W Małopolskę jedziemy - z kolekcji Marka Stoszka
Opactwo w Szczyrzycu
Często nie zdajemy sobie sprawy, jakie perły kryje najbliższa okolica, dlatego koniecznie namawiam na wycieczkę do Szczyrzyca, a ściślej do Sanktuarium Maryjnego Matki Boskiej Szczyrzyckiej, które jest zarazem jedynym nieprzerwanie istniejącym klasztorem cystersów na ziemiach polskich.
Szczyrzyckiemu opactwu podlegają przeoraty zwykłe w Gdańsku–Oliwie, Henrykowie, Argo – Willow Springs w USA (Archidiecezja Chicago) oraz filia w pobliskim Jodłowniku.
Historia opactwa cystersów w Szczyrzycu liczy ponad 780 lat. Jego fundatorem był wojewoda krakowski Teodor Cedro herbu Gryf, który cystersom z Jędrzejowa ofiarował rozległe tereny na Podtatrzu w celu ich skolonizowania. Cystersi założyli w 1234 r. swój klasztor w Ludźmierzu. Nie jest znany dokładnie powód, dla którego zakonnicy przenieśli (najprawdopodobniej w 1243 r.) siedzibę opactwa z Ludźmierza do Szczyrzyca. Prawdopodobnie nie odpowiadały im zbyt surowy klimat Podhala i nieurodzajna ziemia. Być może wiązało się to również z częstymi napadami Tatarów i zbójców na tych terenach, również na klasztory. Po zwiedzeniu opactwa swoją wiedzę możemy uzupełnić w przyklasztornym muzeum, a na koniec zakupić oryginalne wyroby wykonane przez zakonników.