Wypadek w autobusie komunikacji miejskiej – co zrobić, gdy jesteś poszkodowany?
Kierowca autobusu gwałtownie zahamował, w wyniku czego doszło do uszczerbku na Twoim zdrowiu, np. złamania ręki lub urazu głowy? Masz prawo domagać się odszkodowania za wypadek w autobusie. Oto wszystko, co warto o tym wiedzieć.
Jestem poszkodowanym w wypadku w autobusie. Co powinienem zrobić?
Zgłoszenie wypadku w autobusie to pierwszy krok na drodze do uzyskania rekompensaty. Należy udać się do biura przewoźnika, a jeśli znasz numer jego ubezpieczenia OC (który możesz sprawdzić wpisując numer rejestracyjny pojazdu na stronie UFG) – bezpośrednio do ubezpieczyciela. W ciągu 30 dni sprawa powinna zostać rozpatrzona, a na Twoje konto trafi odszkodowanie za wypadek w komunikacji miejskiej. Niestety, taki scenariusz nie zawsze jest tym rzeczywistym.
Odszkodowanie za wypadek w komunikacji miejskiej
Obowiązujące w Polsce przepisy prawa mówią o tym, że nie ma odpowiedzialności przewoźnika (ani jego ubezpieczyciela), jeśli do szkody doszło z winy samego poszkodowanego albo w wyniku ingerencji osoby trzeciej, która np. wtargnęła pod koła pojazdu. Jeżeli taka była przyczyna wypadku, sprawa może mieć swój koniec w sądzie, w którym od każdej ze stron będą wymagane jednoznaczne dowody. Nie ma zatem stuprocentowej pewności, że uda Ci się cokolwiek wywalczyć.
A mogło być wyższe... Jak ubezpieczenie NNW chroni w takiej sytuacji
Kwestia rekompensaty po wypadku może okazać się znacznie mniej kłopotliwa, jeśli masz własne ubezpieczenie NNW. W takiej sytuacji Twój ubezpieczyciel wypłaci świadczenie, gdy dojdzie do obrażeń w wyniku nieszczęśliwego wypadku, np. na skutek gwałtownego zahamowania autobusu. Jego wysokość będzie zależała od stopnia uszczerbku na zdrowiu, a także od sumy ubezpieczenia, bowiem to procent tej sumy zostanie Ci wypłacony w ramach odszkodowania.
Dodatkowo, jeżeli Twój stan wymaga np. rehabilitacji czy sprzętu medycznego, za który musisz zapłacić, ubezpieczyciel wypłaca należną sumę w 30 dni, a Ty zyskujesz środki na dalsze leczenie.
W jakich jeszcze sytuacjach wsparciem będzie ubezpieczenie NNW
Ubezpieczenie NNW od Balcia Insurance zapewnia poczucie bezpieczeństwa w wielu innych sytuacjach, nie tylko w kontekście odszkodowania za wypadek w autobusie. Taka polisa chroni Cię również we wszystkich innych aspektach codziennego życia, nawet jeśli uprawiasz sporty, podczas których nietrudno o niechciany incydent.
Zakres terytorialny ubezpieczenia NNW obejmuje cały świat, więc zadziała nawet na wakacjach. Warto pamiętać, że ochrona dotyczy nie tylko uszczerbku na zdrowiu, ale również śmierci ubezpieczonego w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Jeśli do tego dojdzie, wskazana przez Ciebie osoba otrzyma odszkodowanie w wysokości nawet do 200 tys. złotych.