Dolne Przedmieście po jubileuszu 130-lecia

Dolne Przedmieście po jubileuszu 130-lecia

Najważniejszym wydarzeniami 2017r. był jubileusz 130-lecia. Ponadto druhowie brali udział w świętach i uroczystościach w swojej dzielnicy i w Myślenicach. Organizowali wydarzenia środowiskowe, takie jak Dzień Strażaka, Dzień Seniora, Mikołajki itp. Prowadzili akcje profilaktyczne wśród dzieci i młodzieży

Zebranie prowadziła Edyta Mazur, a sprawozdania z działalności złożyli: prezes jednostki Edward Łapa i Agnieszka Czepla z komisji rewizyjnej. Jednostka liczy 64 druhów czynnych, 16 kobiet i 17 członków drużyny młodzieżowej (8 chłopców i 9 dziewcząt). W 2017 r. zmarł wieloletni członek zarządu Antoni Sawicki. Jego pamięć uczczono minutą ciszy.

Jednostka brała udział w 31 działaniach ratowniczych, w tym w gaszeniu 16 pożarów. Druhowie systematycznie doskonalili poziom wyszkolenia. Kilku z nich aktywnie przyczyniło się do utworzenia w Myślenicach Małopolskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Psami, a jednostka udzieliła im pomieszczeń na szkolenia i zebrania. Ponadto druhowie zabezpieczali finał WOŚP, Dni Myślenic i Rummagedon, a także mecze na boisku LKS Orzeł. Brali udział w ćwiczeniach w zakładach Cooper, w lasach w Węglówce i na Ukleinie. Na boisku Orła rozegrane zostały Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze. Obie drużyny męska i kobieca z Dolnego Przedmieścia zakwalifikowały się do zawodów powiatowych, a chłopięca MDP wygrała zawody młodzieżowe w Sułkowicach i będzie reprezentowała nasz powiat na zawodach wojewódzkich. Jednostka była też organizatorem zawodów strażackich przedszkolaków. Wzięło w nich udział 6 przedszkoli.

Najważniejszym uroczystym wydarzeniami 2017 r. był jubileusz 130-lecia. Ponadto druhowie brali udział w świętach i uroczystościach w swojej dzielnicy i w Myślenicach. Organizowali wydarzenia środowiskowe, takie jak Dzień Strażaka, Dzień Seniora, Mikołajki itp. Prowadzili akcje profilaktyczne wśród dzieci i młodzieży.

W 2017 r. skoncentrowano się na zakupie sprzętu ochrony osobistej druhów i umundurowania specjalistycznego. Przeprowadzono remont dachu, wymianę balustrad na balkonie i schodach, malowanie sali głównej, zakupiono i zainstalowano klimatyzatory. Dzięki dofinansowaniu po 30 tys. zł od Komendanta Głównego PSP i z gminy oraz z udziałem środków własnych przeprowadzono remont remizy i górnej części wieży. Bardzo ważną sprawą dla jednostki było uzyskanie - po kilkuletnich negocjacjach i wpłaceniu odszkodowania przez gminę, służebności dojazdu do strażnicy od strony wschodniej. Remont strażnicy będzie kontynuowany również w tym roku.

Prezes Edward Łapa złożył podziękowania sponsorom i darczyńcom, w tym staroście za sfinansowanie zakupu drabiny oraz Urzędowi Miasta i Gminy i burmistrzowi za wszechstronne wspieranie straży.

Druhowie obradowali w obecności starosty Józefa Tomala i burmistrza Macieja Ostrowskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Wójtowicza, sekretarza gminy Bronisława Poradzisza, radnego Józefa Błachuta. Władze strażackie reprezentował Jan Litwa z PSP i prezes miejsko-gminny ZOS RP Waldemar Pachoń. Tradycyjnie przybył ks. rodak Stanisław Wójcik, który gdy tylko może, stara się uczestniczyć w wydarzeniach w swojej rodzinnej dzielnicy.

W dyskusji goście dziękowali tak całej jednostce jak poszczególnym jej druhom i zarządowi za ich zaangażowanie i pomoc świadczoną mieszkańcom oraz instytucjom samorządowym, organizacjom i środowiskom Dolnego Przedmieścia. Gratulowali jej osiągnieć i pięknego jubileuszu w 2017 r. Burmistrz przy okazji podkreślił wyjątkowość roku 2018 – stulecia niepodległości ojczyzny oraz budowę Muzeum Niepodległości jako votum jubileuszowego. Poinformował też, że na Dolnym Przedmieściu powstanie m.in. ścieżka rowerowo-biegowa i siłownia zewnętrzna na boisku Orła. Starosta dziękował ponadto grupie ratowniczo-poszukiwawczej oraz honorowym krwiodawcom. Mówił o zaangażowaniu powiatu w pomoc strażom ochotniczym. Omówił przebudowę ul. Cegielskiego wraz z chodnikiem i budowę ronda na jej skrzyżowaniu z ul. Kazimierza Wielkiego. Jan Litwa przedstawił statystykę zdarzeń w powiecie w 2017 r. i planowane ćwiczenia oraz zawody strażackie. Zapowiedział zawody szachowe, halowy turniej piłki nożnej, plan szkoleń oraz harmonogram świąt i uroczystości. Za pomoc i życzliwość dziękował druhom wiceprezes LKS Orzeł Wojciech Cichoń.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)