Smacznych Świąt!

Powiat 19 grudnia 2023 Wydanie 48/2023
Smacznych Świąt!
Koło Gospodyń Wiejskich „Zagórzanie” w Lubniu i jego pstrąg pieczony w papilotach Przepis: oczyszczonego pstrąga nacieramy solą i pieprzem. Do środka ryby wkładamy masło z natką pietruszki. Na kawałki folii aluminiowej układamy krążki czerwonej cebuli, a na nich pstrąga. Obkładamy go plastrami cytryny. Zawijamy folię i całość pieczemy ok. 20-25 min. w tempa. 180 stopni Celsjusza. Pstrąga podajemy z ziemniakami i surówkami. Fot. Fot. Katarzyna Hołuj

Już za kilka dni święta, a to oznacza, że w domach trwają przygotowania. Spora część tych przygotowań odbywa się w kuchniach, bo zgodnie z tradycją na wigilijnym stole powinno się znaleźć dwanaście potraw. I niezależnie od tego czy ktoś tę tradycję kultywuje czy nie, warto sięgnąć po jeden (lub więcej) sprawdzonych przepisów gospodyń wiejskich z powiatu myślenickiego.

To przepisy sprawdzone, ale również docenione przez bliskich gospodyń, ale nie tylko przez nich. Przyrządzone wedle niech potrawy przyniosły KGW „Zagórzanie” z Lubnia i KGW Stróża, odpowiednio pierwsze i drugie miejsce podczas odbywającego się w minioną niedzielę Konkursu Potraw Regionalnych „Świąteczne Smaki Powiatu Myślenickiego 2023”.

W kulinarne szranki na zaproszenie Starostwa Powiatowego stanęły koła gospodyń ze wszystkich gmin powiatu myślenickiego. Gminę Myślenice reprezentowało KGW w Jasienicy. Jego potraw można tej niedzieli skosztować nie tylko na powiatowym konkursie, ale także na myślenickim Rynku, bo koło wzięło udział także w organizowanym przez gminę Myślenice Jarmarku Bożonarodzeniowym i częstowało m.in. żurkiem, sałatką śledziową, kapustą z grochem, krokietami wigilijnymi i piernikiem.

Świątecznych potraw można też było kosztować w hali sportowej ZS w Myślenicach, gdzie odbywał się konkurs. Gospodynie ze Stróży częstowały m.in. korpielami, warzywem kiedyś popularnym i goszczącym często na stołach m.in. w gminach Pcim i Lubnień, a dziś już nieco zapomnianym.

No i oczywiście nie mogło zabraknąć potraw wigilijnych takich jak: barszcz z uszkami, żur z grzybami, pierogi z kapustą i grzybami, ryby (szczególnie karp, pstrąg i śledź), groch z kapustą, kutia, rozmaite ciasta na czele z makowcami, sernikami i piernikami oraz kompot z suszu (w Stróży znany też pod nazwą „woda piecorcana”).

Pierogi z prawdziwkami - Koło Gospodyń Wiejskich w
Jasienicy 

1 kg mąki (mąka do pierogów lub typ 450 )
Gorąca woda (tyle ile zabierze mąka)
1 łyżeczka soli
1 łyżka masła roztopionego

Łączymy składniki i wyrabiamy ciasto 10-15 min. żeby było elastyczne. Formujemy w kulę, aby odparowało pod ściereczką. Cienko wałkujemy, wycinamy kółeczka, nakładamy farsz i zlepiamy . Wrzucamy na wrzątek z dodatkiem oleju i soli. Gdy wypłyną wyciągamy .

Farsz prawdziwkowy

Prawdziwki kroimy i podsmażamy na maśle z dodatkiem cebulki.Doprawiamy do smaku solą, pieprzem i czosnkiem.

 

Koło Gospodyń Wiejskich w Stróży - Żur z grzybami

Zaczynamy od zrobienia zakwasu, czyli mąkę owsianą i mąkę pszenną razową (tej pierwszej musi być więcej) zalewamy chłodną, przegotowaną wodą. Zostawiamy na kilka dni w chłodnym miejscu.

Kiedy zakwas się zrobi zlewamy go. Dodajemy wywar z grzybów (razem z grzybami pokrojonymi) i wodę (wg uznania, ale żur powinie być gęsty) i gotujemy. Doprawiamy solą i pieprzem.

Na głębokim talerzy kładziemy ugotowane: dwa ziemniaki, łyżkę kapusty kiszonej, łyżkę fasoli Jaś i fasoli zwykłej, kawałek karpiela oraz ewentualnie grzyby. Całość zalewamy żurem.

Oprac. Katarzyna Hołuj