EkoOtwarcie w Gminie Pcim
Świadomość ekologiczna jest dzisiaj jedną z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o funkcjonowanie naszego społeczeństwa, dlatego nie dziwi fakt, że coraz więcej pojawia się inicjatyw – właśnie tych dotyczących ochrony środowiska, badania przyrody czy dbałości o naturę.
By młodzież mogła kształcić się w tych obszarach jeszcze intensywniej, a przyswajanie wiedzy odbywało się dzięki narzędziom i możliwościom, które daje współczesna technologia, powstała w gminie Pcim ekopracownia – uroczyście otwarta w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Trzebuni. To wydarzenie było jednocześnie oficjalnym zakończeniem remontu budynku tej szkoły, który jest jedną z najważniejszych i największych inwestycji ostatnich lat.
Po części oficjalnej, przywitaniu gości przez wójta Piotra Hajduka i przemowach zgromadzonych, przyszła kolej na „coś dla ducha’ - czyli występy artystyczne, które przygotowały dzieci i młodzież. Przyszedł również czas na podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych - zarówno w inwestycję modernizacji szkoły, jak i powstanie ekopracowni. Zwieńczeniem uroczystości było oczywiście przecięcie biało-czerwonej wstęgi i spacer po pięknych, szkolnych wnętrzach.
- Rozbudowa i przebudowa szkoły w Trzebuni to inwestycja zakończona w ubiegłym roku, ale uroczyste otwarcie postanowiliśmy zorganizować, inaugurując jednocześnie korzystanie z ekopracowni. Remont budynku to przedsięwzięcie za ponad 16 milionów złotych, zrealizowane dzięki rządowemu wsparciu z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład, natomiast ekopracownia powstała dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 49 584,87 zł. Jestem dumny, że jesteśmy tu dzisiaj razem; że możemy wspólnie cieszyć się z tak wspaniałych inwestycji – podsumował wydarzenie wójt.
Niech nowe wnętrza szkoły służą dzieciom i nauczycielom jak najdłużej, a ekopracownia da możliwość jeszcze lepszego rozwoju kwestii związanych z poznawaniem przyrody i ochroną Ziemi.
Alicja Dzierżęga