Stulecie Policji na myślenickim rynku
Uroczystości jubileuszowe swojego stulecia policjanci z Komedy Powiatowej Policji w Myślenicach obchodzili uroczyście w czwartek 25 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej, a następnie na rynku. Uhonorowali też przedwojennego komendanta Piotra Jurczaka, ofiarę zbrodni katyńskiej.
Pamięci Komendanta Jurczaka
Tablica upamiętniająca Piotra Jurczaka – uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, Komendanta Powiatowego Policji w Myślenicach w latach 1936 – 1939, uwięzionego przez sowietów w obozie NKWD w Ostaszkowie i rozstrzelanego w Twerze w kwietniu 1940 r. – wmurowana jest w fasadę budynku policji w Myślenicach. Przed wyruszeniem na uroczystości jubileuszowe, policjanci myśleniccy przed tą właśnie tablicą złożyli kwiaty i zapalili znicz.
Modlitwa i służba
Mszę św. w intencji policjantów, pracowników policji i ich rodzin w Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej odprawił kapelan małopolskiej policji ks. Paweł Mielecki w asyście kapelana powiatowego służb mundurowych ks. Józefa Orawczaka i proboszcza ks. Zdzisława Balona. Przy ołtarzu stanęły poczty sztandarowe Policji i Nadleśnictwa Myślenice. Policjanci odczytali lekcje mszalne oraz Modlitwę Wiernych. Podczas uroczystej liturgii grała Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice. Kazanie wygłosił ks. Józef Orawczak. Nawiązał do tradycji Policji Państwowej, hołdującej zawołaniu: Bóg – Honor – Ojczyzna. Swoją dewizę przyszło policjantom wcielać w życie nie tylko podczas budowania niepodległej ojczyzny w latach 20. i 30. XX wieku, ale już wkrótce także w okresie wojny obronnej i okupacji hitlerowskiej. Do niewoli niemieckiej trafiło 12 tys. polskich policjantów, na tysiące liczy się też liczba funkcjonariuszy uwięzionych przez sowietów i zgładzonych w mordzie katyńskim. Jak wspomniał kaznodzieja, historia policji jest i chlubna, i trudna. Z jednej strony bohaterska postawa w bojach, wysokie morale w czasie II RP i duże zaufanie obywateli, z drugiej ciężkie czasy granatowej policji w czasie wojny i Milicji Obywatelskiej w okresie PRL-u. Po odzyskaniu pełnej suwerenności Polski i przywróceniu policji, służba ta musiała ciężko pracować nad odzyskaniem zaufania ludzi. I to się udało, dziś policja cieszy się dużym szacunkiem. Kaznodzieja przedstawił pracę policjantów w kontekście chlubnej służby bliźniemu i jej wymiar duchowy. – Policja służy każdemu człowiekowi, bez względu na poglądy. Tylko w służbie drugiemu policjant może odnaleźć siebie – mówił, określając pracę policjantów jako misję trudną, ale niezbędną. Dziękował za nią i życzył coraz lepszego sprzętu i wyższych wynagrodzeń oraz bezpiecznych powrotów do domu.
W słowie skierowanym do uczestników Mszy św. ks. proboszcz zauważył, że 100-lecie policji odbywa się roku 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej i polecił naszych policjantów jej matczynej opiece.
Wydarzenia towarzyszące
Po wspólnej modlitwie uczestnicy przeszli na rynek na dalszą część jubileuszu. Tutaj czekała już na nich plenerowa wystawa rocznicowa, prezentująca m.in. sylwetki komendantów głównych policji, początki policji w II RP, ofiary zbrodni katyńskiej, kadry z życia codziennego – służby (w tym kierowania ruchem drogowym) i odpoczynku, kobiety w policji. Swoje wystawy zorganizowały też 11 Małopolska Brygada Terytorialna oraz Lasy Państwowe. Prowadzone były prezentacje ratownictwa (w tym przez Myślenicką Grupę Ratowniczo-Poszukiwawczą z Psami) i konkursy dla dzieci. Firma Wawel przygotowała też mobilną strefę słodkości Wawel Truck oraz interaktywny świat gier i zabaw. Uczestnikom konkursu plastycznego na 100-lecie Policji rozdano nagrody w kategoriach od przedszkolaków do szesnastolatków.
Honory i medale
Uroczysty apel rozpoczęło złożenie meldunku Wojewodzie Małopolskiemu Piotrowi Ćwikowi i wciągniecie flagi państwowej na maszt. W trakcie oddawania honorów orkiestra grała Marsz Generalski, a po wciągnięciu flagi – hymn państwowy. Przybyłych powitał Komendant Powiatowy Policji Maciej Kubiak.
Podczas uroczystości wojewoda Piotr Ćwik odznaczył dowódcę uroczystości – nadkomisarza Tomasza Żądłę – Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę. Ponadto poinformowano, że tym medalem odznaczeni zostali również zastępca komendanta Piotr Dara (dekoracji dokonano podczas centralnych uroczystości w Warszawie) i Paweł Zaworski, a podczas 100-lecia policji 28 lipca na Wawelu Brązowy Medal za Zasługi dla Policji otrzyma burmistrz Jarosław Szlachetka.
Kolejnym punktem uroczystości była dekoracja i wręczenie aktów nominacyjnych na wyższe stopnie policjantom KPP w Myślenicach. Akty nominacyjne odczytał naczelnik Wydziału Prewencji Jacek Madejski, a dekoracji dokonali zastępca komendanta małopolskiego Rafał Leśniak i komendant Maciej Kubiak.
Maciej Kubiak został odznaczony Medalem Okolicznościowym NSZZ Pracowników Policji, a policjanci i pracownicy cywilni policji – odznaczeniami związkowymi. Wręczali je przewodnicząca NSZ PP KWP w Krakowie Justyna Skiba, jej zastępca Patrycjusz Kosowski oraz przewodnicząca powiatowa związku Agnieszka Wańda.
Komendant powiatowy uhonorował też osoby zasłużone dla policji, w tym burmistrza Jarosława Szlachetkę, radnych małopolskich Stanisława Bisztygę i Roberta Bylicę, dyrektora szpitala Adama Stycznia, starostę Józefa Tomala, komendantów powiatowych straży miejskiej i PSP oraz burmistrzów i wójtów gmin naszego powiatu medalami okolicznościowymi 100-lecia Policji Państwowej.
Przemówienia, gratulacje, życzenia
Wystąpienia gości rozpoczęło przemówienie wojewody Piotra Ćwika, a następnie senatora Andrzeja Pająka. Głos zabierali również poseł Sławomir Hajos, starosta Józef Tomal, burmistrz Jarosław Szlachetka, burmistrz Dobczyc Tomasz Suś oraz zastępca komendanta wojewódzkiego Rafał Leśniak. Wojewoda nawiązał oczywiście do przeszłości, ale skoncentrował się głównie na przyszłości i potrzebach policji. Wskazał też na konieczność budowy nowej komendy w Myślenicach. Także burmistrz Jarosław Szlachetka podniósł tę kwestię, a nawet zaproponował działkę pod tę inwestycję. Wszyscy zabierający głos podkreślali, jak ważne dla tworzącej się po latach zaborów Polski było powołanie Policji Państwowej, nawiązywali do poniesionych przez Policję ofiar w czasie wojny oraz do obecnej ofiarnej służby policjantów, często w trudnych warunkach. Dziękowali nie tylko za codzienną pracę policji na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców, ale również za współpracę z samorządami i strażą pożarną, za pomoc w organizacji i zabezpieczeniu uroczystości oraz wydarzeń masowych, w tym takiej rangi, jak wizyta Prezydenta i wicepremier RP. Gratulowali odznaczonym i awansowanym oraz życzyli naszej policji kolejnych 100 lat, ale – jak się wyraził senator Andrzej Pająk – bez ofiar i mogił.
Pod Pomnikiem Niepodległości
Obchody jubileuszowe zwieńczyło złożenie wieńca pod Pomnikiem Niepodległości. Uroczystościom asystowały poczty sztandarowe Policji, Nadleśnictwa Myślenice i Państwowej Straży Pożarnej, a oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice.
Na zakończenie
Po odprowadzeniu sztandarów i zakończeniu oficjalnych uroczystości przestawiona została scenka rekonstrukcyjna nawiązująca do czasów Policji Państwowej II RP, a uczestnicy jubileuszu zostali poczęstowani tortem. Ponadto poczęstunek – grochówkę z kuchni polowej – przygotowało OSP Górne Przedmieście.
R. Sobkowicz