Wielkie historie uczniów z Bysiny

Gmina 19 grudnia 2023 Wydanie 48/2023
Wielkie historie uczniów z Bysiny
Konrad Wrona, Bartek Boryczko i Filip Cyrek w Muzeum Historii Polski w Warszawie

We wtorek, 5 grudnia 2023 r. w siedzibie Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli odbyła się uroczysta gala z okazji zakończenia ogólnopolskiego konkursu „Śladami Polskiego Państwa Podziemnego”. Trzech uczniów ze Szkoły Podstawowej w Bysinie: Bartłomiej Boryczko, Filip Cyrek i Konrad Wrona otrzymali podczas gali wyróżnienie za swoją pracę na temat prof. Eugeniusza Ralskiego z Osieczan.

Konkurs ogłosiła Fundacja na Rzecz Wielkich Historii z Warszawy. Zadaniem uczestników konkursu było odnalezienie w swoim regionie nazwisk osób związanych z ruchem oporu podczas II wojny światowej i nagrać krótki film o tej postaci oraz o swoich poszukiwaniach.

- Nasza przygoda z poszukiwaniem informacji o Eugeniuszu Ralskim, rozpoczęła się na rondzie Braci Ralskich w Myślenicach, gdzie znajduje się obelisk jego pamięci. Obok niego – wymienia się tam jeszcze dwóch jego braci – również patriotów z czasów II wojny światowej – opowiada Bartek Boryczko.

Młodzi historycy udali się do Muzeum Niepodległości w Myślenicach, gdzie zebrali sporo informacji o prof. Eugeniuszu Ralskim. Odwiedzili również jego rodzinne Osieczany, gdzie mieszkają dalsi krewni profesora.

– Pani Zofia, udostępniła nam album ze zdjęciami rodzinnymi oraz licznymi informacjami. Na miejscu obejrzeliśmy także pozostałości po domu rodzinnym prof. Eugeniusza Ralskiego – opowiada Filip Cyrek. – Pojechaliśmy też do Krakowa, gdzie w czasie II wojny światowej prof. Ralski działał w Polskim Państwie Podziemnym – organizując i prowadząc tajne nauczanie uniwersyteckie. Odwiedziliśmy Uniwersytet Rolniczy, gdzie społeczność akademicka upamiętniła prof. Eugeniusza Ralskiego oraz jego brata prof. Edwarda Ralskiego tablicą pamiątkową – kontynuuje Filip.

Bartek, Filip i Konrad utworzyli 3-osobowy zespół, który nazwali „Drużyna Korsaka”, od pseudonimu, jaki w Armii Krajowej nosił prof. Eugeniusz Ralski. Nagrali krótki film opowiadający o swoich poszukiwaniach i o dokonaniach prof. Ralskiego. Ich praca została doceniona i wyróżniona. Jurorzy konkursu oceniali nadesłane prace pod kątem poprawności historycznej, stopnia wyczerpania tematu, kreatywności i walorów artystycznych. Uczniowie z Bysiny zostali zaproszeni na uroczysty finał konkursu i galę wręczenia nagród do Warszawy – do nowo otwartego Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli. Oprócz dyplomów uczniowie z Bysiny otrzymali nagrodę finansową. Po wręczeniu nagród, uczestnicy gali zwiedzili wystawę czasową „Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski”.

– Najciekawszą częścią naszych poszukiwań było podróżowanie w poszukiwaniu informacji o naszym bohaterze. Odwiedzanie miejsc związanych z życiem prof. Eugeniusza Ralskiego, szukanie jego śladów – szczególnie w Krakowie – dało nam okazję do odwiedzenia wielu ciekawych miejsc – np. Uniwersytet Rolniczy, Muzeum Archeologiczne, czy wciąż czynne więzienie przy ul. Montelupich – opowiada Konrad Wrona.

Pamiątki historii, które odnaleźli laureaci, oraz filmy opowiadające o bohaterach Armii Krajowej z czasów II wojny światowej trafią do otwartego niedawno Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego: www.https://tajnepanstwo.pl

Konkurs zorganizowała już po raz drugi Fundacja na Rzecz Wielkich Historii z Warszawy we współpracy z Muzeum Historii Polski w Warszawie, oraz Fundacją Polskiej Grupy Energetycznej. Patronat honorowy nad konkursem objął Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

AJ