Na polanie Mikołaj oddaliśmy hołd poległym w walkach o wolność

Miasto 20 sierpnia 2019 Wydanie 30/2019
Na polanie Mikołaj oddaliśmy hołd poległym w walkach o wolność
Fot. P. Biela

Są takie miejsca, do których z chęcią się wraca i takie wydarzenia, na które po prostu się czeka, by przeżyć je choćby raz w roku. 11 sierpnia na polanie Mikołaj bardzo licznie zebrali się myśleniczanie (i nie tylko), by uczestniczyć w uroczystościach upamiętniających walczących tutaj partyzantów, którzy oddali swoje życie za naszą wolność.

Coroczne spotkanie na Mikołaju to okazja, by uczestniczyć w koncelebrowanej Eucharystii, pomodlić się o dobre wykorzystanie daru wolności i niepodległości, a także znakomita możliwość do integracyjnych spotkań, rozmów oraz spróbowania znakomitych regionalnych potraw.

Polana na Mikołaju to miejsce szczególnie chętnie odwiedzane przez myśleniczan. Znajduje się na niej charakterystyczna kapliczka, która jest poświęcona św. Mikołajowi. Na budowli znajduje się znaczący napis: „Na chwałę Panu Bogu”. Kapliczka składa się z czterech wnęk, w których widnieją wizerunki św. Mikołaja, Jana Pawła II, Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Myślenickiej. Kapliczka ta została ufundowana przez miejscowych pasterzy w 1782 r. W 1945 r. kaplicę odnowiono i nadano jej dzisiejszy kształt.

Kapliczka ta to swoisty symbol, powstała na pamiątkę spotkań partyzantów Myślenickiego Obwodu Armii Krajowej ,,Murawa” (odziały ,,Odwet” i ,,Pościg”) na tejże polanie. W 1981 r. wykonano renowację kapliczki i wtedy dodano wizerunek papieża Jana Pawła II w jednej z wnęk. Oprócz sierpniowej Mszy świętej w pierwszą niedzielę września na polanie odbywają się spotkania kombatantów walk partyzanckich.

Tradycyjnie, jak co roku, wszystkich zebranych przywitała wierszem Halina Bzowska z Koła Gospodyń z Górnego Przedmieścia. Następnie Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice odegrała hymn państwowy. Eucharystię koncelebrowali ks. proboszcz parafii św. Brata Alberta Adam Pawicki i ks. Józef Małota, były wikariusz tej parafii, zawsze chętnie pojawiający się w tym miejscu. W pięknej homilii ks. proboszcz przypomniał o naszym obowiązku pamięci o tych, którzy walczyli o wolność Polski, o naszej powinności modlitewnej wobec nich oraz nawiązując do czasów współczesnych pokazał, że to zgoda buduje wzajemne dobre i piękne relacje między ludźmi.

W uroczystościach na Mikołaju udział wzięli zaproszeni goście. Byli wśród nich przedstawiciele władz miasta – burmistrz Jarosław Szlachetka oraz radni gminni i powiatowi, a także zaproszeni goście.

Po zakończonej Eucharystii nastał czas wzajemnych spotkań. Zebrani mogli skosztować pyszności przygotowanych przez Koło Gospodyń i strażaków (rewelacyjnie smakowała m. in. grochówka, czy też chleb ze swojskim smalcem), upiec kiełbaski, zagrać w siatkówkę czy piłkę nożną. Wspólne biesiadowanie trwało do późnego wieczora.

Spotkanie nie odbyłoby się bez zaangażowania wielu wspaniałych ludzi. Uroczystości na polanie Mikołaj są pięknym świadectwem naszej pamięci o tych, którym zawdzięczamy wolność i niepodległość, a także pozwalają na integrację mieszkańców naszego miasta i gminy, bo przecież, jak mówił św. Jan Paweł II – Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej. A uczestnicząc w takich spotkaniach okazujemy naszej wolnej Ojczyźnie hołd i przywiązanie, pamięć zaś o tych, którzy walczyli o niepodległość, trwa w naszych sercach.

Do zobaczenia za rok w tym samym miejscu!

Paweł Biela