„Powroty” Zdzisława Słoniny
Ta wystawa nosi tytuł „Powroty”, gdyż za jej sprawą artysta Zdzisław Słonina wraca po 4 dekadach do stron, z których się wywodzi… Bogdanówki i Skomielnej Czarnej w gminie Tokarnia. Jego rzeźby i malarstwo na szkle można oglądać do końca września
Tematem prac są głownie motywy sakralne i wątki biblijne. Jego sztuka jest wysoko ceniona przez specjalistów i podziwiana przez oglądających. Wielką zaletą Zdzisława Słoniny jest odporność na zmieniające się mody i trendy, wierność własnemu talentowi i świadomość swojego powołania. Pozwoliło mu to stworzyć własny, niepowtarzalny styl, emanujący szczerością przeżywania doświadczeń religijnych i egzystencjalnych.
Powołanie
„Gdy myśli się serdecznie o artystach, malarzach czy rzeźbiarzach, to ich zdolności trzeba nazwać powołaniem, bo artystyczne preferencje, które posiadają, w znaczeniu religijnym są wezwaniem człowieka do zadań wyznaczonych mu w planach Bożej Opatrzności” – napisał Emil Biela na okoliczność tej wystawy.
O powrocie Zdzisława Słoniny w postaci jego dzieł rzeźbionych i malowanych po 4 dekadach od wyjazdu artysty w świat tak pisze Emil Biela: „Do rodzinnej ziemi wraca on - …nie jak syn marnotrawny, lecz jako zwycięzca, niosąc w szczodrym darze owoce swego pracowitego życia. Jego rodacy pewnie z radością przyjmą ten powrót (…), bo ich rodak rozsławił Bogdanówkę, wzmocnił wiarę, ponieważ rzeźby i obrazy Zdzisława Słoniny to kolorowa litania do Stwórcy i Jego wszystkich Świętych”.
Wystawę w galerii skomielskiej filii GOKiS w Tokarni otwierali wójt gminy Tokarnia Władysław Piaściak i jej kierownik Andrzej Słonina. Jakby na potwierdzenie słów Emila Bieli, Władysław Piaściak powiedział: – Jestem dumny z tego, że z naszej gminy wywodzi się tak wielu uzdolnionych artystów, którzy promują nas w kraju i na świecie. Wystawa Zdzisława Słoniny jest z kolei potwierdzeniem słów wójta, podobnie jak występ najmłodszej formacji artystycznej Skomielnej Czarnej i Bogdanówki – Góralskiej Orkiestry Dętej. Dopełnieniem koncertu było solowe wykonanie dwóch utworów na trąbce przez Adama Kawończyka. O wielkim znaczeniu sztuki ludowej mówił też podczas wernisażu Jan Koczwara. Wyraził radość, że ta dziedzina sztuki jest na naszej ziemi wysoko ceniona i pielęgnowana.
Zdzisław Słonina
Urodził się w 1955r. w Bogdanówce w gminie Tokarnia. Jest artystą rzeźbiarzem, malarzem i fotografem, znanym opiekunem artystów ludowych, inspiratorem imprez artystycznych i kulturalnych na terenie regionu. Mieszka i tworzy w Świątnikach Górnych.
Z wykształcenia jest elektromechanikiem. Sztuką para się od połowy lat siedemdziesiątych XX w., a od 1984 r. należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Sam będąc nietuzinkową postacią wśród twórców samorodnych, podejmował też liczne działania na rzecz promocji sztuki ludowej i jej autorów. W różnych okresach pełnił następujące funkcje: 1991-95 kierownika referatu kultury Urzędu Gminy w Świątnikach Górnych, 1992-96 prezesa Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych, 1995-2011 dyrektora GOK w Świątnikach.
Prace Zdzisława Słoniny znajdują się w: Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie, Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Regionalnym w Myślenicach, Państwowym Muzeum na Majdanku, Muzeum Ślusarstwa w Świątnikach Górnych oraz zbiorach prywatnych w Ameryce, Australii i Europie. Jego dzieła były prezentowane na 15 wystawach indywidualnych i 92 zbiorowych w kraju i na świecie.