Rada Miejska zawierzyła gminę Matce Bożej Myślenickiej

Miasto 20 sierpnia 2019 Wydanie 30/2019
Rada Miejska zawierzyła gminę Matce Bożej Myślenickiej

Rada Miejskiej w Myślenicach na nadzwyczajnej sesji podjęła uchwałę o zawierzeniu dalszych dziejów i losów Miasta i Gminy Myślenice opiece i trosce Najświętszej Maryi Pannie Pani Myślenickiej w aurze obchodów jubileuszu 50. rocznicy koronacji Cudownego Wizerunku.

Gośćmi nadzwyczajnej sesji byli ksiądz proboszcz myślenickiego Sanktuarium Zdzisław Balon i ks. dr Michał Piela, który przedstawił rys historyczny początków życia religijnego Myślenic, oraz Cudownego Wizerunku Matki Bożej, Pani Myślenickiej. Następnie radni 20 głosami „za” uchwalili uroczystą uchwałę zawierzenia.

Serdecznie dziękuję za zorganizowanie nadzwyczajnej sesji w związku z pięknymi okolicznościami, jakimi jest 50-lecie Koronacji Obrazu Pani Myślenickiej. Patrząc na podjętą przez radnych uchwałę, mam przed oczami całą historię, 400 lat szczególnej obecności Matki Bożej w znaku tego obrazu, ale też przyszłość, bo to historyczny gest. Przyszłe pokolenia będą wracać do tego dnia, a podjęcie uchwały o zawierzeniu losów i dziejów Gminy Myślenice Pani Myślenickiej to jest coś, co się Matce Bożej od nas należy. Dziękuję również Radzie Miasta oraz burmistrzowi za wszelką pomoc okazaną przy organizacji Jubileuszu, na który serdecznie zapraszam w sobotę 24 sierpnia o 11 na myślenickim rynku – mówił na sesji ks. proboszcz Zdzisław Balon.

Podjęta przez radnych uchwała to kartka z życzeniami dla Matki Bożej Myślenickiej na złoty jubileusz 50-lecia Koronacji Jej Cudownego Wizerunku. Jako władze samorządowe musimy pamiętać, że nasze myślenickie Sanktuarium wraz z Cudownym Obrazem Pani Myślenickiej to szczególne miejsce dla naszego miasta. Jak mówił w koronacyjnym kazaniu Karol Wojtyła – Myślenice nie mają cenniejszego klejnotu – dodał burmistrz Jarosław Szlachetka.

W dyskusji zwrócono uwagę na to, jak tegoroczny Jubileusz wpływa na odnowienie tradycji pielgrzymowania do Myślenic (ks. arcybiskup Marek Jędraszewski zaprosił w ostatnią niedzielę na nasz jubileusz w liście do wszystkich parafii krakowskiej Archidiecezji), a przy okazji na promocję Myślenic. Poinformowano też, że Poczta Polska wydała z tej okazji kartkę okolicznościową z wizerunkiem Myślenickiej Pani, a parafia – medal okolicznościowy.

Matka Boża nie ma kolorów, nie kieruje się polityką. Ona ma w swojej opiece nas wszystkich – podsumował ks. proboszcz. Na zakończenie przewodniczący Rady Miejskiej Jan Podmokły wręczył ks. Zdzisławowi Balonowi uroczystą uchwałę oprawioną w ramkę.

Anna Witalis-Zdrzenicka