu dawnej Kaplicy Cmentarnej oraz figurę św. Jana Nepomucena (znajdującą się naprzeciwko strażnicy OSP – Śródmieście).

Serdeczne podziękowania za to szlachetne przedsięwzięcie należą się zarówno organizatorom, jak i wszystkim, którzy poprzez złożone datki włączyli się w zbiórkę pieniędzy. Mamy nadzieję, że troska o myślenicką nekropolię pozwoli nie tylko ocalić pamięć o wybitnych postaciach, lecz także uświadomi kolejnym pokoleniom istotną rolę historii w kształtowaniu teraźniejszości.

Mapa cmentarza z odnowionymi grobami i wszystkie zdjęcia znajdują się na stronie I LO w Myślenicach (almalo.edu.pl) i Fundacji Rozwoju Regionu Myślenickiego (www.frrm.myslenice.pl).

 Joanna Kazanecka, Agnieszka Panuś, Sabina Hajdas