Potrzebujemy akceptacji i godnego życia

Potrzebujemy akceptacji i godnego życia
Fot. Piotr Jagniewski

Nie potrzebujemy litości, potrzebujemy akceptacji i tak samo jak nasze dzieci chcemy godnie żyć. Potrzebujemy równego dostępu do wszystkich przywilejów, które są dla osób zdrowych, abyśmy nie musieli wydzierać ich siłą. Mówię o wydarzeniach, które dzisiaj odbywają się w Sejmie - otwierając Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ze sceny na Rynku mówił Paweł Karniowski

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Koło w Myślenicach zaprosiło wszystkich mieszkańców do wspólnego świętowania Dnia Godności. Ulicami miasta przeszedł marsz pod hasłem „Godni by żyć”, które nawiązywało do protestów rodziców i dzieci niepełnosprawnych jakie od 18 kwietnia trwają w Sejmie. Rodzice i opiekunowie domagają się zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku „na życie”, zwanego też „rehabilitacyjnym” dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie.

Rodzice osób niepełnosprawnych z naszego powiatu, z którymi rozmawialiśmy podczas pikniku na Rynku solidaryzują się z protestującymi. Otwierając obchody Dnia Godności w Myślenicach do tej sytuacji odniósł się Paweł Karniowski przewodniczący zarządu Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Myślenicach.

Po raz kolejny świętujemy Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, aby zaistnieć w środowisku, żeby wszyscy wiedzieli kim jesteśmy i co robimy. Nie potrzebujemy litości, potrzebujemy akceptacji i tak samo jak nasze dzieci potrzebujemy żyć godnie. Potrzebujemy równego dostępu do wszystkich przywilejów, które są dla osób zdrowych, abyśmy nie musieli wydzierać ich siłą. Mówię o wydarzeniach, które dzisiaj odbywają się w Sejmie. Idąc tym korowodem serce mi się radowało z tego ilu nas jest - mówił. Uroczystości rozpoczęła msza w myślenickim sanktuarium. Tuż po godzinie jedenastej kolorowy korowód, przy wtórze orkiestry wszedł na Rynek głośno pozdrawiając mieszkańców.

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną przypada oficjalnie na 5 maja. Data ta nie została wybrana przypadkowo. Od 5 lat w całej Europie obchodzony jest Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Organizacje reprezentujące osoby niepełnosprawne wyrażają tego dnia swoje zaangażowanie w walkę o taki sam dostęp do wszystkich dóbr, z jakich korzystają obywatele; do edukacji, do rynku pracy i powszechnie oferowanych usług publicznych, o ich prawo do niezależnego, godnego życia oraz pełnego uczestnictwa w życiu publicznym.

Myślenickie Koło Polskiego Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną jest organizacją pozarządowa, którą tworzą rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych intelektualnie. Świadczona przez nich pomoc, rehabilitacja i edukacja są niezbędne dla ich podopiecznych. Koło prowadzi szereg placówek takich jak: Ośrodek Wczesnego Wspomagania dla dzieci od momentu wykrycia niepełnosprawności do 7 roku życia, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy (OREW) dla podopiecznych od 3 do 25 roku życia, który umożliwia realizację obowiązku szkolnego oraz Środowiskowy Dom Samopomocy dla dorosłych, którzy ukończyli 25 rok życia. Ponadto organizuje szereg imprez integracyjnych dla dzieci i rodziców. W chwili obecnej obejmujemy wsparciem ponad 250 osób: dzieci, młodzież i dorosłych z terenu naszego powiatu i okolic.