W Małopolskę jedziemy - z kolekcji Marka Stoszka
Pieskowa Skała, zamek i jego otoczenie, to jedna z największych i najbardziej malowniczych atrakcji na Szlaku Orlich Gniazd, na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Zamek i symbol tamtej okolicy, Maczuga Herkulesa, to punkty obowiązkowe na trasie wakacyjnych wycieczek.
Zamek po raz pierwszy wzmiankowany jest jako Peskenstein w dokumencie wydanym w 1315 r. przez Władysława Łokietka. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od imienia pierwszego właściciela Piotra, którego zdrobnienie brzmiało w średniowieczu Peszek. Dokument z 1306 r. wymienia nazwę zamku Peskonis, należącego do rycerza o takim właśnie imieniu. W pierwszej połowie XIV w. Kazimierz III Wielki wybudował w tym miejscu zamek, element łańcucha obronnych Orlich Gniazd. W czasie potopu szwedzkiego, w roku 1655, zamek został zniszczony, zaś w 1718 r. uległ pożarowi. W czasie powstania styczniowego 4 i 5 marca 1863 r. w Pieskowej Skale i pobliskiej Skale miały miejsce dwie bitwy powstańców pod dowództwem Mariana Langiewicza z wojskami rosyjskimi. Podczas tych walk śmierć poniósł walczący po stronie Polaków ukraiński rewolucjonista, pułkownik armii rosyjskiej Andrij Potebnia.
Piękna okolica z równie piękną historią, miejsce wręcz idealne na całodniową wycieczkę, zwłaszcza, że w sąsiedztwie czeka równie piękny Ojców i jego zamek.