Przed nami X Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem

Przed nami X Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem

Jako, że w Myślenicach już od kilku dni można zauważyć kolorowe koniki, to znak, że zbliża się wielkie święto folkloru. I to już po raz dziesiąty! Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem będą się w tym roku odbywały pod hasłem „Zjednoczeni folklorem”. Rozpoczną się 15 lipca i będą trwały przez kolejnych 10 dni zapraszając do niezwykle barwnego świata folkloru z całego świata.

W stwierdzeniu „z całego świata” nie ma dużej przesady, bowiem jubileuszowa edycja „Spotkań...” ma być wyjątkowa także, a może przede wszystkim dlatego, że zgromadzi rekordową liczbę zagranicznych zespołów z różnych stron świata. Organizatorzy zaprosili ich aż siedemnaście, m.in. z Japonii, Hawajów, Tajlandii, Kenii, Korei Południowej, Kolumbii i Komorów. Z Europy spodziewane są zespoły m.in. z Irlandii, Turcji i Węgier. Nie zabraknie rzecz jasna zespołów z Polski, a dokładnie będą to: ZPiT Ziemia Myślenicka, ZPiT Miechowiacy i ZPiT Zagórzanie.

Wszyscy „Zjednoczeni folklorem”.

- „Zjednoczeni folklorem”, bo to, co nas łączy przez te 10 lat, przy każdej kolejnej edycji festiwalu to folklor. Czujemy się wokół niego zjednoczeni, a zjednoczenie to siła, sprawczość, energia. Na scenie zobaczymy w sumie blisko 500 wykonawców. To ukłon w stronę festiwalowej publiczności. Zwykle zespołów podczas jednej edycji było od siedmiu do dziesięciu. Ta edycja ma być inna, rekordowa, spektakularna. Chcemy zadziwić publiczność nie tylko tą liczbą. Myślę, że sporą niespodzianką, zwłaszcza dla tych, którzy pamiętają początki festiwalu będzie zespół z Meksyku, ten sam, który gościł tu podczas pierwszej edycji w 2014 roku. Podobnie zespół z Chińskiego Tajpej. Wreszcie też, po długiej przerwie, pojawi się zespół z Gruzji – mówi Piotr Szewczyk, dyrektor Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem.

Główna festiwalowa scena, jak zawsze stanie na Rynku w Myślenicach i to na niej odbędą się główne koncerty, w tym inauguracyjny (w piątek 19 lipca) i finałowy (w niedzielę 21 lipca). Także w Myślenicach odbędą się: EtnoParada, czyli korowód ulicami miasta z udziałem wszystkich zespołów, wieczorne koncerty muzyki etnicznej (w tym roku - w restauracji Sova), otwarte warsztaty taneczne oraz otwarte warsztaty rękodzielnicze (osobno dla dorosłych i dla dzieci). Także w Myślenicach będzie można zajrzeć do „Kuchni świata”, czyli na happening kulinarny, na który potrawy charakterystyczne dla swoich narodowych kuchni przygotują zespoły biorące udział w festiwalu. Degustacja odbędzie się na dziedzińcu Małopolskiej Szkoły Gościnności.

Dodatkowo w Myślenicach, na zaproszenie gminy, wystąpią takie gwiazdy jak Dikanda, Cleo i Karolina Lizer z Orkiestrą.

Pozostałe festiwalowe sceny staną w tym roku w Miechowie, Krakowie i po raz pierwszy w Niepołomicach.

- W tych ostatnich scena stanie w przepięknej scenerii Zamku Królewskiego. Po raz pierwszy koncerty odbędą się także na dziedzińcu Radia Kraków – mówi Piotr Szewczyk.

I dodaje, że z okazji jubileuszu koncerty będą wzbogacone o filmy i fotografie z poprzednich edycji. - Mamy co wspominać, w końcu jakby zliczyć dotychczasowe edycje gościliśmy już kilkadziesiąt zespołów – mówi.

Tylko podczas pierwszej edycji, w 2014 roku podczas „Spotkań…” wystąpiło ponad 300 artystów z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Gruzji, Kolumbii, Polski, Meksyku, Rumunii, Tajwanu i Ukrainy. Podczas drugiej edycji oglądaliśmy zespoły m.in. z Czarnogóry, Indonezji, Pakistanu, Cypru i Północnej Osetii, a podczas trzeciej m.in. z: Brazylii, Chile, Francji, Kostaryki i Republiki Południowej Afryki. Czwarta edycja była okazją do poznania folkloru Algierii, Armenii, Peru, Paragwaju i Pakistanu. Piąta, jubileuszowa zaprezentowała nam folklor Słowacji, Rumunii, Indii i Zimbabwe. Podczas szóstej do Myślenic po raz pierwszy zawitały zespoły m.in. z: Portoryko, Botswany, Nepalu i Nowej Zelandii. W roku 2020 z powodu pandemii festiwalu nie zorganizowano, a rok później odbył się, ale w wersji nieco odmienionej, bo bardziej muzycznej niż tanecznej, a zaprezentowały się wtedy m.in. Trebunie Tutki, śląska Krzikopa, duet Lua Preta czerpiący z tradycji angolskiej, Balkansambel ze Słowacji oraz Cygański Tabor Terano.

W 2022 roku festiwal wrócił do tradycyjnej, taneczno-muzycznej formy i oglądaliśmy zespoły m.in. z: Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Meksyku, Palestyny, Rumuni i Serbii, a dodatkowo gości specjalnych takich jak Enej, Golec uOrkiestra i Kayah, zaproszonych z okazji przypadającej wtedy rocznicy 680-lecia lokacji Myślenic.

Rok temu, podczas dziewiątej edycji festiwalu Myślenice rozbrzmiewały dźwiękami z Meksyku, Panamy, Peru, USA, Kenii, Korei Płd., Chorwacji, Estonii, Węgier i Polski.

Zespoły, które pojawią się w tym roku na festiwalu zatańczą nie tylko tańce ze swoich krajów, ale także… poloneza.

- Jako, że pod koniec ubiegłego roku polonez jako pierwszy polski taniec został wpisany na Listę Światowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości, chcemy to uczcić akcją „Polonezy ze wszystkich stron świata” i po pierwsze pokazać naszym gościom jak się tańczy poloneza i to jak jest dla nas ważny, bo polonez to nie tylko taniec narodowy, ale część naszej kultury i tradycji. Po drugie zaś, chcemy je zaprosić do tego, aby przygotowały i zaprezentowały swoje reinterpretacje poloneza – mówi Piotr Szewczyk.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem to festiwal certyfikowany przez Międzynarodową Radę Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF).