Szkoła w Drogini zyskała salę gimnastyczną, a nawet więcej!
Po prawie 40 latach od oddania do użytku obecnego budynku Zespołu Placówek Oświatowych w Drogini, zyskał on wreszcie salę gimnastyczną. Tym samym skończyły się lekcje wychowania fizycznego organizowane na szkolnym korytarzu i zniknęła konieczność dojazdów do Myślenic, żeby pograć w gry zespołowe i poćwiczyć w warunkach na miarę XXI wieku.
Obecna szkoła powstała w połowie lat 80-tych, kiedy to zapadła decyzja o budowie Zalewu Dobczyckiego, a Droginia raz na zawsze się zmieniła, bowiem znaczną jej część zajęto pod budowę tegoż właśnie sztucznego zbiornika. Tak przestała istnieć m.in. stara szkoła w Drogini. Nowa powstała, ale nie wiadomo czy pośpiech czy brak środków sprawiły, że nie wybudowano przy niej sali gimnastycznej.
Obecnie uczęszcza tu nieco ponad 200 dzieci.
Uczniowie ćwiczyli na szkolnym korytarzu, drugi zaś służył za coś w rodzaju auli. Wąskie i niewysokie nie były jednak w stanie zastąpić ani sali gimnastycznej, ani auli.
- Na korytarzu zamontowano kosz, ale przez brak odpowiedniej wysokości grać w koszykówkę się nie dało, zostawały rzuty do kosza, ewentualnie inne ćwiczenia, albo gra w tenisa stołowego – mówi Jarosław Pietrzak, dyrektor ZPO w Drogini.
Takie warunki musiały wystarczyć, szczególnie do czasu, kiedy pojawiły się alternatywy w postaci boiska przy szkole (takie z prawdziwego zdarzenia wielofunkcyjne oddano do użytku nie tak wcześnie, bo w 2014 roku), zajęć na basenie w Myślenicach oraz w hali widowiskowo-sportowej na myślenickim Zarabiu.
Boisko było i jest wykorzystywane, ale przecież nie przez cały rok. Z kolei dojazdy do Myślenic miały swoje minusy.
- Choć warunki w hali na Zarabiu były bardzo dobre, to traciło się czas na dojazd, przez co lekcje wf-u de facto były krótsze. Nie można też nie wspomnieć o kosztach dojazdu i wynajmu, które dla szkolnego budżetu wcale nie były małe – dodaje dyrektor.
Dlatego raczej nie znajdziemy nikogo, kto by tęsknił za tym co było. Wprost przeciwnie, wszyscy tu czekali na tę salę, i to nie tylko uczniowie, rodzice i nauczyciele. Bo sala będzie służyła nie tylko uczniom, ale „po godzinach”, czyli po zakończeniu szkolnych zajęć będzie wynajmowana klubom i osobom prywatnym chcącym w niej uprawiać sporty.
- Po 40 latach od wybudowania szkoły placówka nasza zyskuje piękną, przestronną i nowoczesną salę gimnastyczną. Jest ona wyposażona w ogrzewanie podłogowe oraz instalację fotowoltaiczną, a dodatkowo klimatyzację oraz efektywny, co już sprawdziliśmy, system wentylacji – mówi dyrektor Pietrzak. I dodaje: - Posiada ona całkiem dobrą akustykę, mamy też specjalne maty, po których można chodzić w codziennym obuwiu, dlatego będzie też mogła służyć do organizacji szkolnych uroczystości. Te zwykle organizowaliśmy na naszym drugim korytarzu, ale w wąskim pomieszczeniu nie było to łatwe. Zaproszeni rodzice często nie widzieli co przedstawiają dla nich dzieci. Dlatego przy organizacji większych uroczystości korzystaliśmy z gościnności strażaków, którzy użyczali nam remizę OSP.
Budynek sali jest konstrukcyjnie niezależny od budynku szkoły, ale dla wygody połączony z nim przewiązką. W miejscu, gdzie się ona znajduje powstało nowe, estetyczne wejście do szkoły.
Dobudowana część ma prawie 560 m kwadratowych powierzchni użytkowej. Oprócz samej sali, która ma ok. 300 m kwadrat. i jest wysoka na 8 m, są tam toalety z prysznicami, szatnie, kotłownia, magazyn na sprzęt sportowy oraz dodatkowa sala, która będzie służyć jako sala do zajęć muzycznych.
Dyrektor już teraz snuje plany poszerzenia oferty szkoły o dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, zwłaszcza, że teraz jest je gdzie organizować. Nie ukrywa, że liczy przy tym na współpracę stowarzyszeń, których w Drogini nie brakuje.
Budowa sali kosztowała 6 mln zł i została dofinansowana z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a dokładnie z puli przyznanej gminie już pod koniec 2020 roku. Wtedy to, oprócz puli środków na budowę nowej siedziby przedszkola w Jaworniku, gmina Myślenice otrzymała też drugą na trzy inne zadania, w tym właśnie na budowę sali gimnastycznej w Drogini. To umożliwiło podpisanie w styczniu 2021 roku umowy na opracowanie projektu sali, a potem w listopadzie 2021 roku na podpisanie umowy z wykonawcą prac budowlanych. Dlatego burmistrz dziękował za tę pomoc premierowi (za pośrednictwem obecnego na uroczystości wojewody małopolskiego Łukasza Kmity) i posłowi Władysławowi Kurowskiemu.
Ale w szkole w Drogini zainwestowano nie tylko środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, ale także pozyskane w tym roku środki na termomodernizację.
Dzięki nim budynek został ocieplony, zyskał nową elewację kolorystycznie spójną z nową salą (te prace jeszcze nie zostały skończone), naprawiony dach, nowe grzejniki i nowe oświetlenie. Zarówno szkoła, jak i sala zostały wyposażone w instalacje fotowoltaiczne. - Kiedy uruchomimy na pełna salę fotowoltaikę, dzięki niej i nowemu oświetleniu rachunki za prąd na pewno spadną – mówi dyrektor.
W ramach budowy sali, powstał też nowy plac zabaw. To rekompensata za plac, który istniał w miejscu, gdzie teraz stoi sala, ale rekompensata z naddatkiem, bo nowy plac ma bezpieczną nawierzchnią, a zaraz przy nim powstała też siłownia plenerowa.
Przebudowano też przyszkolny parking i wymieniono ogrodzenie.
- Już w wakacje dało się zaobserwować, że dzieci i młodzież chętnie tu zaglądają. Mam nadzieję, że to miejsce stanie się atrakcyjnym miejscem spotkań, takim w którym nie tylko dzieci i młodzież, ale wszyscy mieszkańcy chętnie będą uprawiali sport i rekreację. Będą czuli się tu bezpiecznie i będą dbali o nie tak samo, jak my będziemy o nie dbać – mówi dyrektor Pietrzak.
Iwona Gryglak, prezes Stowarzyszenia „W lepsze jutro” i przewodnicząca Rady Rodziców ZPO w Drogini: Dzieci nie mogły się doczekać pierwszych zajęć w nowej sali i były ciekawe, która klasa jako pierwsza będzie miała w niej lekcję. Wiem, że najbardziej zależało na tym ósmej klasie, bo najdłużej na nią czekała. Do tej pory ćwiczyli na szkolnym korytarzu. Teraz mają salę, szatnie z prawdziwego zdarzenia, a nawet dodatkową salę, która ma służyć do organizacji zajęć muzycznych. Ale to nie wszystko. Przedszkolny plac zabaw był słabo doposażony, a sama szkoła wymagała termomodernizacji. Teraz to się dzieje. Co więcej, została wymieniona instalacja c.o., oświetlenie. Zmieniło się otoczenie szkoły, przebudowano parkingi, powstał nowy plac zabaw i siłownia zewnętrzna, jest nowe ogrodzenie. Teraz razem z budynkiem tworzy ono spójną całość.
Jarosław Szlachetka, burmistrz Myślenic: Cieszę się, że dzięki takim inwestycjom jak ta, jak oddany niedawno nowy budynek Przedszkola Samorządowego w Jaworniku, i jak wiele innych inwestycji edukacyjnych, kulturalnych, sportowych, infrastrukturalnych, które już zrealizowaliśmy albo, które są obecnie w realizacji, cała gmina Myślenice rozwija się równomiernie i podejmuje wiele ważnych działań, na które mieszkańcy wyczekiwali od długich lat. Jestem przekonany, że nowa sala gimnastyczna w Drogini spełni marzenia dzieci, młodzieży i dorosłych z tej miejscowości. Każdy obiekt sportowy jest inwestycją w przyszłość. Niech ta nowoczesna i ogólnodostępna infrastruktura służy propagowaniu zdrowego, aktywnego stylu życia i zachęca do uprawiania sportu w każdej postaci przez osoby w każdym wieku.