Będziemy jeździć na okrągło
Jeszcze 10 lat temu w Myślenicach nie mieliśmy ani jednego ronda. Pierwsze skrzyżowanie z ruchem okrężnym powstało w 2008 roku, koło budynku Starostwa Powiatowego. Na dniach rozpocznie się budowa już dziewiątego. Bardzo ruchliwe skrzyżowanie ulic Kazimierza Wielkiego i Cegielskiego już niebawem zostanie przebudowane na rondo oraz powstanie długo wyczekiwany chodnik do Urzędu Skarbowego i bardzo potrzebne w tym rejonie dodatkowe miejsca parkingowe.
Przebudowę na początku roku w rozmowie z nami zapowiadał starosta Józef Tomal: - Uporządkowanie ruchu to jedno z bieżących zadań z jakim przyjdzie się zmierzyć samorządowi. Od lat staraliśmy się go upłynniać za pomocą budowy rond lub przebudowując istniejące ciągi komunikacyjne. W tym roku mamy zamiar wykonać jeszcze rondo na skrzyżowaniu ul. Kazimierza Wielkiego i Cegielskiego wraz z przebudową ulicy Cegielskiego, gdzie oprócz chodnika powstaną dodatkowe miejsca parkingowe - mówił.
Inwestycję realizuje Zarząd Dróg Powiatowych. Na jej wykonanie rozpisany został przetarg. Spośród zgłoszonych 4 firm, komisja przetargowa wybrała Wielobranżowe Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Janda z Mszany Dolnej. Łączny koszt to 460 tys. zł, a termin zakończenia prac określono na koniec października. Firma jest gotowa do podjęcia pracy natychmiast po otrzymaniu przez ZDP zgody od Tauronu na wejście na jego działkę i przełożenie kabla, co jest konieczne do przeprowadzenia dalszych robót.
Wskutek przebudowy powstanie rondo na skrzyżowaniu ul. Kazimierza Wielkiego i Hipolita Cegielskiego, a na odcinku 420m ul. Cegielskiego będzie poszerzona do 6m, na poboczu zaś powstanie chodnik z kostki brukowej o szerokości 2m. Prace obejmują również przebudowę istniejących zjazdów, wymianę nawierzchni miejsc postojowych, istniejących krawężników na nowe oraz remont odwodnienia drogi. Na przeprowadzone prace wykonawca udziela 24-miesięcznej gwarancji.
Pierwsze skrzyżowanie z ruchem okrężnym w Myślenicach powstało w 2008 roku, koło budynku Starostwa Powiatowego, gdzie spotykają się ulice Mikołaja Reja, Jana Kasprowicza, Kazimierza Wielkiego i Stefana Żeromskiego. Nosi nazwę Stanisława Chorobika, na cześć nieżyjącego już starosty, który doprowadził do jego budowy.
Pierwsze rondo w historii miasta początkowo sprawiało kierowcom masę problemów. Wśród najczęściej popełnianych błędów, instruktorzy jazdy oraz policjanci wymieniali: nie używanie prawego kierunkowskazu przy wyjeździe, czy skręcanie w lewo i jazdę pod prąd. Po kilku tygodniach, rondo zaczęło spełniać swoją rolę, czyli upłynniać ruch na skrzyżowaniu, które do tego czasu było zmorą dla kierowców.
Idąc tym tokiem rozumowania, płynność ruchu w mieście postanowiono rozwiązywać właśnie za pomocą rond. Tak jest w Śródmieściu, przy strażnicy OSP Myślenice, gdzie przecinają się ulice 3. Maja, Niepodległości, Kościuszki i Słowackiego; na skrzyżowaniu ulic Mostowej i Piłsudskiego, za wiaduktem prowadzącym na Zarabie; przy starej mleczarni, na skrzyżowaniu ulic 3.Maja, Dunin-Brzezińskiego i Kniaziewicza; na skrzyżowaniu ulic Kazimierza Wielkiego i Słonecznej; przy „Domu Greckim” oraz dwukrotnie na drodze wojewódzkiej nr 967 stanowiącą ulicę Słowackiego w Myślenicach - przy ul. Cegielskiego oraz drodze powiatowej Myślenice - Wiśniowa.