99 lat ułańskich tradycji
Jubileusz 99. rocznicy powstania 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich świętowano w Jaworniku w Szwadronie Małopolskiego Klubu Rekreacji i Turystyki Konnej im. 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich. W programie był m.in. rewelacyjny pokaz musztry konnej i sprawności ułańskiej oraz odznaczenia dla zasłużonych
Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w intencji członków pułku – tych, którzy odeszli na wieczną wartę i tych, którzy kultywują ich tradycje, odprawionej przez ks. proboszcza Władysława Salawę przy ołtarzu polowym ustawionym na parkurze stadniny prowadzonej przez dowódcę Szwadronu Mariusza Pustułę i jego żonę Aleksandrę. W kazaniu duszpasterz odniósł się do Matki Bożej – patronki 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich, przywiązania ułanów do tradycji narodowych i wartości chrześcijańskich.
Podkreślał, jak ważne jest to, że obecne stowarzyszenie, noszące imię tego zasłużonego w wielu bojach pułku ułanów, kultywuje jego tradycje i dba o zachowanie dziedzictwa – tak historycznego, jak i etycznego oraz zapewnił, że Matka Boża wyprasza opiekę i łaski dla tych, którzy zachowują wiarę i żyją według wartości wskazanych przez Syna Bożego. Msza św. odprawiona została według ceremoniału wojskowego, przy ołtarzu stanęły poczty sztandarowe Krakowskiej Chorągwi Husarskiej i 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich, a śpiew prowadził chór Koła Gospodyń Wiejskich z Przeciszyna. Na zakończenie zaśpiewano wspólnie hymn Boże coś Polskę.
Dalszą część jubileuszu rozpoczęto od wciągnięcia polskiej flagi na maszt oraz odśpiewania hymnu państwowego i hymnu 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich. Podczas uroczystości zasłużonym dla stowarzyszenia wręczone zostały awanse na historyczne wyższe stopnie ułańskie i odznaczenia, w tym 3 medale 27 pułku Wołyńskiej Brygady Kawalerii AK, w tym medal dla Mariusza Pustuły za kultywowanie tradycji ułańskich i krzewienie postaw patriotycznych. Mariusz Pustuła wręczył też dyplomy uznania dla jawornickich członków klubu za wkład pracy w przygotowanie uroczystości.
Prawdziwą ucztą dla oka i serca miłośników historii była musztra konna prowadzona przez Aleksandrę Pustułę w różnych konfiguracjach. Konie ze stadniny w Jaworniku to znakomicie ułożone konie kawaleryjskie, imponujące swoim pięknym wyglądem i wspaniałymi umiejętnościami. Potwierdził to także pokaz sprawności ułańskiej w wykonaniu Mariusza Pustuły. Na co dzień zawodowy strażak, reprezentant komendy powiatowej PSP w ogólnopolskich i międzynarodowych zawodach sportow—pożarniczych, na końskim grzbiecie staje się znakomicie wyćwiczonym ułanem. W pokazie prezentował władanie szablą, trafianie lancą oraz bojową jazdę konną, w której jeździec i jego wierzchowiec – koń Nowin – stanowią jeden żywy organizm.
Jubileusz z udziałem gości z organizacji kultywujących tradycje ułańskie z różnych miejscowości, członków Klubu Rekreacji Konnej im. 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich oraz sympatyków i mieszkańców Jawornika zakończył piknik – oczywiście w polowym, wojskowym stylu.