W Małopolskę jedziemy - z kolekcji Marka Stoszka

W Małopolskę jedziemy - z kolekcji Marka Stoszka

Często, gdy opowiadam o tym mieście, a zwłaszcza o jego historii i atrakcjach, moi rozmówcy wyrażają zdziwienie. Pora zatem na nowo odkryć Olkusz.

Leży on niedaleko Myślenic, w historycznym regionie małopolskiej ziemi krakowskiej na wschodnich rubieżach Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej nad rzeką Babą.

Na terenie Olkusza już we wczesnym średniowieczu rozwinęło się górnictwo, ze względu na płytko położone pokłady srebra. Początkowo osadnictwo rozwijało się na zachód od obecnego miasta, lecz w połowie XIII wieku gród został przeniesiony tuż nad rzekę Babę. Przed 1299 rokiem miasto zostało lokowane na prawie niemieckim. Niestety akt lokacyjny miasta zaginął, niemożliwe jest ustalenie dokładnej daty. Jednak od tego momentu następuje intensywny rozwój Olkusza.

Oprócz licznych zabytków, Olkusz oferuje turystom, dwie bardzo ciekawe i świetnie zaaranżowane trasy podziemne. Jedna opowiada o historii miasta, druga o wydobyciu srebra. Obie trasy to niezwykła atrakcja dla turystów w każdym wieku. Po przejściu tras, zachęcam do rozejrzenia się po okolicy, a jest co oglądać. Obok Olkusza koniecznie trzeba odwiedzić Pustynię Błędowską, Bobolice z zamkiem i wieś Krzykawkę - miejsce bitwy z okresu Powstania Styczniowego.