Sołtysi rozpoczęli kadencję

Sołtysi rozpoczęli kadencję

Wręczeniem zaświadczeń nowo wybranym sołtysom rozpoczęła się ich nowa kadencja, która potrwa do 2029 roku. Uroczystość odbyła się w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu, a wzięli w niej udział również członkowie nowo wybranych rad sołeckich.

Zaświadczenia sołtysom wręczyli burmistrz Jarosław Szlachetka i przewodniczący Rady Miejskiej w Myślenicach Mirosław Fita.

Odebrali je wybrani podczas wrześniowych wyborów: Piotr Orzechowski(Bęczarka), Stanisław Szczepan Cichoń (Borzęta), Monika Wincenciak (Bulina), Katarzyna Czepiel (Bysina), Jakub Swachta (Droginia), Bogusław Stankiewicz (Głogoczów), Piotr Norek (Jawornik), Mieczysław Ryś (Jasienica), Lidia Ożóg (Krzyszkowice), Stanisław Topa (Łęki), Krzysztof Sawicki (Osieczany), Joanna Kęs (Polanka), Rafał Zelek (Poręba), Anna Oleksy (Trzemeśnia), Janina Łabędź (Zasań) i Irena Chlebda (Zawada), a oprócz nich także wybrany podczas zebrania wiejskiego Dariusz Irzyk, nowy sołtys Chełmu.

Wybory na Chełmie nie odbyły się we wrześniowym terminie ze względu na to, że nie zgłoszono stamtąd ani jednego kandydata. W takim wypadku organizuje się wybory uzupełniające i właśnie takie odbyły się w niedzielę 13 września. Wystartowało w nich dwoje kandydatów: Dariusz Irzyk i Danuta Łopata. Jako, że oboje otrzymali tyle samo (12) głosów, wybór sołtysa odbył się w drodze losowania. Został nim Dariusz Irzyk.

Wszystkim siedemnaściorgu sołtysom i członkom rad sołeckich burmistrz gratulował wyboru i życzył im, że oddanie sprawom lokalnej społeczności zawsze było celem nadrzędnym. - Życzę również, aby to zaufanie, którym zostali Państwo obdarzeni zawsze dodawało Państwu odwagi i siły w codziennym działaniu, bo na pewno wyzwań w naszych siedemnastu sołectwach jest dużo. Życzę wytrwałości w tych działaniach i zdrowia – mówił.

Gratulacje w imieniu Rady Miejskiej złożył sołtysom również jej przewodniczący Mirosław Fita.

Potem przyszedł czas na krótka prezentację na temat zadań sołtysa, zarówno tych wynikających z przepisów, w tym ze statutu sołectwa, jak i zwyczajowych. Te pierwsze to reprezentowanie sołectwa przed organami gminy i jednostkami organizacyjnymi gminy, zabieganie o realizację zbiorowych potrzeb mieszkańców, zwoływanie zebrań wiejskich i posiedzeń rad sołeckich (którym sołtys może, ale nie musi przewodniczyć). Jeśli chodzi o posiedzenia Rady Miejskiej albo komisji statutowych Rady Miejskiej sołtysi mają prawo, ale nie obowiązek, w nich uczestniczyć.

Natomiast zadania zwyczajowo przypisane sołtysowi to integrowanie społeczności lokalnej np. poprzez organizację okolicznościowych spotkań, festynów, dożynek itp.

Ze sceny padł apel o to, aby sołtysi interweniowali w sprawach bardziej i mniej przyziemnych, dotyczących np. oświetlenia ulicznego świecącego w dzień, czyli wtedy kiedy jest to zbędne.

Nie zabrakło też wątku o powietrzu, którym oddychamy, a którego jakość zależy w dużej mierze od tego czym i jak ogrzewa się domy. Te zagadnienia omówił jeden z ekodoradców gminy Myślenice Dariusz Zborowski zachęcając sołtysów i nie tylko do odwiedzenia ich w Urzędzie Miasta i Gminy (pokój nr 2) i zapoznania się z możliwościami uzyskania dofinansowania na wymianę pieca np. z programu „Czyste Powietrze”.