Bitwa pod Racławicami, ale i Toporek, a niebawem Hiob Leszka Pniaczka

Bitwa pod Racławicami, ale i Toporek, a niebawem Hiob Leszka Pniaczka

Dla 52-letniego absolwenta krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, „mężczyzny po przejściach”, Stowarzyszenie Rodzina bł. Adolfa Kolpinga w Luborzycy jest kolejnym przystankiem w jego artystycznej wędrówce

Myślenicki aktor Leszek Pniaczek, od niespełna roku związany jest z tym działającym już od blisko ćwierćwiecza stowarzyszeniem, wystawiając na ich zamówienie przedstawienia teatralne i kabaretowe. - Znalazłem swoją przystań - zwierza się aktor, znany chociażby z roli Toporka w telewizyjnych Spotkaniach z Balladą - znalazłem tutaj wartościowych ludzi, dla których przygotowuję przedstawienia. Latem tego roku na festynie w Luborzycy zaprezentowaliśmy własnymi siłami przedstawienie kabaretowe „Włoskie wakacje”.

W drugiej połowie listopada Centrum Kultury i Promocji w Baranówce wypełnił tłum widzów, przybyłych na premierę przedstawienia „Z historią w przyszłość”, ukazującą Insurekcję Kościuszkowską z perspektywy luborzyckiej pamięci wspólnoty wiejskiej i zrealizowanego przy znacznym wsparciu powiatu krakowskiego. Przedstawienia w reżyserii myślenickiego aktora, w oparciu o scenariusz Celiny Muszyńskiej, granego już w różnych wersjach scenicznych od 20 lat.

- Luborzyca zasłynęła z tego, że w naszej parafii w 1794 r. nocował Tadeusz Kościuszko przed bitwą pod Racławicach - tłumaczy przewodniczący wspomnianego Stowarzyszenia Robert Prusak, grający zresztą główną rolę w tym multimedialnym widowisku. - Te przedstawienia zawsze cieszą się wielkim zainteresowaniem, bo Luborzyca ma we wdzięcznej pamięci postaci postać Tadeusza Kościuszki.

W przedstawieniu biorą udział członkowie Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga, a w postać Kościuszki wciela się radny powiatu krakowskiego Włodzimierz Tochowicz.

- Nad spektaklem pracowaliśmy trzy miesiące - opowiada reżyser przedstawienia - Próby były na początku raz w tygodniu, zaś pod koniec dwa razy. Z wielką przyjemnością jechałem 50 km z Myślenic do Luborzycy w jedną stronę, trafiłem bowiem na wrażliwych ludzi, wielkich patriotów. Wielki ukłon dla całego zespołu. Bitwa pod Racławicami to - warto o tym pamiętać - wielka nauka patriotyzmu dla młodych ludzi i przypomnienie dla dorosłych. Praca z tym zespołem to dla mnie wielki zaszczyt. Jestem z nich bardzo dumny. Warto nadmienić, iż swój wkład w owo przedstawienie ma inny twórca myślenicki - Paweł Kęsek, który jest autorem zdjęć filmowych.

Dla Leszka Pniaczka, „mężczyzny z przeszłością” multimedialne przedstawienie o Bitwie pod Racławicami, oklaskiwane przy otwartej kurtynie w Baranówce (bardzo patriotyczne widowisko, gratulacje dla jego twórców - komentował na gorąco minister infrastruktury Andrzej Adamczyk), to było znaczące przedstawienie artystyczne. W kończącym się roku aktor przedstawił m.in. w Gdowie inscenizację „Twórczość i świętość Jana Pawła II”, a wcześniej w Pcimiu „Św. Faustynę” i „Mój Chrystus połamany”. - Choć są jeszcze osoby które kładą mi kłody pod nogi, ja idę dalej - tłumaczy myślenicki aktor i reżyser. - Wróciłem na scenę, do teatru, po pewnym okresie milczenia. Skończyłem ostatnio pisanie monodramu „Mój Hiob”, opartego na tekstach ze Starego Testamentu z domieszką współczesności. Przymierzam się do jego wystawienia, planuję zagrać tytułową rolę. Odnowiłem ponadto współpracę jako tzw. Toporek z beretką na głowie, z Leszkiem Benke, świetnym aktorem, znanym chociażby ze „Spotkań z Balladą”. Zagram w estradowej wersji „Spotkań w Kopydłowie”. Noszę się z zamiarem nowego kabaretu literackiego.

Aktor, który zadebiutował na scenie w wieku 7 lat u boku swego wujka Józka Romka w słynnym kabarecie Tropicale Thaitii Granda Banda i który grał u boku m. in. Andrzeja Seweryna, Jerzego Treli i Zbigniewa Zamachowskiego, raz jeszcze niczym Feniks z popiołów odnajduje się na scenie teatralnej, w żywiole, który najbardziej kocha. Efektem przyjaźni z nieżyjącym już Henrykiem Cyganikiem, znanym krakowskim literatem, będzie spektakl w reżyserii twórcy z Myślenic „Porozmawiaj ze mną”, w którym oprócz Leszka Pniaczka zagrać ma znana aktorka z Teatru Ludowego Marta Bizoń.

(AND)