Czy będzie porozumienie z inwestorem?

Czy będzie porozumienie z inwestorem?

Rada miejska, na posiedzeniu w dniu 30 września, podjęła uchwałę o wyrażeniu zgody na przystąpienie do sporządzenia zintegrowanego planu inwestycyjnego (ZPI) dla obszaru w Myślenicach pn. „Zarabie – rejon ul. Bukowej”. Tym samym rozpoczęła się procedura negocjacji między samorządem a inwestorem.

Uchwała ta została podjęta na wniosek inwestora, który złożył wszystkie wymagane prawem dokumenty, w tym projekt ZPI. W nim wskazany jest obszar inwestycji głównej, na którym powstanie nowe osiedle mieszkaniowe oraz obszar inwestycji uzupełniającej, w tym m.in. droga łącząca nowe osiedle z ul. Leśną oraz otwarty teren zieleni i rekreacji. Wniosek inwestora jest zgodny ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Myślenic przyjętym w 2010 roku.

Nikt dzisiaj nie ma wątpliwości, że nasza gmina staje się w głównej mierze sypialnią dla Krakowa. Nowe budynki wielorodzinne powstają nie tylko w mieście, ale również na terenach wiejskich i jak widać zainteresowanie nabywców nie słabnie skoro inwestycji jest coraz więcej. W samych Myślenicach aktualnie powstają nowe bloki przy ul. Matejki i Mickiewicza (oba za pocztą) i na ul. Słowackiego (naprzeciwko Starostwa), ponadto budowany jest blok przy ul. Żeromskiego za Biblioteką Pedagogiczną, a na stoku Plebańskiej Góry powstają równocześnie trzy osiedla budynków wielorodzinnych. Wszystkie te inwestycje są realizowane na mocy przyjętych planów zagospodarowania przestrzennego sprzed 2018 roku i posiadają pozwolenia na budowę wydane przez Starostwo Powiatowe w Myślenicach. To pokazuje aktualną skalę inwestycji mieszkaniowych w naszym mieście, które jest coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do zamieszkania. Dzieje się tak również dlatego, że poprawia się komunikacja z Krakowem, a w perspektywie najbliższych lat ma powstać linia kolejowa łącząca nas z metropolią. Modernizowana jest również infrastruktura komunalna, szczególnie oświatowa i rekreacyjna, która stanowi dodatkowy atut zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy tu chcą się osiedlać i zakładać rodziny. Liczba mieszkańców naszej gminy rośnie mimo ujemnego salda urodzeń.

W tych okolicznościach trudno się dziwić, że myślenicka firma, która w zeszłym roku dokonała zakupu terenu przy ulicy Bukowej od przedsiębiorcy z Wadowic, obecnie stara się o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego tak, aby w tym miejscu wybudować budynki wielorodzinne. W zamierzeniu inwestora ma tam powstać pięć budynków. W zamian firma proponuje, iż na własny koszt wybuduje drogę, która połączy nowe osiedle z ul. Leśną (a dalej z ul. Parkową) oraz przebuduje biegnący tam gazociąg, usuwając strefę wyłączoną spod zabudowy wokół gazu. Ponadto inwestor zapewnia, że urządzi ogólnodostępne palce zabaw i miejsca do rekreacji na zagospodarowywanym terenie. Będzie to możliwe, gdyż budynki, które będą wyższe zajmą mniej terenu, dzięki czemu zwiększy się areał powierzchni biologicznie czynnej, czyli będzie więcej terenów „zielonych” w obrębie nowego osiedla. Zaznaczyć trzeba, że inwestor posiada już zgodę na budowę w tym terenie domów w zabudowie szeregowej wydaną przez Starostwo, co umożliwia obecnie obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego, więc rozwój budownictwa w tej dzielnicy jest nieunikniony. Co więcej, aktualnie procedowana jest zmiana planu zagospodarowania przestrzennego dla Zarabia, a inwestor złożył wniosek, aby na tym terenie umożliwić budownictwo wielorodzinne. Dotychczas takie wnioski rozpatrywane były pozytywnie.

Kiedy przed kilkunastoma laty uchwalano studium zagospodarowania przestrzennego naszego miasta, już wówczas postawiono na rozwój budownictwa mieszkaniowego, w tym zgodzono się na budowę budynków wielorodzinnych do wysokości 18 metrów. Było to zgodne z oczekiwaniami rynku, choć niekoniecznie mieszkańców. Taki trend obserwujemy nie tylko w Myślenicach. Niedawno w Dobczycach zmieniono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, tak aby potencjalni inwestorzy mogli budować budynki wielorodzinne na obszarze praktycznie całego miasta. Takie podejście lokalnych władz samorządowych już zaowocowało i wkrótce w Dobczycach będą budowane dwa nowe osiedla mieszkaniowe. Teraz, dzięki procedurze zintegrowanych planów inwestycyjnych można „ucywilizować” te przedsięwzięcia tak, aby były korzystne nie tylko dla inwestorów, ale również dla obecnych i przyszłych mieszkańców naszych gmin.

ZPI to nowa procedura, której przeprowadzenie umożliwiły zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Ma ona na celu doprowadzenia do współpracy pomiędzy inwestorami, a samorządami, które w ten sposób mogą nakłonić inwestorów do przyjęcia pewnych rozwiązań w interesie społeczności lokalnej. W naszym przypadku - budowy nowego osiedla na Zarabiu - inwestor, w zamian za zgodę na budowę na tym obszarze budynków wielorodzinnych, oferuje budowę drogi dojazdowej do osiedla, która będzie miała status drogi publicznej oraz urządzenie ogólniedostępnych terenów rekreacyjnych. Procedura dopiera się rozpoczęła, a jednym z jej elementów będzie tzw. wyłożenie nowego planu zagospodarowania tego terenu, do którego każdy będzie mógł wnieść swoje uwagi. Te będą musiały zostać rozpatrzone przez samorząd. Rada miejska wybrała przedstawiciela gminy do negocjacji z inwestorem, jest nim naczelnik Wydziału Gospodarki Przestrzennej dr Wojciech Spyrka.

Procedowanie tego pierwszego zintegrowanego planu inwestycyjnego potrwa zapewne kilka-kilkanaście miesięcy, ale jedno jest pewne: rozwój budownictwa mieszkaniowego w naszej gminie będzie postępował. Jesteśmy w strefie metropolitalnej Krakowa, a tak wygląda rozwój metropolii na całym świcie, że wokół wielkich miast powstają funkcjonalne zaplecza mieszkaniowe. Dlatego ten pierwszy przypadek ZPI zapewne nie będzie ostatnim. Istotne jest, aby w tym wszystkim równoważyć interesy inwestorów i społeczności lokalnej, którą reprezentuje samorząd gminny.

Witold Rozwadowski Witold Rozwadowski Autor artykułu

Prezes MARG Sp. z o.o., Redaktor naczelny. Przez wiele lat pracował w Urzędzie Miasta i Gminy w Myślenicach, Wcześniej w latach 1999-2003 pełnił funkcję redaktora naczelnego Gazety Myślenickiej. (SAMORZĄD)