„Ojcowie Niepodległości”

„Ojcowie Niepodległości”

Obchody Święta Niepodległości w naszej gminie jak co roku były niezwykle uroczyste. Rozpoczęły się rano na kopcu Józefa Piłsudskiego w Osieczanach, gdzie młodzież ze szkół w Drogini i Osieczanach zorganizowała apel patriotyczny. W tym szczególnym miejscu zebrali się licznie mieszkańcy, aby przypomnieć historię „Ojców Niepodległości”, którzy patrzyli na przybyłych gości z przygotowanych grafik.

Kopiec Józefa Piłsudskiego został usypany rok po śmierci Wodza Narodu i miał upamiętnić tę kluczową w odzyskaniu przez Polskę niepodległości postać. Obecnie dba o niego Społeczny Komitet Opieki, na czele którego stoi Stanisław Gubała.

W tym roku myślą przewodnią przyświecającą obchodom były sylwetki „Ojców Niepodległości”: Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego, którzy różnili się w wielu kwestiach, a nawet popadali ze sobą w konflikty, lecz każdy z nich w wymierny sposób przyczynił się do powstania na nowo wolnej Polski.

- W dniu naszego narodowego święta spotykamy się na kopcu Józefa Piłsudskiego jednego z najważniejszych ojców naszej niepodległości, bez którego nie byłoby ani tej uroczystości, ani wolnej Polski. Niech żyje Polska, niech żyje gmina Myślenice, niech żyją Osieczany! - powiedział podczas obchodów burmistrz Jarosław Szlachetka.

Wokół kopca zgromadzili się tego dnia: przedstawiciele władz samorządowych, członkowie stowarzyszenia „Nasze Osieczany”, uczniowie szkół w Drogini i Osieczanach, radny Tomasza Wójtowicz, sołtys Marcin Dudzik, druhowie OSP Osieczany i OSP Myślenice Górne Przedmieście, KGW Osieczany i mieszkańcy okolicznych miejscowości. Wszyscy wspólnie odśpiewali hymn oraz pieśni patriotyczne, a następnie na szczycie kopca złożono wieńce.

W krzewieniu patriotyzmu ważne są nie tylko wielkie i huczne uroczystości, lecz również te małe, które odbywają się w miejscach szczególnie ważnych dla lokalnych społeczności.