Dąb Pamięci
Program edukacyjny pod nazwą. „Katyń…ocalić od zapomnienia”, którego celem jest zachowanie pamięci i złożenie hołdu polskim bohaterom, zgładzonym, to jest brutalnie zamordowanym w 1940 roku przez NKWD. Każdy dąb przypomina jedną z ofiar zbrodni katyńskiej.
Program ma swój portal internetowy www.katyn-pamietam.pl, na którym zamieszczane są informacje o upamiętnionych bohaterach i instytucjach upamiętniających ofiary.
W poniedziałek 17 kwietnia na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Bohaterów Westerplatte został posadzony Dąb Pamięci, poświęcony porucznikowi Stanisławowi Morawskiemu, zamordowanemu przez NKWD na nieludzkiej ziemi w 1940 r.
Porucznik Stanisław Morawski urodził się 29 czerwca 1897 roku w Myślenicach. Był synem Stefana i Anny z Bielów. W rodzinnym mieście ukończył szkołę powszechną i rozpoczął edukację w gimnazjum. Dalszą naukę myślenickiego gimnazjalisty przerwał wybuch I wojny światowej. W czasie tego konfliktu Stanisław Morawski walczył na froncie w szeregach armii austriackiej , a następnie jako żołnierz Legionów Polskich. Był on również uczestnikiem wojny polsko – bolszewickiej. Po zakończeniu konfliktu, Morawski osiedlił się na Kresach Wschodnich. Po uzupełnieniu wykształcenia podjął prace jako nauczyciel szkoły powszechnej w Chatyniczu w powiecie Baranowicze. Później został dyrektorem tej szkoły. Równolegle z pracą zawodową ukończył szkołę podchorążych piechoty, a następnie Szkołę Oficerską w Zambrowie. Po jej ukończeniu uzyskał awans na podporucznika rezerwy. Po ukończeniu ćwiczeń i kursów wojskowych w latach 30 awansował na porucznika. We wrześniu 1939 roku wyruszył na front z 26. Pułkiem ułanów. Po 17 września dostał się do sowieckiej niewoli i trafił do obozu w Ostaszkowie. Oficer zdołał wysłać stamtąd kartkę do żony Leontyny. Porucznik Morawski został zamordowany przez NKWD w Charkowie (życiorys porucznika opracował dr A. Małysa z Muzeum Niepodległości w Myślenicach).
W uroczystości wzięli udział burmistrz Jarosław Szlachetka, Justyna Otfinowska dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Myślenicach, dr Łukasz Malinowski dyrektor Muzeum Niepodległości w Myślenicach, Marek Stoszek małopolski koordynator programu „Katyń… Ocalić od zapomnienia”, Poseł na Sejm RP Władysław Kurowski, Robert Bylica i Stanisław Bisztyga radni Sejmiku Województwa Małopolskiego, proboszcz Sanktuarium Matki Bożej Pani Myslenickiej Zdzisław Balon, nadleśniczy Nadleśnictwa Myślenice Tomasz Bartko, rodzina porucznika Stanisława Morawskiego, zastępca dyrektora Małopolskiej Szkoły Gościnności Janusz Łętocha, przedstawiciele krakowskiego kuratorium i IPN, przedstawiciele ŚZŻ AK oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 i mieszkańcy Myślenic.
Katyński Dąb Pamięci jest drugim tego typu symbolem na terenie naszego miasta. Pierwszy Dąb Pamięci znajduje się na terenie Małopolskiej Szkoły Gościnności i poświęcony jest, również zamordowanemu w czasie zbrodni katyńskiej, Stanisławowi Pazganowi.
Posadzony dąb, jak powiedział nadleśniczy „również jest myśleniczaninem”. Został wyhodowany przez leśników z żołędzi pozyskanych na Uklejnie. Dąb zasadzili burmistrz Jarosław Szlachetka, Justyna Otfinowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Myślenicach, poseł Władysław Kurowski i nadleśniczy Tomasz Bartko. W dalszej części ksiądz proboszcz Zdzisław Balon pobłogosławił przedsięwzięciu oraz odmówił wspólnie z zebranymi modlitwę za dusze porucznika Stanisława Morawskiego.
Pamięć o tych strasznych chwilach szczególnie dzisiaj, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, a rosyjski agresor swym barbarzyństwem napawa świat lękiem, musi być pielęgnowana. Dąb , jako symbol długowieczności i siły staje się na nowo symbolem naszej pamięci i łącznikiem historii.